انشا سفرنامه؛ مجموعه 3 انشا کامل با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

در این بخش 3 انشا سفرنامه زیبا به صورت کامل با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری را برای پایه های مختلف تحصیلی ارائه کرده ایم.

انشا سفرنامه؛ مجموعه 3 انشا کامل با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

انشا در مورد سفر به شمال

مقدمه:

اکثر خانواده ها به خصوص ایرانی ها در روزهای تعطیلی و آخر هفته ها به مسافرت می روند تا به استراحت و تفریح بپردازند .یکی از پر طرفدار ترین و بهترین شهرها برای مسافرت شمال است .اگر در عید نوروز و یا تابستان به شمال بروید متوجه تعداد بسیار زیاد مسافران از شهرهای مختلف در شمال می شوید.شمال ایران به دلیل آب و هوای بسیار خوب و نزدیکی به دریا طرفداران زیادی دار .

ما در بیشتر تعطیلات چند روزه به همراه خانواده به شمال می رویم . در آنجا یک ویلا اجاره می کنیم و سعی می کنیم روزهای خوبی را در آنجا سپری کنیم . پدرم بیشتر به دلیل مشغله کاری شمال را محل بسیار مناسبی برای مسافرت و استراحت می داند . شب ها که کم کم آفتاب غروب می کند به بیرون میرویم

زیرا هوای شمال در آن ساعت ها بسیار مساعدتر ، دلچسب تر و مناسب است . به لب دریا که میرویم برادر کوچکترم با شن و ماسه ها مشغول بازی کردن می شود . خودم سعی می کنم از زیبایی و آرامش بی حد و اندازه دریا نهایت لذت را ببرم .

صدای دریا یکی از بهترین و آرامش بخش ترین صدا های دنیا می باشد . راستی یادم رفت در مورد جاده شمال بگویم . جاده شمال یکی از بهترین و سرسبز ترین جاده ها در دنیا می باشد . درختان سرسبز ، دامنه های بسیار زیبا ، گل های رنگا رنگ ، باران نم نم و … جز زیبایی های این شهر می باشند .

شاید یکی از دلایلی که اکثر مردم ایران برای مسافرت و تفریح به شمار می‌روند همین جاده زیبا می باشد زیرا سرسبزی و خرمی آن بسیار چشم نواز بوده و باعث خستگی نمی شود .

این بود انشای من امیدوارم دوست داشته باشید ..

نتیجه گیری:

کشور ایران شاید یک از زیباترین کشورهای جهان باشد. دیدن شهرهای مختلف از شمال تا جنوب حال و هوای خاصی به انسان میدهد و میتواند پر از خاطرات شیرین باشد.

مطلب مشابه: انشا درباره تابستان؛ چند انشا توصیف فصل گرما برای پایه های مختلف

انشا در مورد سفرنامه کوتاه

مقدمه: سفرنامه دارای انواع متعددی است که هر کس طبق علاقه خویش می نگارد. سعدی در یک حکایت خویش چنان زیبا و جذاب از کشورهایی که به آنها سفر کرده نام می برد و از محصولاتشان یاد می کند که انگار به این کشورها رفته و خرید کرده ایم که دلیلش هم صراحت سخن سعدی است.

بدنه: قرار است به یک سفر دو روزه برویم و همه دانش آموزان کلاس هم آماده سفر شده اند و معلم ادبیات در ابتدا وظیفه هر کس را شرح داده و بچه ها آماده سفر هستند. هر کس خودکاری و دفتری با خود دارد، اما مهم تر از همه انگیزه سفر است. در این سفر باید بتوانیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم و مهم تر از همه شیوه نگارش سفرنامه است.

معلم ادبیات در راه سفر تمامی موارد لازم برای نگارش سفرنامه را شرح داده و دو روز مهلت داد تا دست نوشته های خود را به معلم تحویل دهند. یکی از دانش آموزان کلاس این گونه نوشته بود، کم کم خودروی مسافرت از راه رسید و هر کس سر جای خود نشست و با دست تکان دادن های ما اتوبوس راهش را تغییر داد و مسافرت آغاز شد.

یکی از بچه ها نوشته بود که این زندگی هم سفری بود که آغاز کردیم. کاش مردم بدانند که تمام رفتارها و کرده های ما دراین دنیا مانده و آیندگان ان را خواهند خواند. ما سفرنامه های ناصرخسرو و سعدی و بزرگان را خواندیم و دیدیم که چه انسان هایی بوده اند. کاش ما هم در دفتر زندگی خود کمی تامل کنیم و نوشته های خوبی داشته باشیم.

صداقت بهترین توشه در سفرنامه است. نگاه دقیق به رویدادها در سفر و عدم دخالت نظر شخصی در آنها می تواند به نویسنده کمک کند تا بهترین نوشته ها را از خود برجای گذارد. سفرنامه حجی را دیدم و دیدم که این سفر معنوی و بزرگ چه قدر جذاب و دوست داشتنی است.

سفرنامه ناصر خسرو، ابن بطوطه، گلگشت در وطن، از بهترین نمونه های سفرنامه هاست که بهتر است مطالعه کرده و از آنها درس بیاموزیم. ناصر خسرو چنان دقیق کوچه های شهرهای مختلف از جمله قزوین را شرح داده که خواننده حس می کند در این شهر در حال قدم زدن است. حتی حمامی را که در این شهر رفته به خوبی و دقیق شرح داده است.

نتیجه گیری: در هنگام نوشتن شاهنامه باید نوشته ها چنان خوب و دقیق باشد که فرد احساس کند که در ان مکان ایستاده و  همه چیز را در ذهن خود تصور کرده و دریابد. سفرنامه باید طوری باشد نیاز به شرح نداشته باشد.

مطلب مشابه: انشا موفقیت؛ 3 انشا زیبای با موضوع موفقیت در زندگی و آینده

انشا در مورد سفرنامه

مقدمه : نوشتن سفرنامه یکی از گونه های ادبی است که مردان بزرگی چون ناصرخسرو حق آن را خوب ادا کرده اند. قبل از نوشتن سفر نامه باید نوع سفر مشخص گردد و سپس مناسب نوع سفر سفرنامه نوشته شود.

بدنه: سفرنامه خوب و درست می تواند مانند یک نقشه جغرافیایی دقیق عمل نموده و آیندگان و خوانندگان را راهنمایی کند. شیوه نگارش و بیان صریح می تواند، خواننده را جذب کرده و به یک اثری ماندگار تبدیل شود. نگرش دقیق و دوراز حاشیه و تعصبات فردی می تواند کمک زیادی به ادبیات و نگارش گونه های جدید نماید.

سفرنامه می تواند یک منشور اخلاقی هم باشد که نویسنده می تواند رفتارهای متفاوتی از همسفران دیده و ثبت و ضبط نماید تا خوانندگان بهترین قضاوت را داشته باشند. نوع نگارش ساده و بی پیرایه و آرایه یکی از ویژگی های سفرنامه هاست که نویسنده فرصت و زمان مناسب برای پروردن ادبی ندارد و زبانش ساده خواهد بود.

با خواندن سفرنامه ها می توانیم به شهرهای زیبا و خانه های شیکش برویم و یا از ویرانه های برجای مانده از پادشاهان گذشته گذری کرده و از میان راه های قدیمی و متروک شهرهای مختلف رفته و جای پای کاروانیان را ببینیم. سفری به مناطق تاریخی بزنیم و پس از خواندن هر سفرنامه به گذشته پلی بزنیم و از پادشاهان و حاکمان خبری بیابیم.

سفرنامه ادبی نمونه عالی از سفرنامه هاست که اغلب در مورد سفر عرفانی حج نوشته می شود. این نوع سفرنامه خواننده را به خانه خدا برده و حال خوب و خوش معنوی عطا می کند. سفرنامه باید دور از هر دروغ و اغراق و دخالت نظر شخصی نوشته شود تا خواننده به خواندنش علاقه مند گردد.

نتیجه گیری: سفرنامه یک اثر ادبی است که به خواننده کمک می کند تا بتواند به هر جا که دلش خواست سفر کند و همه چی را ببیند و بخواند. اولین شرط در نوشتن صداقت و صراحت است.

مطلب مشابه: انشا در مورد احترام به پدر و مادر با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *