سبکِنو

علائم و نشانه های تبخال تناسلی؛ انواع تبخال، تشخیص آن و روش های درمان

علائم و نشانه های تبخال تناسلی؛ انواع تبخال، تشخیص آن و روش های درمان

تبخال تناسلی یک نوع عفونت مقاربتی می باشد که امروزه بسیار شایع است. این عفونت توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس یا اچ اس وی ایجاد می شود. اولین و مهم ترین راه انتقال آن تماس جنسی با فرد آلوده می باشد. در عفونت اولیه و ابتدایی ویروس در بدن افراد پنهان می ماند.

همچنین ممکن است چندین بار در بدن فعال شده و درمان شود. این بیماری علائمی مانند خارش، سوزش و درد دارد. در مواردی زخم هایی ایجاد می شود. شکل ظاهری زخم های آن مانند تاول های کوچکی است که باز می شوند و زخم های بسیار دردناکی را به وجود می آورند. علائم کلی آن نیز همانند بیماری آنفولانزا می باشد.

فرد در صورت ابتلا دچار درد، تب و تورم گره های لنفی می شود. شروع کار این ویروس در بدن از زمان ابتلا ۴ تا ۲۸ روز طول می کشد. همچنین بعد از آلوده شدن نشانه های بیشتری از خود نشان می دهد. اما در اغلب موارد این بیماری خفیف می باشد. بعضی از اوقات افراد هیچ گونه علائمی در صورت ابتلا به این بیماری ندارند.

در این صورت حتی اگر زخم قابل مشاهده نباشد امکان انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد. در حال حاضر هیچ گونه درمانی برای تبخال تناسلی کشف نشده است. اما داروهایی وجود دارند که می توانند علائم آن را کاهش دهند. همچنین خطر انتقال آن به دیگران را کاهش دهند.

به طور کلی استفاده از کاندوم می تواند از گسترش بسیاری از عفونت ها و بیماری های مقاربتی جلوگیری کند. افراد توجه کنند تبخال تناسلی با زگیل تناسلی متفاوت می باشد.

تبخال تناسلی چیست؟

علائم و نشانه های تبخال تناسلی؛ انواع تبخال، تشخیص آن و روش های درمان

تبخال تناسلی یک عفونت شایع ویروسی می باشد که از طریق مقاربت و تماس جنسی انتشار می یابد. ویروس در موارد اولیه در بدن حالت خفته دارد. اما بعد ها افراد را دچار مشکلات زیادی می کند. تبخال تناسلی تاول های دردناکی هستند که در ناحیه تناسلی به وجود می آیند. این تاول ها پر از مایع هستند که بعد از باز شدن ایجاد درد، زخم و خارش می کنند. در برخی از موارد افراد هیچ گونه نشانه ای از بیماری ندارند و در صورت آلودگی هیچ گونه زخم مشاهده نمی کنند.

اما این بیماری در همه حالت ها مسری می باشد و به دیگر افراد منتقل می شود. پس به همه افراد دارای روابط متعدد هستند. پیشنهاد می شود که حتماً کاندوم استفاده کنند. طبق آمارهای به دست آمده ۱۶ درصد افرادی که بین ۱۴ تا ۵۰ سال سن دارند. به این عفونت مبتلا می باشند.

تبخال تناسلی هیچ گونه درمانی ندارد. تنها با کمک دارو هایی می توان شدت علائم آن را کاهش داد. همچنین از انتقال آن به دیگران پیشگیری نمود. همچنین با توجه به خطرناک بودن بیماری افراد باید در صورت مشاهده کوچکترین علائم تبخال تناسلی به پزشک مراجعه نمایند. می توان این بیماری را ابتدایی ترین و اصلی ترین دلیل ایجاد سرطان دهانه رحم دانست.

علائم و نشانه های تبخال تناسلی

در اکثر افرادی که به ویروس مبتلا می شوند. به علت خفته بودن علائم نمی دانند که دچار این بیماری شده اند. اما زمانی که علائم بیماری وجود داشته باشد. بیمار ۲ تا ۱۲ روز بعد از اینکه دچار بیماری شد علائم را مشاهده می کند. علائم آن بسیار آزار دهنده هستند و مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود می آورند.

همه افراد علی الخصوص خانم ها پیشنهاد می شود به محض دیدن اولین و ابتدایی ترین علائم تبخال تناسلی به پزشک مراجعه کنند. همچنین در روابط جنسی خود موارد بهداشتی را رعایت نمایند. در ادامه علائم تبخال تناسلی توضیح داده شده است.

احساس درد یا خارش

 افراد در صورت ابتلا به تبخال تناسلی احساس درد یا خارش دارند. درد یا خارش تا زمانی که مشکل فرد به طور کلی حل نشود وجود دارد. همچنین می تواند در فرد ایجاد حساسیت کند.

ایجاد تاول

برجستگی های تاول مانند تاول هایی ریز و سفید و گاهاً قرمز در صورت ابتلا به این بیماری به وجود می آید. این موارد بلافاصله باز شده و ایجاد زخم های عفونی می کنند که بسیار دردناک می باشند. تاول ها معمولاً ریز و متعدد می باشند.

زخم ذر ناحیه تناسلی

یکی دیگر از علائم تبخال، تبخال تناسلی ایجاد زخم ها می باشد. این زخم ها زمانی ایجاد می شوند که تاول ها پاره شده و مایع درون آن ها تخلیه شود. گاهی نیز از تاول ها خون خارج شده و خون ریزی می کند. زخم های ایجاد شده طی این بیماری بسیار دردناک هستند. این زخم دارای خارش و سوزش شدیدی است.

پوسته پوسته شدن جای زخم

در طی عفونت اولیه علائم و نشانه هایی مانند آنفولانزا، تورم، غده های لنفاوی که در کشاله ران قرار دارند سردرد، درد عضلانی و تب در فرد ایجاد شود. همچنین غده های لنفاوی متورم می شوند. زیرا غده های لنفاوی با عفونت و التهابات بدن مقابله می کنند. زخم ها در محلی که عفونت به بدن فرد وارد شده اند ظاهر می شود. افراد می توانند با لمس زخم و همچنین لمس قسمت های دیگر بدن با همان دست عفونت را در سراسر بدن خود گسترش دهند.

آن ها در نواحی مختلفی از بدن ایجاد می شوند که این موارد شامل باسن، ران، مقعد مجاری ادراری و دهان می گردد. همچنین خانم ها در قسمت هایی مانند واژن دستگاه تناسلی رحم و دهانه رحم دچار زخم می شوند. زخم های تبخال تناسلی در مردان معمولاً در آلت تناسلی و کیسه بیضه ایجاد می شود.

تبخال تناسلی چند روز طول می کشد؟

علائم و نشانه های تبخال تناسلی؛ انواع تبخال، تشخیص آن و روش های درمان

 لازم است افراد بدانند که وضعیت این بیماری برای هر فرد متفاوت می باشد. بعضی از افراد هر سال بیماری را تجربه می کنند. اما بسیاری دیگر زمان احتمال شیوع آن کمتر می باشد. زمانی که تبخال تناسلی عود کند طی ظاهر شدن زخم ها علائمی وجود دارد که افراد آن ها را احساس می کنند. این علائم مانند سوزش، خارش و گز گز در جایی که اولین بار عفونت وارد بدن شده است می باشد. همچنین افراد در این زمان دچار کمر درد و احساس درد در باسن و پا ها می شوند. زمانی که زخم ها عود کنند افراد درد کمتری را احساس می کنند و با سرعت بیشتری بهبود می یابند.

نوزادان مبتلا به تبخال تناسلی

تبخال تناسلی از طریق زایمان طبیعی قابل انتقال به نوزاد می باشد. ممکن است این بیماری در نوزادان بروز زخم هایی در صورت و بدن و دستگاه تناسلی نوزاد را به دنبال داشته باشند. نوزادانی که با تبخال تناسلی به دنیا می آیند دچار مشکلات و عوارض بسیار شدیدی از این بیماری می شوند. ممکن است آن ها نابینا شوند. همچنین دچار ضربه شده و در نهایت بمیرد.

بسیار مهم است خانم هایی که دچار تبخال تناسلی هستند در زمان بارداری این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. پزشک در صورت دانستن این موضوع اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد را انجام می دهد. همچنین اکثر این خانم ها زایمان سزارین انجام می دهند و از زایمان طبیعی منع می شوند.

علت ایجاد تبخال تناسلی چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟

علائم و نشانه های تبخال تناسلی؛ انواع تبخال، تشخیص آن و روش های درمان

دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس تبخال تناسلی را به وجود می آورند باعث بروز آن می شوند.

اچ اس وی ۱

معمولا باعث ایجاد تبخال یا تاول در اطراف دهان می شود. این ویروس اغلب از طریق تماس پوست با پوست انتقال می یابد. در ناحیه تناسلی افراد این ویروس از طریق رابطه دهانی منتقل می شود. احتمال عود آن بیشتر از نوع دوم می باشد.

اچ اس وی ۲

نوعی دیگر از ویروس بیماری است. که باعث تبخال تناسلی افراد می شود. ویروس از طریق تماس جنسی و تماس پوست انتقال می یابد. این ویروس بسیار شایع و مسری می باشد و در هر صورتی انتقال می یابد. سرعت انتقال آن به حدی قوی است که حتی در صورت نبود زخم باز نیز ممکن است به افراد دیگر منتقل شود.

این ویروس در خارج از بدن به سرعت از بین می رود. پس افراد لازم نیست نگران تماس با حوله توالت و سایر اشیای عمومی باشند. این ویروس از طریق غشاهای مخاطی به بدن افراد وارد می شود. غشا های مخاطی لایه های نازک دهانه های ورودی بدن را پوشانده اند.

این غشا های مخاطی را می توان در اندام تناسلی دهان و بینی مشاهده نمود. زمانی که ویروس وارد بدن فرد می شود وارد سلول های او شده در سلول های عصبی افراد تکثیر می شود. تکثیر آن در سلول های عصبی درمان آن را نیز دشوار تر می کند. این ویروس را می توان در مایعات بدن یافت. بنابراین احتمال وجود تبخال تناسلی در افراد مجردی که تاکنون رابطه جنسی نداشته اند بسیار پایین می باشد.

انواع تبخال تناسلی

همانطور که پیش تر گفته شد تبخال تناسلی توسط دو ویروس hsv۱ و hsv۲ انجام می گیرد. این دو ویروس دارای ظاهر و بافتی متفاوت هستند. از طرفی معمولاً شدت بروز تبخال در افراد مختلف متفاوت می باشد. در افراد شدت تبخال و علائم بیماری و زخم ها متفاوت می باشد.

فاکتورهای خطر شایع بیماری تبخال تناسلی

در خطر ابتلا به تبخال مناسب تناسلی در برخی از موارد می تواند افزایش یابد. در صورت وجود مواردی مانند موارد زیر علائم آن افزایش می یابد.

داشتن شرکای جنسی متفاوت

افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند میتوانند بیشتر از سایر افراد در معرض تبخال تناسلی باشند. این افراد در خطر ابتلا ویروس عامل تبخال تناسلی را افزایش می دهد. این افراد ممکن است از هر کسی تبخال را بگیرند.

زن بودن

زنان به دلیل آناتومی خاصی که دارند بیشتر از آقایان دچار مشکل می شوند. خانم ها معمولاً دستگاه تناسلی بازی دارند و بیشتر در معرض ویروس ها و عفونت ها می باشند. همچنین پوست واژن از پوست آلت تناسلی مردانه نازک تر است و زودتر ویروس ها به آن نفوذ می کنند.

عوارض تبخال تناسلی

علائم و نشانه های تبخال تناسلی؛ انواع تبخال، تشخیص آن و روش های درمان

 تبخال تناسلی دارای علائم بسیاری می باشد. این علائم شامل موارد زیر هستند.

  • وجود مواردی مانند زخم هایی در دستگاه تناسلی می تواند خطر انتقال و ابتلا به عفونت های مقاربتی مانند ایدز را افزایش می دهد.
  • نوزادانی که از یک مادر آلوده متولد می شوند در زایمان طبیعی به این ویروس مبتلا می شوند. این ویروس ممکن است موجب نابینا شدن یا مرگ کودک تازه به دنیا آمده شود
  • در مواردی زخم های تبخال تناسلی باعث ایجاد التهاب در مجاری ادراری می شود. این تورم مجرای ادرار را مسدود کرده و شرایط تخلیه مثانه را تحت تاثیر قرار می دهند.
  • عفونت اچ اس وی منجر به التهاب مایع مغزی و غشاها می شود. همچنین مایع اطراف مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • تبخال دستگاه تناسلی منجر به التهاب راست روده می شود. مردانی که رابطه جنسی متعدد دارند بیشتر به این مشکل مبتلا می شوند.

امکان پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی وجود دارد؟

به طور کلی برای پیشگیری از تبخال تناسلی افراد باید همان مواردی را رعایت کنند که برای جلوگیری از سایر بیماری های مقاربتی رعایت می کنند. افراد باید از فعالیت های جنسی مشکوک و غیر عادی خودداری نمایند. همچنین تماس جنسی را فقط به یک شخص سالم و بدون عفونت محدود کنند. بهتر است افراد در صورت تماس جنسی حتماً از کاندوم استفاده نمایند. همچنین زمانی که هر گونه علائم هرپس یا شبیه آن را در اندام تناسلی یا هر جای دیگر مشاهده کردند از آمیزش خودداری نمایند.

حتماً لازم است که افراد برای درمان این بیماری ها به یک متخصص مراجعه کنند. افرادی که باردار هستند می توانند به پزشک بگویند که برای آن ها آزمایش های لازم را انجام دهد. همچنین گاهی برای جلوگیری از شیوع بیشتر در زمان زایمان پزشک مصرف داروهای ضد ویروس را در اواخر دوران بارداری آغاز می کند. خانم هایی که درگیر تبخال تناسلی هستند. معمولاً روش سزارین را برای زایمان انتخاب می کنند. این روش خطر انتقال ویروس به نوزاد را تا حد زیادی کاهش می دهد.

نحوه تشخیص تبخال تناسلی

تبخال تناسلی زمانی خطرناک است که دیر تشخیص داده شود. همچنین در تمام بدن فرد شیوع پیدا کند. به افراد توصیه می شود به محض اینکه احتمال دادند که یک رابطه مشکوک داشته اند با پزشک متخصص مشورت کنند. پزشک می تواند با کمک معاینه های فیزیکی و همچنین آزمایشاتی تبخال تناسلی را تشخیص دهد. آزمایشاتی که برای تشخیص تبخال تناسلی توسط پزشک تجویز می شوند شامل موارد زیر هستند.

کشت ویروسی

این آزمایش با گرفتن نمونه از بافت تبخال یا تراشیدن زخم ها انجام می شود. از این قسمت ها برای کشت ویروس های احتمالی موجود در آن در آزمایشگاه انجام می شود.

آزمایش خون

از این آزمایش نمونه ای از خون افراد برای وجود آنتی بادی های hsv مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین تشخیص امکان ابتلا به عفونت تبخال در گذشته آنالیز می شود.

آزمون واکنش زنجیرهای پلیمراز

برای کپی کردن دیانای افراد از نمونه خون، بافت تبخال، مایع نخاع یا مایع زخمی استفاده می شود. دیانای که تکثیر یافته است می تواند برای تعیین وجود hsv مورد آزمایش قرار بگیرد.

درمان تبخال تناسلی

علائم و نشانه های تبخال تناسلی؛ انواع تبخال، تشخیص آن و روش های درمان

همانطور که پیش تر گفته شد هیچ درمان ثابتی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. هیچ درمانی نمی تواند ویروس هرپس را در بدن نابود کند اما افراد با وجود داروهای ضد ویروس می توانند تعداد ویروس های حرفه در بدن را کاهش دهند.

همچنین از شیوع بیشتر آن در بدن جلوگیری کند. با انجام این کار می توان سلامتی شریک جنسی را نیز تضمین کرد. زمانی که زخم ها و تبخال های آبدار از سطح پوست کاهش یابند احتمال انتقال ویروس از طریق تماس پوستی از بین می رود. داروهای ضد ویروسی که برای این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند کمک بسیاری برای موارد زیر هستند.

  • در زمانی که بیماری شیوع اولیه دارد این دارو ها میتوانند زخم ها را بهبود دهند.
  • مدت زمان علائم و شدت آن را در شیوع های مکرر کاهش می دهند.
  • تعداد دفعات عود بیماری را به حداقل می رساند.
  • احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی را به افراد دیگر به شدت کاهش می دهند.

داروهای ضد ویروسی که برای تبخال تناسلی مورد استفاده قرار می گیرند. آسیکلوویر و والاسیکلوویر هستند. گاهی پزشک توصیه می کند که این دارو فقط در صورت بروز علائم و شروع بیماری مصرف شود. گاهی نیز به افراد می گوید که این داروها را مرتبا استفاده کند. امروزه از لیزر کم توان یا لیزر ۱۰۰ برای درمان تبخال های تناسلی استفاده می شود. پس از پایان دوره درمان ویروس تبخال تناسلی هر عاملی مانند ناخوش بودن، استرس مزمن، خستگی مفرط و غیره می تواند باعث عود دوباره آن شود.

ازدواج افرادی که دارای تبخال تناسلی هستند

افرادی که دارای تبخال تناسلی هستند و می خواهند ازدواج کنند باید بدانند در صورت کنترل صحیح آن تحت نظر پزشک می توانند رابطه جنسی بی خطری را تجربه کنند. آن ها می توانند از کاندوم در حین رابطه جنسی استفاده نمایند. همچنین این افراد بهتر است قبل از انجام رابطه بعد از ازدواج تحت نظر یک پزشک باشند.

درمان تبخال تناسلی با دارو های گیاهی

داروهای گیاهی یکی از مواردی هستند که برای درمان تبخال تناسلی بسیار تاثیر گذارند. گیاه چریش که یک گیاه ضد ویروسی است می تواند به افراد در درمان این بیماری کمک کند. برای استفاده از آن ابتدا برگ های آن به طور کامل کوبیده شده تا به صورت خمیر در آیند. سپس این خمیر ۳۰ دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده بماند. در نهایت افراد آن را با آب گرم بشویند. انجام دادن این کار دو بار در طول روز می تواند به بهبود افراد کمک کند. همچنین مواردی مانند روغن زیتون که یک آنتی اکسیدان قوی است می توانند بسیار کمک کننده باشند.

سیر نیز دارای خاصیت ضد التهابی است. مصرف آن برای از بین بردن hsv۱ بسیار کاربردی است. افراد می توانند یک قطعه از آن را خرد کرده و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهند.

سولفات منیزیم هیدراته و نمک اسپام یکی دیگر از درمان های گیاهی بسیار موثر برای التیام تبخال های تناسلی می باشد. افراد نباید از خواص آلوئه ورا و سرکه سیب در این مورد غافل شوند.

منبع: Mayo Clinic

مطالب مشابه