فواید کدو حلوایی برای سلامت، ارزش غذایی و مضرت مصرف زیاد

یکی از جلوه‌ها و زیبایی‌های فصل پاییز میوه‌های آن است. کدو حلوایی یا کدو تنبل جزء این میوه‌ها بوده که بسیار مقوی و لذیذ است. کدو حلوایی ویتامین‌های زیادی دارد و می‌تواند برای بدن مفید باشد. میوه کدو حلوایی بیشتر با رنگ نارنجی‌اش معروف است اما جالب است که بدانید این میوه با رنگ‌های مختلفی رشد می‌کند. همچنین این میوه راه‌های زیادی برای طبخ دارد که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم. پس اگر می‌خواهید با این میوه و روش‌های طبخ آن آشنا شوید در این مقاله همراه ما باشید.

فواید کدو حلوایی برای سلامت، ارزش غذایی و مضرت مصرف زیاد

کدو تنبل (کدو حلوایی)

کدو حلوایی به رنگ زرد پررنگ یا نارنجی تیره بوده و پوست ضخیمی دارد. جالب است بدانید که بزرگ‌ترین کدو حلوای دنیا حدود 800 کیلو وزن داشته اشت. این میوه دارای خواص و مواد مغذی زیادی بوده و در بازسازی و تقویت عملکرد سلول‌های کبدی نقش دارد. در ادامه قصد داریم به خواص این کدو و نحوه طبخ آن به روش‌های مختلف بپردازیم.

ارزش غذایی کدو حلوایی

فواید کدو حلوایی برای سلامت، ارزش غذایی و مضرت مصرف زیاد

قبل از اینکه به سراغ خواص کدو حلوایی برویم، می‌خواهیم ارزش غذایی آن را برای شما بیان کنیم که به شرح زیر است:

 • کالری ۴۹
 • چربی 2g
 • پروتئین 2g
 • کربوهیدرات 12g
 • فیبر 3g
 • قند 5g
 • ویتامین آ 245%
 • پتاسیم 16%
 • ویتامین ث 19%
 • منگنز 11%
 • ویتامین ب ۲ 11%
 • ویتامین ای 10%
 • آهن 8%
 • ویتامین ب۶ 10%
 • ویتامین سی 35%
 • چربی اشباع 0.1 g
 • سدیم 1 میلی گرم
 • فیبر غذایی 0.5 g

خواص کدو حلوایی

فواید کدو حلوایی برای سلامت، ارزش غذایی و مضرت مصرف زیاد

جالب است که بدانید کدو حلوایی نه تنها به صورت میوه بلکه تخمه آن نیز دارای خواص زیادی است. در این بخش به خواص کدو حلوایی می‌پردازیم:

منبع ویتامین A

این میوه همانطور که بیان کردیم دارای مقادیر کمی منیزیم، فسفر، روی، فولات و چند نوع ویتامین B است. این میوه کالری کمی داشته و حدود 94% مواد تشکیل دهنده آن آب است.

بسیاری از افراد کدو حلوایی را جزء سبزیجات می‌دانند چرا که در خانواده کدو قرار می‌گیرد. اما کدو تنبل از لحاظ علمی یک میوه است زیرا دانه دارد. این میوه ویتامین A مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند. همچنین کدو حلوایی سرشار از بتاکاروتن بوده که کاروتنوئید در بدن به ویتامین A تبدیل شده و برای بدن شما مفید است.

نابود کننده رادیکال‌های آزاد

مولکول‌هایی که در فرآیند متابولیک بدن تولید می‌شوند، رادیکال‌های آزاد نام دارند. این رادیکال‌ها با وجود ناپایداری کا دارند، در نابودی باکتری‌ها موثر هستند.‌اما اگر این رادیکال‌ها بیش از حد در بدن تولید شوند حالی به نام استرس اکیداتیو ایجاد می‌کنند که باعث بیماری‌های مزمنی همچون ناراحتی قلبی و سرطان می‌شوند.

اما این میوه رادیکال‌های آزاد را از بین برده و از بروز این بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند. این میوه آنتی‌ اکسیدان‌هایی مانند آلفاکاروتن، بتاکاروتن، بتاکریپتوکسانتین  دارد که رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و از آسیب به سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند.

محافظی پر قدرت

یکی از مهم‌ترین خواص کدو حلوایی تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود. درواقع دو ویتامین A و C سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. بتاکاروتن موجود در کدو حلوایی به ویتامین A تبدیل شده و با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. ویتامین C باعث تولید گلگبول‌های سفید بیشتری شده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. بدین ترتیب فرآیند بهبود زخم و التهاب سریع‌تر می‌شود. علاوه بر این‌ها، کدو تنبل دارای ویتامین E، آهن و فولات است که در سیستم ایمنی بدن مفید هستند.

افزایش بینایی

یکی از مشکلات رایجی که در سنین بالا اتقاق می‌افتد، کاهش بینایی است‌. کدو حلوایی قدرت بینایی را افزایش می‌دهد. کمبود ویتامین A بینایی موجب کاهش بینایی می‌شود. همچنین طبق مطالعاتی که انجام شده، افرادی که بتاکاروتن مصرف می‌کنند، کمتر در معرض خطر آب مروارید قرار می‌گیرند. کدو حلوایی دارای لوتئین و زاگزانتین بوده که در کاهش آب مروارید و دژنراسیون موثر است.

کاهش وزن

همانطور که گفتیم این میوه خاصیت زیادی داشته و در عین حال کالری کمی دارد و بخش زیادی از آن را آب تشکیل می‌دهد. کدو حلوایی دارای فیبر است که این فیبر اشتهای شما را کاهش می‌دهد.

ضد سرطان

سرطان یکی از بیماری‌های جدی و خطرناک محسوب می‌شود که در این بیماری سلول‌ها به صورت غیر طبیعی رشد می‌کنند. سلول‌های سرطانی جهت تکثیر سریع‌تر، رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند. بدین ترتیب رادیکال‌های آزاد باعث سرطان می‌شوند. کدو تنبل کاروتنوئید دارد و این ترکیبات نقش آنتی اکسیدان داشته و رادیکال‌‌های آزاد را خنثی کرده و از بدن در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

سلامت قلب

کدو تنبل دارای ویتامین C، فیبر و پتاسیم است که در حفظ سلامت قلب نقش دارد. افرادی که پتاسیم بالاتری دارند، فشار خون آن‌ها پایین است که به همین دلیل کمتر در معرض سکته مغزی و قلبی قرار دارند. تجمع ذرات کلسترول در دیواره رگ‌های خونی موجب انسداد عروق شده و احتمال سکته قلبی را افزایش می‌دهد. آنتی اکسیدان‌های موجود در این کدو از تجمع و اکسيد شدن کلسترول جلوگیری کرده و در از ابتلا به بیماری قلبی جلوگیری می‌کند.

زیبایی و سلامت پوست

یکی از برجسته‌ترین خواص کدو حلوایی طراوت و شادابی پوست است‌. کاروتنوئید‌های موجود در کدو حلوایی مانند یک ضد آفتاب بوده و از آسیب‌های ناشی از تابش اشعه فرابنفش خورشید جلوگیری می‌کند. ویتامین C در کدو تنبل باعث کلاژن سازی شده و منجر به سلامت و زیبایی پوست می‌شود.

کدو حلوایی خوراکی مفرح

کدو حلوایی خوراکی مفرحی بوده و در خوب شدن حال شما نقش دارد. تخمه کدو تنبل دارای تریپتوفان آمینواسید است که خلق  و خوی شما را بهبود می‌بخشد. همچنین تریپتوفان در تولید سروتونین نقش دارد و خواب شما را بهبود می‌بخشد.

جلوگیری از آلزایمر

رژیم غذایی‌هایی که حاوی آنتی اکسیدان‌ها هستند که کدو حلوایی نیز جزء آن‌ها می‌شود، از زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می‌کند. طبق یک مطالعه که ۱۳ سال طول کشید، مشخص شد که رژیم غذایی حاوی کاروتنوئید موجب تقویت حافظه، توجه بصری و تسلط کلامی در پیری می‌شود. از طرفی دیگر، دریافت بیشتر ویتامین E اثر محافظی در برابر بیماری آلزایمر دارد. همچنین بر اساس یک مطالعه ۸ ساله روی ۱۴۰ افراد مسن، افرادی که دارای میزان بیشتری از ویتامین E در خون بودند، در مقایسه با افرادی که کمترین ویتامین E دارند، کمتر در معرض بیماری آلزایمر قرار دارد.

کنترل دیابت

یکی از بیماری‌های مزمن و رایج دیابت است که قند خون را در بدن افزایش می‌دهد. کدو حلوایی دارای فیبر‌های مفید و پکتین است که قند رو کنترل کرده و از افزایش قند خون در افرادی که بیماری دیابت دارند جلوگیری می‌کند. از طرفی دیگر ویتامین B موجود در این میوه سوخت و ساز بدن را افزایش داده و سلامت افراد دیابتی نقش دارد.

خواص کدو حلوایی در بدن

کدو حلوایی سلول‌های کبدی را بازسازی کرده و به همین دلیل برای افرادی که بیماری‌های کبدی و سیستم صفراوی هستند، بسیار مفید است. مصرف کدو حلوایی به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و   کبد را پاکسازی کرده و آسیب به آن جلوگیری می‌کند. تخم کدو حلوایی نیز برای سلامت کبد مفید است.

خواص کدو حلوایی برای کودکان

کدو حلوایی ویتامین‌های مختلفی مانند پتاسیم، آنتی اکسیدان و فیبر دارد که مصرف آن سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند. همچنین در جلوگیری از بروز یبوست در کودکان نقش دارد. از طرفی دیگر کدو تنبل خاصیت ضد میکروبی و ضد عفونی کننده داشته و نمی‌گذارد کودکان در فصل پاییز و زمستان کمتر سرما بخورند و مریض شوند.

خواص کدو حلوایی در مردان

کدو حلوایی سطح هورمون تستوسترون در مردان را افزایش داده که این هورمون، هورمون باروری در مردان بوده و  ناتوانی‌های جنسی در مردان را درمان می‌کند.

خواص کدو حلوایی برای سرما خوردگی

مصرف کدو حلوایی دوره سرماخوردگی را کاهش داده چرا که دارای ویتامین و آنتی هیستامین دارد که برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است. شما با قرقره کردن آب کدو حلوایی می‌توانید گلو درد خود را درمان کنید. این میوه سینه را نرم کرده و سرفه را آسان می‌کند. همچنین کدو تنبل خواص آنتی اکسیدانی دارد و از  سیستم تنفسی و عفونت‌ها محافظت می‌کند.

خواص کدو حلوایی در رفع بواسیر

این میکه برای تسکین بواسیر مفید است. بدین ترتیب می‌توانید این میوه را تکه تکه کرده و در یک لیتر آب آنقدر بجوشانید تا نصف آن بخار شود. سپس آب آن را بگیرید و با مقداری شکر آن را شیرین کرده و بنوشید. آب کدو حلوایی را می‌توانید سه وعده در روز بنوشید.

خواص کدو حلوایی در مو

کدو حلوایی دارای خواص زیر برای مو است:

تقویت و افزایش رشد مو

کدو حلوایی دارای مواد معدنی مانند پتاسیم و روی است‌ که به حفظ سلامت مو و رشد مجدد آن‌ها کمک می‌کند. روی کلاژن مو را حفظ کرده و موها را تقویت می‌کند. کدو تنبل حاوی مقادیر بالای فولات یا ویتامین B بوده و این ویتامین با بهبود گردش خون در پوست سر به تقویت فولیکول‌ها و افزایش رشد مو کمک می‌کند.

نرم کننده مو

کدو تنبل مانند یک نرم کننده برای موها عمل می‌کند. کدو حلوایی در نرم‌تر شدن و صاف‌تر شدن موها نقش دارد. برای تهیه این ماسک می‌توانید دو فنجان پوره کدو تنبل را با یک قاشق روغن نارگیل ترکیب کرده و روی موهای خود بمالید. سپس کلاه رنک مو را روی موهای خود گذاشته و بعد از ۱۵ دقیقه با آب گرم آبکشی کنید.

رطوبت رسانی مو

عصاره کدو حلوایی موهای خشک و آسیب دیده را آبرسانی و ترمیم می‌کند.

درمان ریزش مو

عصاره این میوه یک ماده موثر برای ریزش مو است.

کاهش حملات آسم

خواص آنتی اکسیدان‌ کدو تنبل از سیستم تنفسی و عفونت‌ها محافظت می‌کند که باعث کاهش حملات آسم می‌شود.

کاهش استرس و افسردگی

در برخی از مواقع کمبود تریپتوفان در بدن اغلب باعث افسردگی می‌شود. کدو تنبل نیز سرشار از تریپتوفان بوده که به کاهش افسردگی و استرس می‌انجامد.

حفاظت از سرطان پروستات

کدو تنبل دارای مقادیر بالای کاروتنوئید است که باعث حفاظت از سرطان پروستات می‌شود. همچنین این میوه در مردانی سرطان پروستات دارند از بزرگ شدن پروستات و تحریک هورمون‌های مردانه جلوگیری می‌کند.

سرشار از ویتامین K

این میوه یکی از بهترین منابع ویتامین K است که برای سلامت استخوان‌ها و قلب مفید است. ویتامین C موجود در این میوه در رشد مناسب و ترمیم بافت‌های بدن تاثیر دارد‌.

خواص کدو حلوایی در طب سنتی

کدو حلوایی در طب سنتی شامل موارد زیر است:

مرهم کدو حلوایی در درمان دمل نقش دارد.

کدو حلوایی یرقان یا زردی را برطرف می‌کند.

این میوه ادرار آور بوده و نوعی تب بر محسوب می‌شود.

کدو تنبل در درمان قولنج موثر است.

این میوه مغز را تقویت می‌کند.

روغن تخم کدو در تسکین درد بواسیر مفید است.

خوردن کدو قوای جسمی و روحی بدن را تجدید کرده و بافت‌های بدن را استحکام می‌بخشد.

کدو حلوایی صفرا را تسکین می‌دهد.

ابن سینا این میوه را جهت از بین رفتن سردرد، بی خوابی و درمان خستگی تجویز می‌کرد.

پوره کدو در سردرد و درد شقیقه موثر است.

اگر ورم یا التهاب دارید می‌توایند آن را روی محل مورد نظر قرار دهید.

راهنمای خرید کدو حلوایی

هنگام خرید کدو حلوایی دقت کنید که کدویی که خرید می‌کنید سالم و بدون لکه باشد.

کدو حلوایی‌های له شده را خرید نکنید.

این میوه باید با ادویه‌های طبع گرم مانند زیره، دارچین و … طبخ کنید.

کدو تنبل را در جای خنک و بیرون از یخچال قرار دهید.

اگر کدو حلوایی خود را برش داده‌اید، تخمه‌های آن را جدا نکنید و آن را داخل کیسه پلاستیکی گزاشته و در یخچال قرار دهید.

مضرات کدو حلوایی

کدو تنبل علاوه بر خواصی که دارد در صورتی که آن را بیش از حد اعتدال مصرف کنید، عوارضی به همراه دارد. برخی از مضرات این میوه به شرح زیر هستند:

مشکلات گوارشی

اگر در مصرف کدو حلوایی زیاده روی کنید، به بیماری‌هایی همچون شکم درد، سوزش سر دل، گاز معده و نفخ روده می‌شوید.

آلرژی و حساسیت

برخی افراد ممکن است نسبت به کدو حلوایی حساسیت و آلرژی داشته باشند.‌ در نتیجه اگر بعد از خوردن کدو حلوایی با علائم خاصی رو به رو شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید‌.

افزایش وزن

همانطور گه گفتیم خوردن کدو حلوایی باعث کاهش وزن می‌شود اما اگر این میوه را با شکر زیاد مصرف کنید باعث افزایش وزن می‌شود.

هیپوگلیسیمی

این میوه برای مبتلایان دیابت مفید بوده و مصرف آن میزان جذب قند در جریان خون را کنترل می‌کند که به همین ترتیب موجب کنترل دیابت می‌شود. اما دز صورتی که در مصرف آن زیاده روی شود، باعث افت قند خون یا هیپوگلیسیپی شده که علائم آن اعم از گیجی، ضعف شدید و عرق زیاد است.

افت فشار خون

خوردن کدو حلوایی به صورت منظم باعث کنترل فشار خون می شود و در نتیجه فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. اما در صورتی که در مصرف این میوه زیاده روی کنید، باعث افت شدید و ناگهانی فشار خون می‌شود. کدو تنبل برای افرادی که مزاج سردی دارند، توصیه نمی‌شود. همچین زیادی روی کدو حلوایی در مردان حجم مایع اسپرم در مردان را کاهش می‌دهد‌.

بهترین زمان مصرف کدو حلوایی

این میوه بیشتر به بعنوان دسر مصرف می‌شود که به همین دلیل بسیاری از مردم این دسر را بین وعده‌های غذایی خود مصرف می‌کنند ولی کارشناسان اعلام کرده‌اند که کدو حلوایی باید یک ساعت قبل یا بعد از وعده غذایی مصرف شود.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد کدو حلوایی و خاصیت آن صحبت کردیم. کدو حلوایی یک میوه پاییزی است که دارای مواد معدنی و ویتامین زیادی است. از جمله برخی از این مواد معدنی می‌توان به پتاسیم، فیبر، ویتامین آ، ویتامین ب، سدیم و …. اشاره کرد. کدو حلوایی در پیشگیری از سرطان، افت فشار خون، درمان سرماخوردگی، نرم شدن پوست، از بین بردن ریزش مو، کاهش استرس و افسردگی، حملات آسم و … نقش دارد. این میوه در صورت زیادی روی مضراتی نیز دارد که شامل حساسیت، مشکلات گوارشی، افزایش وزن و … هستند.
شما چگونه این میوه را میل می‌کنید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

منبع:webmd.comhealthline.com

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

ZahraMooazi

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *