گیاهان مناسب سرویس بهداشتی؛ 25 گل و گیاه زیبا با تصاویر

4696196

سرویس بهداشتی همچون سایر بخش های منزل این ارزش را دارد که با گیاهان مناسب تزئین شود. بنابراین امروزه به طراحی حمام و دستشویی توجه زیادی شده و بسته به موقعیت قرارگیری آنها می توان گیاهان مناسب سرویس بهداشتی را انتخاب نمود. زیرا هر گیاهی قادر به رشد در این محیط نبوده و برای حفظ طراوت آن باید به دمای زیاد، رطوبت بالا و نور کم فضا توجه کرد. البته که بزرگترین معجزه در طبیعت، گیاهان هستند که با ساده ترین حالت ممکن، طراوت و زیبایی خاصی به فضاهای مختلف از جمله سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، پذیرایی و اتاق خواب می بخشند.

فاکتورهای مهم در انتخاب گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

20200930 154925

گیاهان مناسب سرویس بهداشتی با توجه به نور، رطوبت، دما، فضا و محل قرارگیری انتخاب می شوند.

  • فاکتور نخست در انتخاب گیاه حمام و سرویس بهداشتی همان نور است. برخی از این محیط ها دارای پنجره های کوچک و یا فاقد پنجره هستند که نوعی چالش برای گیاه محسوب می شوند. زیرا گیاهان سایه دوست همچنان برای رشد به مقدار کمی نور نیاز دارند که در چنین شرایطی بهتر است لامپ های فلوئور سنت را جایگزین کنند.
  • فاکتور دوم به رطوبت و دمای محیط اختصاص دارد. برای مثال آب داغ در سرویس بهداشتی، دما را بالا برده و رطوبت زیادی ایجاد می کند. چنین شرایطی فقط برای رشد بعضی از گونه های استوایی جوابگو است.
  • فاکتور سوم در انتخاب گیاهان مناسب سرویس بهداشتی همان فضا و محل قرارگیری است. البته به طور معمول فضای سرویس بهداشتی کم بوده که محل قرارگیری گیاهان را با محدودیت مواجه می نماید. بنابراین گیاهانی با قامت بلند و در ابعاد بزرگ برای این نوع محیط ها مناسب نیستند. پس گیاهانی که از سقف آویزان می شوند یا داخل یک قفسه قرار می گیرند بهترین گزینه برای این محیط ها محسوب می شوند.

گیاهان مناسب سرویس بهداشتی کدامند؟

bothroom

هنگام انتخاب گیاهان مناسب سرویس بهداشتی باید به سراغ گزینه هایی باشید که از مقاومت آنها در برابر رطوبت زیاد مطمئن شوید. در حالت کلی مناسب ترین گیاهان برای سرویس بهداشتی به گیاهان مقاوم معروف بوده که به شرح زیر هستند.

آلوئه ورا (Aloe vera)

آلوئه ورا (Aloe vera)

یکی از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی، آلوئه ورا بوده که به مقدار نور غیر مستقیمی که از پشت پنجره می تابد کفایت می کند. همچنین از جمله گیاهان مقاومی بوده که با کمترین آبیاری دوام می آورد تا محیطی دلنشین را برای صاحبین منزل فراهم نماید. ناگفته نماند که ژل موجود در این گیاه دارای خواص ضد التهابی و نقش یک آبرسان را داشته که هر فرد می تواند از آن استفاده کند.

بامبو (Bambusoideae)

بامبو (Bambusoideae)

دلیل اهمیت در انتخاب گیاهان مناسب سرویس بهداشتی به ویژه بامبو ریشه در فرهنگ فنگ شویی دارد. زیرا فضای توالت به دلیل متراژ کم، مستعد انرژی منفی بوده و این گیاه می تواند انرژی فضا را متعادل نماید. گیاه بامبو بسته به تعداد شاخه های آن در فرهنگ چینی از رفاه و خوش شانسی خبر می دهد.

همچنین چینی ها اعتقاد دارند با وجود چند شاخه گیاه بامبو در منزل، انرژی مثبت را برای خود و خانواده هایشان رقم می زنند. این گیاه نسبت به رطوبت مقاوم بوده و به نور غیر مستقیم و کمی نیاز دارد. ناگفته نماند که بامبو به خاک نیازی نداشته و ساقه های آن را باید داخل یک ظرف شیشه ای به همراه سنگ ریزه قرار داد.

نیلوفر صلح

نیلوفر صلح

یکی دیگر از گزینه ها محبوب در فرهنگ فنگ شویی برای گیاهان مناسب سرویس بهداشتی به نیلوفر صلح (اسپاتی فیلوم) اختصاص می یابد. اسپاتی فیلوم جریان انرژی را تقویت کرده و آرامش خاصی در فضای ایجاد می کند.

همچنین گل های سفید نیلوفر صلح از پاکی و آرامش خبر می دهند. پس این گیاه مقاوم را می توان در گوشه ای از توالت یا کنار پنجره قرار داد تا از تصفیه هوا و اکسیژن رسانی آن نهایت لذت را برد.

سانسوریا (Sansevieria)

سانسوریا (Sansevieria)

برخی از حمام ها و سرویس بهداشتی ها دارای کمترین میزان نور هستند. پس گیاهان مناسب سرویس بهداشتی در چنین شرایطی باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند و نسبت به سایه واکنش نشان ندهند. بنابراین بهترین گزینه گیاه سانسوریا است که در فضای تاریک یا کمترین نور و کم آب قادر به ادامه حیات می باشد.

این گیاه دارای برگ هایی به شکل شمشیر بوده و به زبان مادر شوهر مشهور است. سانسوریا با نور لوستر قادر به ادامه حیات بوده و در مدل های رایج مهتابی، لوله ای، پاکوتاه، کرواتی و ابلق خریداری می شود.

پتوس (Devils ivy)

342093febc4bd8f18cfc415fa204aaa2

افرادی که به گیاهان مناسب سرویس بهداشتی از نوع آویز علاقه دارند باید انتخاب پتوس را در اولویت قرار دهند. این گیاه دارای برگ هایی به شکل قلب بوده که طراوت و زیبایی خاصی به محیط می بخشد. همچنین با فضای بسته سرویس بهداشتی خو گرفته و حیات خود ادامه می دهد. ناگفته نماند که گیاه پتوس را می توان به شکل آویزان یا داخل قفسه قرار داد.

سرخس (Boston Fern)

flower for bathroom min

گل سرخس بوستون یک گیاه زینتی به همراه برگ های پراکنده و سبز تیره می باشد که در زیباسازی و تزئین فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه دارای ویژگی های متعددی بوده که آن را به یکی از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی تبدیل نموده است. پس تصفیه هوا یکی از ویژگی های این گیاه بوده که در فضاهای داخلی با تولید اکسیژن، مواد آلاینده موجود در محیط را جذب می نماید.

همچنین در رطوبت بالا به آسانی رشد کرده و در فصول خشک سال نیز باعث افزایش رطوبت در محیط می شود. همین امر به حفظ رطوبت در پوست کمک می کند. ناگفته نماند که حضور این گیاه در محیط باعث کاهش استرس شده و آرامش را ایجاد می کند.

زاموفیلیا

زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا با نام های مختلفی از جمله گل پلیس و گل سیاه معروف است که از برگ های چرمی با ظاهر جذاب برخوردار می باشد. از مهم ترین ویژگی های این گیاه می توان به تحمل نور کم اشاره کرد. پس اگر فضای سرویس بهداشتی دارای نور کمی باشد گیاه زاموفیلیا قادر به ادامه حیات در چنین محیطی خواهد بود.

این گیاه به خشکی مقاوم بوده و بدون آبیاری برای مدت طولانی می تواند دوام بیاورد. بنابراین محیط هایی که به دلیل نیاز محدود به آب در بازه زمانی طولانی مراقبت نمی شوند، انتخاب زاموفیلیا بهترین گزینه است. از دیگر ویژگی های این گیاه می توان به جذابیت ظاهری آن اشاره کرد که از برگ های چرمی خارق العاده ای برخوردار می باشد. همین گیاه به فضای سرویس بهداشتی، زیبایی خاصی می بخشد.

دیفن باخیا (Dumb canes)

a334cdf71444f417c9a50618772d665933ca4a4a 1604909429

این گیاه بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی و زیرمجموعه خانواده شیپوریان است که به عنوان پرطرفدارترین گیاهان مناسب سرویس بهداشتی به شمار می رود. همچنین رشد مطلوبی در شرایط جوی سرویس بهداشتی داشته و در ماه بایستی کوددهی و تغذیه شود.

البته اگر بخار و رطوبت سرویس بهداشتی از حد متوسط تجاوز کند از قسمت هایی از ساقه و برگ، پوسیدگی را به همراه دارد. ناگفته نماند که دلیل پوسیدگی این گیاه آپارتمانی، قارچ بوتریتیس است که باید رطوبت محیط را کاهش داد.

فیکوس بنجامین (Weeping fig)

فیکوس بنجامین (Weeping fig)

گونه ای دیگر از گیاهان بومی و گلدار جنگل های استوایی همان فیکوس بنجامین یا انجیر برگریز است. همچنین برای فضاهای مسقف و بسته بهترین گزینه محسوب می شود. پس فیکوس بنجامین را می توان در محیط هایی مانند سرویس بهداشتی با رطوبت مناسب نگهداری کرد. زیرا رطوبت باعث ریزش برگ های آن می شود. بنابراین با نگهداری از این گیاه در سرویس بهداشتی و رعایت یکسری نکات می توان ریزش برگ ها را به حداقل رساند.

گندمی (Spider plant)

گیاه گندمی یا همان عنکبوتی بومی جنوب آفریقا و مناطق استوایی بوده که امروزه در همه نقاط جهان به وفور یافت می شود. این گیاه بهترین گزینه برای فضاهای مرطوب همچون سرویس بهداشتی می باشد.

همچنین به حالت آویزان نگهداری شده و با شاخه های هوایی جلوه بی نظیری به فضا می بخشد. از دیگر مزایای گیاه گندمی می توان به رفع برخی از عناصر ناهنجاری محیط از جمله مونوکسید کربن، بنزن، فرمالدئید و زایلن اشاره کرد.

کروتون (Garden croton)

image 8

کروتون یک گیاه بومی استرالیا، مالزی، اقیانوس آرام، جزایر غرب و اندونزی است. این گیاه بسیار حساس بوده و به هر آنچه مطابق میلش نباشد فورا عکس العمل نشان می دهد. بنابراین اگر حتی جای آن عوض شود با ریزش برگ ها اعتراض خود بروز می نماید. زیرا گیاه علاقه ای به تغییر مکان نداشته و قبل از خرید بهتر است مکان مشخصی از سرویس بهداشتی را برای او در نظر بگیرید.

آگلونما (Aglaonema)

آگلونما (Aglaonema)

یکی از زیباترین گیاهان مناسب سرویس بهداشتی همان آگلونما است که از تنوع بالایی برخوردار می باشد. همچنین رطوبت مورد نیاز برای این گیاه 40% بوده که آگلونما را به گزینه مناسبی برای تزئین حمام و دستشویی تبدیل نموده است.

البته این گیاه در فصول رشد از جمله بهار تابستان به کوددهی نیاز دارد که باید در طول دو هفته فقط یک بار صورت گیرد. ناگفته نماند که آگلونما باید کنار دریچه نور یا پنجره سرویس بهداشتی قرار گیرد.

برگ عبایی (Aspidistra elatior)

cast iron plant 1

برگ عبایی در واقع یک گیاه همیشه سبز و کاملا زینتی بوده و از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. پس در هر شرایط آب و هوایی از جمله رطوبت بالای سرویس بهداشتی قادر به ادامه حیات است. البته رشد این گیاه خیلی کم بوده و برای سال های متوالی بدون تعویض گلدان و حتی تغذیه زنده می ماند. بنابراین نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی بیشترین طول عمر را دارد.

گازمانیا (Guzmania)

گازمانیا

گازمانیا یا گیاه آناناسی از جمله بومی جنگل های بارانی و گرمسیری جنوب برزیل، آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد. پس بهترین گزینه برای محیط های مرطوب و گرم همچون سرویس بهداشتی محسوب می شود.

برگ های گازمانیا به شکل زبان، نوک تیز، بلند، ظاهری براق و چرمی داشته که در اوایل به رنگ سبز روشن می باشند. البته به محض بلوغ گیاه، برگ های آن رنگ سبز تیره به خود می گیرند. در نتیجه گازمانیا یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین گیاهان گلداری بوده که در سرویس بهداشتی قابل نگهداری هستند.

بگونیا (Begonia)

بگونیا (Begonia)

یکی دیگر از خیره کننده ترین و رطوبت دوست ترین گیاهان مناسب سرویس بهداشتی، بگونیا است. البته جهت نگهداری این گیاه در محیط مرطوب همچون حمام و دستشویی به سیستم تهیه هوا نیاز می باشد تا از بروز بیماری های قارچی پیشگیری شود.

همچنین بگونیا تقریبا سایه دوست بوده و برخی از گونه های آن فقط به نور غیر مستقیم نیاز دارند. پس برای پرورش این گیاه زیبا بهتر است در طول دوره رشد هر 2-3 هفته یک بار از کودهای مناسب و سبک استفاده نمایید.

مارچوبه زینتی (Sprengeri asparagus)

مارچوبه زینتی (Sprengeri asparagus)

گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی به خانواده سوسنی ها متعلق بوده و از رشد خیلی سریعی برخوردار است. پس این گیاه را باید به صورت آویز و در مکانی مرتفع نگهداری نمود تا زمان رشد با موانع برخورد نداشته باشد.

مارچوبه زینتی در فصل بهار و تابستان خود را با گل های سفید و کوچک تزئین نموده که در فصل پاییز آنها را به میوه های قرمز رنگ تبدیل می نماید. ناگفته نماند که این گیاه به سرما حساس بوده و در فصول سرد سال از باز گذاشتن پنجره در سرویس بهداشتی خودداری شود.

دراسنا (Dracaena marginata)

169350198664f0ca227ad58 main

دراسنا یا گیاه اژدها دارای برگ های جذاب و سفت بوده که رنگ سبز زیبایی دارد و رنگ قرمز به لبه های آن جلوه خارق العاده ای بخشیده است. پس برای باغبانان تازه کار و مبتدیان این گل بهترین گزینه می باشد. زیرا به هیچ گونه شرایط نگهداری پیچیده و خاصی نیاز ندارد. دراسنا نسبت به شرایط سخت و خشکی بسیار مقام بوده و ریشه های آن از دوام خیلی برخوردار است. بنابراین انتخاب مناسبی برای محیط هایی همچون سرویس بهداشتی می باشد.

کالاتیا (Calathea)

کالاتیا (Calathea)

کالاتیا گیاه بومی مکزیک بوده که در جنگل های مرطوب و بارانی قادر به ادامه حیات است. البته این گیاه خیره کننده در گونه های مختلفی یافت می شود که بهترین گزینه برای فضاهای مرطوب همچون سرویس بهداشتی به شمار می رود. البته هنگام آبیاری کالاتیا از ریخت آب سرد روی خاک و ریشه آن خودداری کرد. زیرا ریشه های آن به سردی آب حساس بوده و بایستی از آب ولرم برای آبیاری استفاده شود.

جمع بندی

سرویس بهداشتی همانند سایر قسمت های خانه از این ارزش برخوردار بوده که با گیاهان مختلف تزئین شود. البته فاکتورهای مهمی از جمله نور، رطوبت، دما، محل قرارگیری و نوردهی فضا در انتخاب گیاهان مناسب سرویس بهداشتی نقش مهمی ایفا می کنند. پس گیاه مناسب توالت بایستی در برابر نور کم و رطوبت زیاد کاملا مقاوم باشد. بنابراین پیش از انتخاب گیاه برای این مکان بهتر است با شرایط نگهداری آن آشنا شوید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران