سبکِنو

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

زعفران یکی از چاشنی های پرطرفدار غذاها و شیرینی های ایرانی است که این طلای سرخ در بازار پرسود و نحوه تشخیص زعفران اصل امری بسیار دشوار می باشد. همچنین زعفران اصل را نمی توان پایین تر از ارزش واقعی و یا ارزان تهیه نمود.

البته روش های متعددی برای تشخیص این طلای سرخ از نوع تقلبی آن وجود دارند که با وجود آن ها تا 60% می توانید زعفران اصل را از تقلبی جدا کنید. زیرا سودجویان هر روز روش های مختلفی را کشف می کنند تا زعفران تقلبی را به جای زعفران اصل وارد بازار نمایند.

روش های تشخیص زعفران اصل

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

امروزه تشخیص زعفران اصل از قلبی در آزمایشگاه به آسانی قابل انجام می باشد که این امر مصرف کنندگان را پوشش نمی دهد. البته تقلب در این طلای سراغ تنها به مخلوط کردن آن با گیاه شبیه زعفران مربوط نبوده و مواردی همچون افزایش وزن از طریق چربی، شکر، نمک، عسل و زعفران پودر شده را نیز در بر می گیرد. زیرا این گیاه از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و هر گرم از آن در بازار با قیمت زیادی فروخته می شود.

بنابراین سودجویان را به سوی خود جذب نموده تا به هر طریقی در زعفران اصل غل و غش ایجاد کنند. درنتیجه زعفران مرغوب کمتری در دسترس مصرف کنندگان قرار می دهند. از جمله روش های تشخیص این طلای اصل از نوع تقلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تشخیص زعفران اصل با آب سرد

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

روش نخست جهت تشخیص زعفران اصل همان تست با آب سرد است. پس یک فنجان یا کاسه شفاف را از آب سرد پر کرده و چند شاخه زعفران را در آن قرار دهید. در این شرایط شاخه های زعفران از خود رنگ پخش می کنند. اگر زعفران اصل باشد برای رنگ دهی به 10-15 دقیقه زمان نیاز دارد. ولی زعفران تقلبی به محض قرارگیری در آب سرد، رنگ پس می دهد.

همچنین شاخه های زعفران اصل رنگ نارنجی روشن یا زرد دارند که با افزایش غلظت مقداری پررنگ تر می شوند. ولی زعفران تقلبی دارای رنگ قرمز تیره یا زرشکی می باشد و احتمال تغییر رنگ آن زیاد است. بنابراین در انتخاب و خرید محصول نهایت دقت را به خرج دهید تا زعفران حاوی مواد رنگی و مواد شیمیایی مضر مصرف نکنید.

ناگفته نماند که نحوه تشخیص زعفران اصل با کمک مشاهده رنگ نخ زعفران امکان پذیر می باشد. پس اگر نخ زعفران با قرارگیری در آب سرد رنگ خود را از دست ندهد اصل است. ولی اگر نخ زعفران پس از مدت کوتاهی کاملا سفید شود یعنی محصول تقلبی می باشد.

تشخیص زعفران اصل با مزه کردن آن

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

یکی از روش های نحوه تشخیص زعفران اصل این است که باید محصول را مزه کرد. طعم زعفران از طریق ترکیب طبیعی پیکروکروسین تشخیص داده می شود. پس با چشیدن چند شاخه از زعفران می توانید از کیفیت محصول اطمینان یابید. همچنین طعم زعفران اصل کمی تلخ و خاکی بوده و بوی شیرینی دارد. اما طعم یا مزه آن شیرین نیست.

تشخیص زعفران اصل با بوییدن آن

یکی دیگر از روش های نحوه تشخیص زعفران اصلی از تقلبی، بو کردن محصول است. البته زعفران دارای بوی شیرین مابین یونجه و عسل می باشد. همچنین غلظت سافرانال در شاخه ها یا نخ های زعفران دلیل بوی شیرین این محصول است. بنابراین زعفران اصل رایحه و بوی شدید و قوی دارد و در غیر این صورت محصول تقلبی می باشد.

تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین یکی از روش های بسیار آسان بوده و فقط به مقداری جوش شیرین، آب و زعفران نیاز است. پس زعفران و جوش شیرین را به یک فنجان شفاف آب سرد اضافه کرده و در صورت مشاهده رنگ زرد می توانید از اصل بودن محصول اطمینان یابید.

تشخیص زعفران اصل با کاغذ کروماتوگرافی

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

یکی از موثرترین روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی استفاده از کاغذ باطله یا کاغذ کروماتوگرافی است. پس با قرار دادن تعدادی رشته روی کاغذ و پس دادن روغن از زعفران می توانید به تقلبی بودن محصول پی ببرید. زیرا این علائم از افزودن مواد اضافی به محصول جهت تغییر رنگ یا افزایش وزن خبر می دهند. ولی زعفران اصل و مرغوب هیچ روغنی از خود ترشح نمی کند و حاصل گل های معروف کروکوس ساتیووس می باشد که روغن ندارد. پس در صورت قرارگیری زعفران روی کاغذ کروماتوگرافی و عدم ترشح روغن می توانید از اصل بودن محصول اطمینان یابید.

رنگ و شکل زعفران

با کمک رنگ و شکل محصول پروسه تشخیص زعفران اصل از نوع تقلبی کار را آسان می نماید. پس زعفران اصل دارای نخ های چند شاخه ای و به شکل شیپور است. اما نخ های زعفران تقلبی شکل چند شاخه ای ندارند. رنگ یکی دیگر از ویژگی های بارز تشخیص محصول اصل از تقلبی است. پس رنگ رشته های زعفران اصل قرمز تیره بوده و رنگ زردی در آن خیلی کم است.

مالیدن نخ های زعفران بین انگشتان

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

مالیدن نخ های این طلای سرخ بین انگشتان می تواند پروسه تشخیص زعفران اصل را تسهیل بخشد.پس با گذشت چند دقیقه از خیس نمودن نخ های زعفران در آب کاملا سرد می توانید دو عدد را از لیوان خارج کرده و بین انگشتان خود قرار دهید. سپس نخ ها را 2-3 بار بین انگشتان به عقب و جلو بمالید. در صورتی که تارهای زعفران از هم جدا شدند، محصول بی کیفیت و تقلبی است . اما اگر نخ های زعفران سالم ماندند یعنی محصول اصل است.

توجه به بسته بندی زعفران

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

بسته بندی نیز یکی دیگر از روش های تشخیص زعفران اصل می باشد. زیرا جهت حفظ طراوت باید این محصول را در ظرف در بسته، جای خنک و دور از نور خورشید نگهداری شود. همچنین زعفران مرغوب از بسته بندی هواگیر برخوردار بوده که به نور اجازه نمی دهد به نخ ها بتابد.

روش های تقلب در زعفران

هر روزه روش های مختلفی برای تقلب در فروش زعفران بی کیفیت توسط سودجویان ارائه می شود. پس افرادی که قصد دارند محصول اصل را خریداری نمایند باید به فروشگاه های آنلاین و منابع معتبر مراجعه کنند. البته متقلبان از روش های مختلف برای فروش محصول بی کیفیت تقلبی بهره می برند که به شرح زیر هستند.

جا زدن گلرنگ به جای زعفران اصل

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

گلرنگ نوعی گیاه دارویی می باشد که جهت درمان برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. سودجویان جهت پیشگیری از تشخیص زعفران اصل از تقلبی این گیاه را رنگ کرده و با زعفران مرغوب مخلوط می نمایند. البته خواص این گیاه از زعفران کمتر بوده و قیمت آن با این طلای سرخ اصلا قابل مقایسه نیست.

استفاده از رشته های تقلبی

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

یکی دیگر از مواردی که پروسه تشخیص زعفران اصل را با مشکل مواجه می نماید رنگ کردن رشته های نارگیل، کاکل ذرت و ابریشم است. البته برخی مواقع ریشه زعفران را با رنگ قرمز رنگ کرده و آن را به جای زعفران اصل به فروش می رسانند.

کم فروشی در زعفران

کم فروشی این طلای سرخ نیز یکی دیگر از راه های تقلب و عدم تشخیص زعفران است. زیرا مواد همچون شکر، نمک، عسل و روغن را به زعفران اضافه می کنند تا با افزایش وزن محصول باعث کم فروشی آن شوند.

همچنین افراد متقلب از بی اطلاعی برخی مصرف کنندگان سوء استفاده کرده و بسته بندی را با وزن کمتری انجام می دهند. برای مثال هر یک مثقال از این طلای سرخ معادل 4.66gr است که در غیر این صورت کم فروشی محسوب می شود.

خواص زعفران اصل

نحوه تشخیص زعفران اصل و خواص عالی زعفران

تشخیص زعفران اصل تنها به دلیل طعم و رنگ زیبای آن نبوده و خواص بی شماری برای بدن دارد. همچنین نوعی داروی گیاهی به شمار می رود. پس از جمله خواص زعفران اصل می توان به موارد اشاره کرد.

کاهش ریسک بیماری های مختلف

به محض تشخیص زعفران اصل می توان از آن برای کاهش ریسک بیماری های مختلف استفاده کرد. زیرا این طلای سرخ سرشار از آنتی اکسیدان بوده و موادی همچون استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد را خنثی می نماید.

همچنین رادیکال های آزاد موادی هستند که در بدن انسان و در طول شبانه روز در واکنش به مواد موجود در خوراکی های فرآوری شده و عوامل محیطی مانند آلودگی هوا آزاد می شوند. البته اگر مقدار رادیکال های آزاد بیشتر از حد معمول در بدن وجود داشته باشد اثرات مخرب و بیماری هایی همچون سرطان را به دنبال دارد. بنابراین مصرف آنتی اکسیدان موجود در زعفران یکی از راه های کاهش ریسک بیماری های مختلف از جمله سرطان است.

ضد افسردگی

در صورتی که تشخیص زعفران اصل از تقلبی به درستی انجام شود بدون شک با خواص آنتی اکسیدان های کروسین و کروستین می تواند افسردگی را درمان کند. البته زعفران حاوی کامپفرول و سافرانال نیز بوده و کروسین و کروستین آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی هستند که به این گیاه رنگ قرمز می دهند.

بنابراین زعفران از خواص ضد افسردگی برخوردار بوده و در برابر آسیب های احتمالی از سلول های مغز محافظت می نماید. پس افرادی که از چاقی رنج می برند و به دنبال راهی برای کاهش وزن هستند بهترین راه مصرف زعفران برای کاهش اشتها است.

تقویت حافظه

اگر این طلای سرخ دارای آنتی اکسیدان های کامپفرول و سافرانال باشد بدون شک تشخیص زعفران اصل به طور صحیح صورت گرفته است.زیرا آنتی اکسیدان سافرانال طعم خارق العاده ای به زعفران می دهد و یادگیری، حافظه و روحیه را تقویت و بهبود می بخشد.

همچنین از سلول های مغز در مقابل استرس اکسیداتیو محافظت می نماید. آنتی اکسیدان کامپفرول در گلبرگ های این گیاه موجود بوده و از خواص ضد سرطان، ضد افسردگی و ضدالتهابی نیز برخوردار است.

کاهش علائم سندروم پیش قایدگی

اکثر زنان جامعه از سندروم پیش قاعدگی یا PMS رنج می برند با تشخیص زعفران اصل از تقلبی و مصرف آن می توانند این علائم را رفع یا کاهش دهند. البته این سندروم از جمله علائم روحی، روانی و جسمی بوده که زنان قبل یا همزمان با پریودی، آنها را تجربه می نمایند.

پس مصرف این طلای سرخ در دوران پریودی به طور معجزه آسای باعث کاهش علائم سندروم PMS می شود. برای مثال طی یکی از تحقیقات انجام شده زنانی با سن 20-45 سال در طول روز 30 میلی گرم زعفران مصرف نموده اند. درنتیجه از شر علائم پیش از قاعدگی همچون میل شدید به مصرف غذا در حجم بالا، درد، اشتها و سردرد خلاص شده اند.

بهبود عارضه اختلال در نعوظ مردان

اگر تشخیص زعفران اصل به صورت اصولی باشد بدون شک یکی از مواد غذایی پر مصرف است که میل جنسی را افزایش می دهد. همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده زعفران می تواند یکی از داروهای گیاهی برانگیزنده جنسی در مردان باشد.پ

برای مثل اگر یک مرد در طول 4 هفته و هر روز 30 گرم زعفران مصرف نماید عارضه اختلال نعوظ در او را کاهش می دهد. البته اختلال نعوظ در مردان بیشتر به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی است. پس در حالت کلی مصرف زعفران اصل برای مردان باعث افزایش تمایل جنسی و عملکرد نعوظ می شود.

افزایش میزان اکسیژن در قلب

یکی از خواص بارز این طلای سرخ، افزایش میزان اکسیژن در قلب و بدن فرد است. پس در صورت تشخیص زعفران اصل از تقلبی می توانید با خیال راحت این ماده خوراکی را مصرف نمایید. همچنین شاهد کاهش میزان کلسترول در بدن خود باشید.

پس زعفران با کاهش سطح کلسترول خون می تواند مانع مسدود شدن رگ های خونی شود که چنین موضوعی سلامت قلب را به دنبال دارد. البته خواص آنتی اکسیدان سافرانال در زعفران نقش بسزایی در حفظ سلامت قلب دارد و میزان اکسیژن در قلب را افزایش می دهد. در نتیجه از ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی جلوگیری می کند.

تشخیص زعفران اصل از تقلبی و مصرف آن در غذاها، شیرینی ها، دمنوش ها و نوشیدنی ها می تواند التهابات قلبی را کاهش دهد. البته التهاب نوعی پاسخ بدن در واکنش به ورود ویروس است. زیرا زمانی که باکتری ها یا ویروس ها به بدن نفوذ می کنند با پاسخ بدن به شکل التهاب مواجه می گردند.

البته اگر این التهاب شدت داشته باشد باعث آسیب های زیادی به بدن و در برخی مواقع مرگ می شود. پس مصرف زعفران در بازه زمانی مشخص و در مقدار تعیین شده می تواند التهابات بدن را کاهش دهد.ناگفته نماند که از ایجاد فشاری خون در افراد مبتلا به این بیماری جلوگیری می کند که دلیل آن کاهش کلسترول و عدم مسدود شدن رگ های خونی است.

مطالب مشابه