عادات روزانه برای زندگی بهتر؛ 5 قدم برای داشتن عادت های مثبت در زندگی

 عادات روزانه برای زندگی بهتر؛ 5 قدم برای داشتن عادت های مثبت در زندگی

داشتن عادت های خوب می تواند زندگی افراد را بهتر کند و بازدهی روزانه افراد را بالا می برد. عادت های خوب افراد را به اهدافشان نزدیک تر می کند. همچنین به پیشرفت افراد از لحاظ حرفه ای کمک می کند.

علاوه بر این عادت ها و رفتارهایی وجود دارند که موجب اختلال در زندگی افراد می شوند. آن ها با رها کردن این موارد می توانند زندگی بهتری داشته باشند و سریع تر به اهدافشان برسند. چگونه عادات خوب برای داشتن زندگی بهتر ایجاد کنیم.

مزیت های پیروی از عادت های مفید

 عادات روزانه برای زندگی بهتر؛ 5 قدم برای داشتن عادت های مثبت در زندگی

افراد می توانند عادات بهتری برای داشتن زندگی بهتر کسب کنند. اما ایجاد عادت های خوب در افراد بسیار سخت می باشد. عادت ها مواردی هستند که از کودکی تا بزرگسالی همراه افراد هستند. این عادت ها بخشی از شخصیت آن ها را تشکیل می دهند.

حذف کردن یا اضافه کردن مواردی به آن ها می تواند کار بسیار سختی باشد. این عادت ها هستند که موقعیت و جایگاه افراد در جامعه را تثبیت می کنند. عادت ها در کوچکترین مسائل روزمره افراد تاثیر می گذارند. بزرگ ترین بخش شخصیت انسان ها را عادات تشکیل می دهند.

عادت های خوب بسیار سازنده و یاری رسان هستند. آن ها موجب پیشرفت و بهتر شدن زندگی می شوند. اما همه عادت ها خوب نیستند و نمونه های بد آن نیز وجود دارند. این موارد برعکس عادت های خوب عمل می کنند. می توانند پیشرفت های فرد را به فنا بدهند.

تقویت بهتر حافظه

 عادات روزانه برای زندگی بهتر؛ 5 قدم برای داشتن عادت های مثبت در زندگی

یکی از مهم ترین کار هایی که فرد برای زندگی بهتر می تواند انجام دهد افزایش قدرت حافظه و بالا بردن توانایی یادگیری می باشد. از سویی دیگر معمولا مغز انسان به دنبال مسیر های ساده و لذت بخش می باشد.

سیستم پاداش مغز عادت های فرد را جهت می دهد و تعیین می کند. به عنوان نمونه زمانی که مغز بوی قهوه را حس می کند دوست دارد قهوه بنوشد. یا افراد سیگاری با حس کوچکترین استرس به کشیدن سیگار ترغیب می شوند. این عادت ها رفته رفته به قسمت بزرگ و مهمی از زندگی افراد تبدیل می شوند.

افراد به هر چیزی که بیشتر فکر کنند بیشتر به سمت آن کشیده می شوند. فکر کردن به یادگیری یک زبان خارجه، یادگیری نوعی ساز یا یک هنر دستی همچنین بازی شطرنج و… به داشتن حافظه ی قوی کمک می کنند. این فعالیت ها تا زمانی که برای فرد چالش ایجاد نکنند برای تقویت حافظه ی او بسیار مفید هستند.

همچنین فعالیت های بزرگ که چالش برانگیز هستند حافظه را بهبود می دهند. در کنار عادت کرن به این موارد فرد می تواند برنامه ریزی روزمره خود را داشته باشد. به این معنی که با داشتن یک فعالیت کوچک در روز می توان به سار کار ها رسید و حافظه را نیز تقویت نمود.

افزایش خلاقیت و زندگی بهتر

انسان ها با تعریف ثابتی از خوشبختی، موفقیت و زندگی بهتر بزرگ می شوند. این چارچوب محدود ذهنی آن ها را از خلاقیت دور می کند. زمانی که فرد در این چارچوب بزرگ شود در صورت نبودن آن احساس کامل نبودن می کند. علاوه بر این انجام دادن کار های نو و خلاقانه نیز کار ساده ای نیست. گاهی فرد با تمام وجودش چیزی را می خواهد اما از انجام دادن آن می ترسد. برای بیشتر مردم مسیر ها و روش های جدید قابل پذیرش نیست و ترس مانع آن ها می شود.

خلاق بودن افراد را متمایز از سایرین می کند. بهتر است همه افراد برای بهتر شدن حال خود به دنبال عادت های برای افزایش خلاقیت باشند. اغلب افراد فکر می کنند که انجام این کار از توان آن ها خارج می باشد.

همچنین فکر می کنند که دیگر زمانی انجام کار های خلاقانه و جدید ندارند و از سن شان گذشته است. اما فرد در هر زمانی که بخواهد می تواند شروع کند. خواندن کتاب های مربوطه، دیدن فیلم هایی با محتوای خلاق و… می تواند در این مسیر یاری رسان خوبی باشد. زمانی که فرد بر ترس هایش غلبه کند پنجره ی تازه ای از موفقیت به رویش باز خواهد شد.

زمان مناسب برای ایجاد یک عادت خوب و زندگی بهتر

 عادات روزانه برای زندگی بهتر؛ 5 قدم برای داشتن عادت های مثبت در زندگی

ایجاد عادت خوب برای زندگی بهتر برای همه ی افراد ممکن نیست. تقریبا همه افراد دوست دارند که شب ها سر ساعت مقرر بخوابند. صبح ها نیز زود از خواب بیدار شوند. علاوه بر این افراد زیادی دوست دارند به مطالعه و کتاب خواندن عادت کنند.

انجام این کارها اگر چه ساده به نظر می رسد اما عادت کردن به آن ها بسیار دشوار می باشد. به طور کلی مسیر ایجاد عادت، مسیری پر از چال و فراز و نشیب می باشد. افراد برای ایجاد یک عادت جدید در خود به دیسیپلین و نظم خاصی دارند.

علاوه بر این مغز باید بپذیرد که از انجام این کار لذت می برد. مطالعات گسترده ای در زمینه عادت ها در سال 2009 انجام شد. این مطالعات نشان دادند که حدود شصت و شش روز طول می کشد که فردی یک رفتار را به عادت تبدیل کند. اما مهم ترین نکته در مورد عادت کردن این است که فرد تا چه اندازه انگیزه دارد و تلاش می کند. هر چه علاقه فرد به عادت جدید بیشتر باشد و از آن لذت بیشتری ببرد مغز در انجام آن موفق تر می شود.

شکل گیری عادت و نحوه تغییر آن

همان طور که پیش تر گفته شد شکل گیری عادت های خوب موجب رسیدن به زندگی بهتر می شود. شکل گیری عادت ها به موارد بسیاری بستگی دارد. به عنوان نمونه در برخی از افراد عادت ها سریع تر و راحت تر انجام می شوند.

همچنین برخی از عادت ها راحت تر برای افراد شکل می گیرند و برخی دیگر سخت تر هستند. به عنوان نمونه افرادی که به نوشیدن قهوه عادت دارند می توانند چایی سبز را جایگزین آن کنند. عادت کردن به چایی سبز می تواند برای فرد مقداری سخت باشد. زیرا این کار به معنای ترک کافئین می باشد.

افراد بهتر است از عادت های کوچک و روزمره برای ابتدای تغییر استفاده کنند. این عادت های کوچک پایه ی موفقیت ها و اهداف بزرگ تر می باشند. برای طی این مسیر انگیزه به تنهایی کافی نیست. زیرا فرد بعد از مدتی ممکن است این انگیزه را از دست دهد. بهتر است انگیزه در کنار تلاش و پشتکار باشد. در این صورت فرد بعد از مدتی می توانند تغییرات جدید و بسیاری برای خود به وجود آورد.

پنج قدم اصلی برای ایجاد عادت و رسیدن به زندگی بهتر

 عادات روزانه برای زندگی بهتر؛ 5 قدم برای داشتن عادت های مثبت در زندگی

ایجاد عادت های جدید و سازنده باعث رسیدن به زندگی بهتر و موفق تر می شود. افراد با غلبه بر ترس هایشان می توانند عادات صحیح و خلاقانه را وارد زندگی خود کنند. این کار ها اولین قدم برای رسیدن به موفقیت در زندگی می باشند.

افراد باید بدانند که می خواهند به چه چیزی عادت کنند. به عنوان نمونه افرادی که می خواهند زبان جدیدی یاد بگیرند باید برای آن برنامه ریزی مناسب داشته باشند. آن ها باید عادت کنند که روزانه مدت زمان سی دقیقه را به خواندن زبان اختصاص دهند. کار بعدی که این افراد باید انجام دهند این است که از خواندن زبان لذت ببرند. آن ها باید بدانند با چه روشی از یادگیری لذت می برند.

افراد باید در ادامه مسیر یادگیری منعطف باشند. همچنین با خانواده و نزدیکان خود در مورد هدف شان صحبت کنند. رعایت این پنج مرحله به افراد در ایجاد عادت جدید کمک می کند. به طور خلاصه برای ایجاد عادت جدید فرد باید به اندازه کافی وقت بگذارد.

محققان می گویند برای یادگیری هر کتاب و زبانی روزانه سی دقیقه وقت کافی می باشد. علاوه بر این انگیزه و لذت و تلاش نیز بسیار مهم می باشند.

عادت به رها کردن گذشته برای داشتن زندگی بهتر

افرادی که در خاطرات گذشته خود گیر کرده اند هرگز نمی توانند به سمت زندگی بهتر قدم بردارند. تکرار اتفاقاتی که در گذشته افتاده اند برای فرد هیچ گونه فایده ای نخواهد داشت. افرادی که عادت دارند این اتفاقات را تکرار می کنند هرگز نمی توانند از لحظه حال و زندگی روزمره لذت ببرند. علاوه بر این افراد زادی بر اثر روابط اشتباه، مرگ عزیزان و تصمیمات اشتباه در گذشته می مانند. اما آن ها باید توجه داشته باشد تنها فایده ای که این موارد دارند درس هایی است که به انسان می دهند.

افراد باید اجازه دهند اتفاقات تلخ گذشته برای آن ها تبدیل به درسی برای ساختن آینده شود. این درس ها می توانند افراد را به سمت اتفاق های بهتر سوق دهند. راه هایی مانند مدیتیشن برای غلبه بر فکر و خیال بسیار مناسب می باشند. انجام چند دقیقه مدیتیشن می تواند عادت بد در گذشته ماندن را ترک دهد.

عادت به شخصی کردن مشکلات

بسیاری از افراد به جزئیات زندگی بیش از حد معمول فکر می کنند. زمانی که برای آن ها مشکلی پبیش می آید زندگی را ناعادلانه می خوانند. به دنبال این مشکل روز های زیادی را غمگین و ناراحت می گذرانند. در حالی که افراد نباید به جزئیات زندگی تا این حد فکر کنند و اهمیت دهند.

در زندگی ممکن است اتفاقات خوب و بد بسیاری برای همه رخ دهد. ممکن است افراد بدی در مسیر زندگی همه قرار گیرند. علاوه بر این موقعیت های نامناسب و دشوار برای اغلب افراد ممکن است رخ دهد.

افراد باید بیاموزند که با موقعیت ها به درستی برخورد کنند. همچنین بهتر است عادت کنند که مشکلات کوچک را برای خود بزرگ نکنند. یا به اصطلاح از کاه کوه نسازند. شوخ طبعی و قوت قلب می تواند بلندی های زندگی را تا حدی هموار سازد. پس به جای عادت به غصه خوردن و سخت کردن زندگی بهتر است افراد عادت کنند مقداری شاد و شوخ طبع باشند.

از بین بردن عادت زیاده خواهی برای بهتر شدن زندگی

افراد برای بهتر شدن زندگی شان لازم است زیاده خواهی را کنار بگذارند. در عصر حاضر افراطی بودن در میان جوامع مختلف باب شده است. تقریبا همه افراد به خرید های گران قیمت، زیاد غذا خوردن، هزینه های بسیار برای خرید تلفن و… عادت کرده اند.

این کارها مدیریت زندگی بسیاری از افراد را به هم ریخته است. لازم است که این عادت های بد ترک شوند تا فرد بتواند آرامش بیشتری در زندگی داشته باشد. به جای این کار ها می توان عادت های مناسب را جایگزین این عادت ها کرد.

به عنوان نمونه بهتر است افراد کمتر حرف بزنند تا بتوانند شنونده ی بهتری باشد. همچنین می توانند کمتر غذا بخورند تا بدن ورزیده تر و سالم تری داشته باشند. در هنگام خرید نیز به جای خریدن لباس ها و وسایل گران قیمت می توان هزینه ها را مدیریت کرد. به این صورت که خرید های کاربردی تر با هزینه های مناسب را جایگزین موارد گران تر کنند. حذف افراد منفی نگر می تواند در رسیدن افراد به موفقیت قدم بسیار بزرگی باشد.

ترک عادت اتکا به دیگران

زمانی فرد می تواند زندگی بهتری داشته باشد که بتواند به خود و وجودش خودش در زندگی تکیه کند. برای ایجاد حس خوب فرد باید عادت کند که تنها وجود خودش برای یک زندگی عالی کافی می باشد. منتظر دیگران بودن و تکیه کردن به آن ها تنها بهانه ای برای تنبلی و از زیر مسئولیت در رفتن می باشد. افرادی که به دیگران عادت کنند در همه حال احساس کمبود و خلاء در زندگی خود دارند. آن ها باید خودشان را اصلاح کنند تا بتوانند ارتباط بهتری نیز با جهان و آدم های اطراف داشته باشند.

ترک عادت بد به تعویق انداختن کارها

بهترین کاری که افراد برای زندگی بهتر می توانند انجام دهند انجام کار ها در زمان مناسب می باشد. به تعویق انداختن کارها و مسائل می تواند آن ها را سخت تر و دشوار تر سازد. بنابراین بهتر است افراد به جای نشستن و فکر کردن بیهوده عادت کنن کارهایشان را در زمان مناسب انجام دهند. به اتمام رساندن کار ها نمی تواند معجزه زندگی افراد باشد. زیرا کار های واجب در هر زمانی که باشند بالاخره به پایان می رسند.

معجزه مهم و بزرگ زندگی افراد شجاعت شروع کارها و فعالیت ها می باشد. شروع کردن معمولا سخت ترین و مهم ترین نکته در هر چیزی می باشد. بهتر است همه افراد عادت کنند در لحظه فعالیت مورد نظر را شروع کنند و انجام هیچ کاری را به تعویق نیندازند.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران