سبکِنو

فواید شلغم برای کودکان؛ خواص بی نظیر شلقم برای سلامت کودک

کودکان برای رشد و قوی شدن سیستم ایمنی بدنی به سبزیجات مقوی نیاز دارند. یکی از سبزیجاتی که در قوی شدن سیستم ایمنی بدن کودک شما یا به بیانی دیگر سرما نخوردن آن‌ها تاثیر دارد، شلغم است. شلغم نوعی سبزیجات بوده که مواد مغذی زیادی در آن وجود دارد و به رشد فرزند شما کمک می‌کند. در ادامه می‌خواهیم فواید شلغم برای کودکان را بیان کنیم و مواد مغذی موجود در شلغم را برای شما به طور کامل شرح دهیم.

شلغم، قاتل سرما خوردگی!

فوائد شلغم برای کودکان؛ خواص بی نظیر شلقم برای سلامت کودک

بی شک در کودکی خود از زبان مادر یا فامیل‌های خود شنیده‌اید که شلغم مانند یک آمپول پنی سیلین عمل می‌کند و سرماخوردگی شما را در کمترین زمان از بین می‌برد. شلغم در واقع گاهی ریشه‌ای است که در مکان‌های معتدل رشد می‌کند. جالب است که بدانید این نوع سبزی در سالاد‌ها و بسیاری از غذاهای آماده ی هندی استفاده می‌شود. شاید بسیاری از افراد ندانند که برگ‌های سبز شلغم از ریشه آن مقوی‌تر بوده و منبع مواد مغذی، آنتی کسیدان‌ها و ویتامین‌ها محسوب می‌شود.

مواد مغذی موجود در شلغم

فوائد شلغم برای کودکان؛ خواص بی نظیر شلقم برای سلامت کودک


شلغم دارای مواد معدنی زیادی بوده که کالری کمی داشته و تعداد زیدی ویتامین دارد. درواقع یک پیمانه (130 گرم) حاوی مواد مغذی زیر است:

 • 36 کالری
 • 2 گرم فیبر
 • 1 گرم پروتئین
 • 30 درصد از مثدار مصرف توصیه شده روزانه ویتامین سی
 • 5 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزتنه فولات
 • 3 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه فسفر
 • 3 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه کلسیم

مواد مغذی موجود در برگ شلغم

در برگ شلغم نیز مواد مغذی زیادی وجود درد که شامل موارد زیر هستند:

 • 18 کالری
 • 4 گرم کربوهیدرات
 • 2 گرم فیبر
 • ویتامین k 115 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه
 • ویتامین C 37 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه
 • ویتامین A 35 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه
 • 27 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه فولات
 • 8 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه کلسیم

مطلب مشابه: فواید شیرین بیان + 5 مورد از خواص شیرین بیان

فوائد شلغم برای نوزادان

در این بخش فوائد مهم شلغم برای کودکان را برای شما بیان کنیم:

بهبود روند رشد کودک

حدود شش تا هفت ماهگی بعد از تولد نوزاد خود، می‌توانید شلغم در برنامه غذایی او قرار داهید. درواقع ریشه شلغم دارای ویتامین‌های مختلفی است که به بهبود روند رشد کودک کمک زیادی می‌کند.

بهبود یبوست در کودک

با وجود کربوهیدرات در شلغم، از یبوست یا ناراختی‌های معده مختلف جلوگیری می‌شود، در نتیجه قرار دادن این نوع سبزی در رژیم غذایی کودک تاثیر مثبتی در سیستم گوارشی وی خواهد گذاشت. اگر فرزند شما دچار یبوست شده و نمی‌دانید چگونه آن را برطرف کنید، بهترین راه شلغم است.

از آنجایی که شلغم دارای مقادیر زیادی فیبر بوده که برای سلامت روده کوچک و بزرگ لازم لازم است. این نوع مواد معدنی می‌تواند حرکات روده‌ای را افزایش داده و به بهبود هضم کمک کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن کودک

ویتامین C موجود در شلغم کمک می‌کند تا کودک شما آهن بیشتری جذب کرده و در نهایت سیستم ایمنی بدن او را قوی می‌کند. شلغم حاوی آهن است که این آهن در روند رشد مغز کودک تاثیر زیادی دارد. همچنین وجود روی در این گیاه عملکرد مغز کودک را افزایش داده و به تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک می‌کند. گلوکوزینولایت‌های این گیاه به ایزوتیوسیانات‌ها تجزیه شده و رشد میکروبی و باکتریایی را در بدن کودک را مهار می‌کنند. این سبزی آنتی بیوتیک در بدن را افزایش داده و مانند یک مانند یک آنتی بیوتیک عمل می‌کند.

بهبود گردش خون، استحکام دندان استخوان‌ها

همانطور که گفتیم، شلغم منبع آهن است و به تشکیل RBC کمک می‌کند که در نتیجه گرد خون کودک را بهبود می‌بخشد. با وجود مقادیر زیادی از کلسیم، استخوان‌ها و دندان‌های کودک شما قوی‌تر می‌شود. چراکه این گیاه داری ویتامین دی بوده که به رشد و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند.

افزیش جذب آهن در بدن کودک و جلوگیری از بروز کم خونی

بدن کودک برای تکامل رشد و نمو به آهن نیاز دارد و اگر این آهن را دریافت نکند، دچار کم خونی شده و خونرسانی را در بدن مختل می‌کند. متاسفانه برخی از کودکان با وجود مصرف زیاد آهن، نمی‌توانند این آهن را جذب کنند. اما این گیاه باعث جذب آهن و اسید فولیک در بدن می‌شود. با جذب آهن، کم خونی و گردش خون بهبود می‌یابد.

درمان سرماخوردگی و گلودرد در کودک

همانطور که می‌دانید کودکان نسبت به بزرگسالان حساس‌تر و آسیب پذیرتر هستند، در نتیجه بیشتر در معرض سررماخوردگی و آنفولانزا قرار می‌گیرند. در نتیجه یکی از راه‎‌های درمان سرماخوردگی شلغم است. این گیاه با وجود ویتامین ث سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و بدن را در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کند.

شلغم خواص ضد باکتریایی دارد که التهاب موجود در گلو و دستگاه تنفسی را از بین برده و درد گلو را تسکین می‌دهد. این گیاه خواص آنتی بیوتیکی دارد که روند بهبودی سرماخوردگی را در بدن سرعت می‌بخشد. هنگام سرماخوردگی ریه‌ها دچار التهاب و عفونت می‌شوند. بدین ترتیب، ویتامین‌های موجود در شلغم از دستگاه تنفسی محافظت می‌کنند.

مطلب مشابه: دمنوش‌ های ضد استرس؛ برای کاهش استرس این دمنوش ها را میل کنید

حفظ سلامت دستگاه تنفسی و ریه در کودکان مبتلا به آسم

ویتامین آ و ث به حفظ سلامی دستگاه تنفسی و ریه‌ها کمک می‌کند. اما کودکانی که آسم دارند، بیشتر به این دو ویتامین نیاز دارند. چراکه ریه‌ها و دستگاه تنفسی این افراد ضعیف‌تر آسیب پذیر‌تر است، شلغم می‌تواند عفونت و التهاب موجود در دستگاه تنفسی را کاهش می‌دهد. خواص آنتی بیوتیک موجود در این گیاه برای ریه‌ها موثر است.

تقویت بینایی کودکان

برای داشتن بینایی قوی در بزرگسالی شما باید در کودکی بینایی فرزند خود را تقویت کنید. علاوه‌بر مواردی که بیان کردیم، ویتامین آ از بروز شب کوری در کودکان و کاهش بینایی آن‌ها جلوگیری می‌کنید. همچنین ویتامین ث چشم را در برابر اضعه‌های فرابنفش محافظت می‌کند. زیرا این اشعه در طی مدت زمان قدرت بینایی فرد را کاهش می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از کودکان در سنین پایین به عینک نیاز پیدا می‌کنند.

افزایش توانایی‌های ذهنی و تقویت عملکرد مغز کودک

این گیاه حاوی منیزیم است و این ماده معدنی تکثیر سلول‌های مغزی را افزایش می‌دهد و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. همانطور که بخش‌های قبلی اشاره کردیم، شلغم آهن دارد که این آهن همان فولیک اسید است که برای رشد و نموی مغز و بهبود فعالیت‌های ذهنی در افراد اهمیت دارد.

مفید برای کودکان دارای اضافه وزن

برخی کودکان به علت تغذیه نامناسب یا به صورت ژنتیکی دچار اضافه وزن و چاقی هستند. بدین نتیجه عدم کنترل این وزن می‌تواند موجب بیماری‌های قلبی و عروقی در سنین بزرگسالی شود. این گیاه کالری بسیار کمی داشته و فیبر نیز دارد. فیبر کودک را برای مدت زیادی سیر نگه داشته و وزن آن را اضافه نمی‌کند.

کودکانی که اضافه وزن دارند، احتمال ابتلا به دیابت را دارند اما این گیاه قند خون و کلسترول خون را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب با کاهش قند خون، احتمال مبتلا به این بیماری کاهش می‌یابد. کاهش کلسترول خون نیز موجب سلامت قلب و عروق می‌شود.


آیا دادن شلغم به نوزاد به بدن وی آسیب می‌رساند؟

برخی اوقات دادن شلغم به نوزاد باعث ایجاد گاز‌های روده‌‌ای می‌شود. همچنین ممکن است فرزند شما بدون هیچ دلیلی شروع به گربه کردن کند که یعنی نوزاد شما دچار ناراحتی شکم و درد ناشی از نفخ‌ روده‌ها شده است.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم یک یا دو روز شلغم را در برنامه غذایی کودک خود قرار دهید و عملکرد آن را بدن او تست کنید. در صورت مشاهده نکردن هرگونه ناراحتی معده‌ای، این روند را ادامه دهید. در غیر این صورت سریعا این روند ر متوقف کنید و با یک پزشک اطفال مشورت کنید.

آیا شلغم در نوزادان باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شود؟

این موضوع کمی به ارث و ژن کودک مربوط است. یعنی اگر در خانواده شما شخصی سابقه آلرژی غذایی داشته باشد، احتمال اینکه بدن کودک شما نیز نسبت به این گیاه واکنش آلرژیک نشان دهد، زیاد است. در نتیجه اگر این شرایط را دارید حتما با یک پزشک اطفال مشورت کنید. در غیر این صورت بله شلغم می‌تواند در نوزادان واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند. در چنین شرایطی با علائمی همچون عطسه، سرفه، آبریزش بینی یا خارش رو‌به‌رو می‌شوید که باید فورا مصرف شلغم را متوقف کرده و با پزشک اطفال صحبت کنید.

چگونه شلغم را در برنامه غذایی کودک خود قرار دهیم؟

مانند موارد قبلی باید بگوییم قبل از قرار دادن این گیاه در برنامه غذایی کودک خود حتما با یک پزشک مشورت کنید تا وضعیت بدن او را بررسی کند. بعد از اینکه این کار را کردید، می‌توانید ریشه‌هایی برای تغذیه کودک خود انتخاب کنید که کوچک هستند. زیرا این نوع شلغم‌ها در مقایسه با اندازه‌های بزرگ‌تر، شیرین تر بوده و کودک شما مزه آن را می‌پسندد. سپس پوست شلغم را بکنید و آن آپز کنید. سپس بعد از پختن شلغم آن را از آب خارج کنید و به پوره‌های مواد غذایی دیگر اضافه کنید.

اما اگر شلغم بزرگ پیدا کردید و نگران تلخی آن هستید، می‌توانید آن را با برش‌های سیب زمینی بجوشانید تا تلخی آن تا حد زیادی گرفته شود.

آیا شلغم خاصیت ضد سرطانی برای کودک دارد؟

برای جواب به این سوال باید بگوییم بله، یکی از خواص مهم این گیاه خاصیت ضد سرطانی در کودکان است. شلغم دارای ویتامین ث و انواع آنتی اکسیدان‌های ضروری بدن است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و از تاثیرات منفی جلوگیری می‌کند.

یکی از این آنتی کسیدان‌ها، گلوکوزینولات‌ها هستند که تشکیل و گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کنند. یکی دیگر از این آنتی اکسیدان‌ها، فلاونوئید‌ها هستند که مانع گسترش سلول‌های سرطانی در روده بزرگ و ریه‌ها می‌شوند. همچنین آنتوسیانین‌ها جزء فلاونوئید‌ها محسوب می‌شوند که در سبز‌های بنفش رنگ و آبی وجود دارند.

جمع‌بندی

در طول این مقاله به فواید شلغم برای کودکان پرداختیم. شلغم یکی از سبزیجات مهم است که درای فیلر، ویتامین دی، ویتامین آ، ویتامین ث و … است. این گیاه خطر ابتلا به دیابت در کودکانی که دارای اضافه وزن هستند را کاهش می‌دهد، بینایی کودکان را تقویت می‌کنند، سیستم ایمنی آن‌ها را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش استحکام دندان و استخوان آن‌ها می‎شود.
شما چگونه شلغم را برای فرزند خود می‌پزید؟ تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه