همه چیز در مورد اقامت در اسپانیا؛ بررسی تمام شرایط لازم برای اخذ اقامت

اسپانیا در رتبه هشتم اقتصاد جهان قرار گرفته که در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، گردشگران و مهاجران زیادی به سوی خود جذب می نماید. همچنین به محض دریافت اقامت در اسپانیا، امکاناتی همچون زندگی، کار و تحصیل در اختیار فرد قرار می گیرد.

اسپانیا گزینه های مختلفی را پیش روی مهاجران یا گردشگرانی گذاشته که با هدف زندگی، تحصیل و کار به اسپانیا مهاجرت می کنند. بنابراین افراد با تبعه خارجی که مایل به اقامت بیشتر از 90 روز در اسپانیا را دارند بایستی بعد از ورود به این کشور جهت دریافت اقامت اقدام نمایند. ناگفته نماند که روش های مختلفی برای دریافت اقامت در کشور اسپانیا وجود دارد که هر فرد بسته به نیاز و شرایط خود یکی از آنها را انتخاب می کند.

راه های اخذ اقامت در اسپانیا

همه چیز در مورد اقامت در اسپانیا؛ بررسی تمام شرایط لازم برای اخذ اقامت

اسپانیا با تاریخی کهن و زیبایی خارق العاده در قلب اروپا به یکی از امن ترین و محبوب ترین کشورهای جهان تبدیل شده است. پس مهاجران و گردشگران با اخذ اقامت در اسپانیا می توانند در این کشور سکونت داشته و به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنند. این کشور از لحاظ زندگی، کار و تحصیل یکی از برترهای کشورهای جهان به شمار می رود که افرادی زیادی در نقاط مختلف جهان به خود جذب کرده است.

اسپانیا به عنوان یک شبه جزیره در جنوب غربی اروپا با کشورهای پرتغال، آندورا و فرانسه همسایه می باشد. از شهرهای مهم این کشور می توان به مالاگا، والنسیا، گرانادا، بارسلونا و مادرید اشاره کرد. بنابراین راه های اخذ اقامت در کشور اروپا به شرح زیر است.

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق کار

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق کار برای افرادی که تمایل دارند مدتی را در این کشور بگذارنند گزینه مناسبی است. زیرا در صورت دستیابی به کار در این کشور می توانید درآمد خوبی داشته باشید. پس جهت اخذ اقامت این کشور از طریق کار باید در شهر خود به کنسولگری اسپانیا مراجعه نمایید و فرم درخواست را پر کنید. بنابراین به محض دریافت ویزای کار، فرد می تواند در یکی از شرکت های اسپانیا به عنوان کارمند به کار مشغول شود.

البته برای دریافت این نوع ویزا و بعد از ثبت درخواست باید شغل و کارفرمای خود را پیدا کنید. سپس کارفرما فرم اجازه کار را از وزارت امور خارجه برای شما دریافت می نماید. در نهایت فرم را برای شما ارسال کرده و با پر نمودن آن و تهیه کلیه مدارک لازم می توانید اقدام به دریافت ویزای کار نمایید.

شرکت های کشورهای اروپایی جهت دریافت مجوز استخدام برای نیرو از دیگر کشورها باید از قوانین خاصی پیروی کنند. همچنین کاریابی در کشورهای اتحادیه اروپا چندان آسان نبوده و پروسه اخذ اقامت در اسپانیا را از طریق کار به تاخیر می اندازد. زیرا شرکت ها جهت جذب کارمند از دیگر کشورهای خارجی به غیر از اتحادیه اروپا بایستی ثابت کنند که در گزینه های داخلی و یا کشورهای اتحادیه اروپا تخصص مورد نظر را پیدا نکرده اند. سپس دلایل قانونی برای استخدام کارمند خارجی داشته باشند. ناگفته نماند که اخذ اقامت از طریق کار در اسپانیا به مدارک مختلفی نیاز دارد که به شرح زیر است.

 • کارت شناسایی
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم جرم یا سابقه کیفری
 • قرارداد کار از طریق اداره مهاجرت در کشور اسپانیا با تایید، مهر و امضا
 • اجازه اقامت و کار در کشور اسپانیا از سوی وزارت کار
 • پاسپورت با اعتبار 120 روزه و کپی از همه صفحات
 • فرم درخواست ویزای ملی
 • یک قطعه عکس رنگی با زمینه سفید
 • پرداخت نقدی 500-600 یورو هنگام درخواست ویزا

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق تحصیل

تحصیل یکی دیگر از راه های اقامت در اسپانیا است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صورت می گیرد. همچنین دانشگاه این مقاطع به صورت دولتی و خصوصی بوده که تنها تفاوت آنها در هزینه های پرداختی است. بنابراین دانشگاه های دولتی مبلغ بسیار کمی را از مهاجران دریافت می نمایند و اگر دارای بورس تحصیلی باشند از امکانات دولتی خوبی برخوردار خواهند بود. تنها مشکل اصلی دانشگاه های دولتی این است که افراد باید به زبان اسپانیایی مسلط باشند. در حالت کلی تحصیل در اسپانیا در سه مقطع زیر امکان پذیر می باشد.

تحصیل در اسپانیا در مقطع لیسانس

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اسپانیا به 4 سال زمان نیاز دارد که اقامت در اسپانیا برای شما به صورت اتوماتیک به مدت 4 سال اخذ می گردد. پس دانشجو در رشته های اقتصاد، بازاریابی و … می تواند مشغول به تحصیل باشد. البته هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و دانشگاه های دولتی تقریبا 600-1500 یورو است. همچنین هزینه پرداختی برای دانشگاه های خصوصی در همین مقطع حدود 5000-18000 یورو می باشد.

ناگفته نماند که امکانی به نام فاند یا بورسیه تحصیلی وجود داشته و در صورت دریافت آن دیگری نیاز به پرداخت مبلغ ذکر شده نیست. دانشگاه های کسب و کار در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت کسب و کار، مارکتینگ و اقتصاد جزو کاربردی ترین رشته های اسپانیا می باشند.

تحصیل در اسپانیا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در این کشور به 2 سال زمان نیاز دارد. پس دانشجو در بیشتر رشته ها همچون کسب و کار، مدیریت و … مشغول به تحصیل می باشد که اقامت در اسپانیا به مدت 2 سال به صورت اتوماتیک برای او اخذ می گردد. البته تنها تفاوت این مقطع با مقطع لیسانس در این است که در بیشتر رشته ها می توان به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شد. همچنین هزینه تحصیلی برای مقطع فوق لیسانس از 6000 یورو آغاز می گردد. ناگفته نماند که امکان فاند و بورسیه تحصیلی در این مقطع بیشتر می باشد.

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

جهت اخذ اقامت در اسپانیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری به ارائه مدارک فوق لیسانس نیاز است. همچنین اگر دانشجو در در کشور دیگری این مقطع را گذرانده باشد بایستی مدرک را معادل سازی نموده و ترجمه کند. البته دانشجو باید در دانشگاه مدنظر با یک استاد راهنما صحبت کرده و رزومه خود را در اختیار او بگذارد تا به عنوان استاد راهنمای وی انتخاب شود. همچنین مدت زمان لازم برای گذراندن مقطع دکتری بسته به گرایش حدود 3-5 سال طول می کشد. ناگفته نماند که هزینه تحصیل در این مقطع رایگان بوده و در صورت نیاز باید 200-700 یورو را برای آن در نظر گرفت. در نهایت تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی می باشد.

مطلب مشابه: مهاجرت کاری به آلمان | قوانین جدید و شرایط اخذ ویزای کار آلمان

تحصیل در اسپانیا از طریق بورسیه تحصیلی

جهت دریافت بورسیه تحصیلی و اخذ اقامت در اسپانیا به رزومه قوی نیاز است که در اکثر کشورها این قانون نیز صدق می کند. بنابراین رزومه معتبر کاری، مدارک زبان، مقالات ISI، معدل بالای 16 و … برای دریافت بورسیه تحصیلی در اسپانیا الزامی می باشد. افرادی که از طریق بورسیه می خواهند اقامت کشور اسپانیا را دریافت نمایند در طول هفته می توانند 20-30 ساعت کار کنند. البته شرکتی که اقدام به استخدام شما می کند باید از اداره امور خارجه مجوز کار شما را دریافت نماید. همچنین قرارداد استخدامی نمی تواند بیشتر از بازه زمانی ویزای شما باشد. پس مدارک لازم جهت دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق تحصیل شامل موارد زیر است.

 • تمکن مالی (هزینه یک سال تحصیل و زندگی را شامل می شود)
 • عکس تایید شده از سوی سفارت
 • بیمه نامه
 • بیمه نامه برای افراد با سن زیر 18 سال
 • پاسپورت معتبر و کپی از همه صفحات
 • شناسنامه و کپی از همه صفحات
 • مدرک زبان
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

راهی دیگر جهت اخذ اقامت در اسپانیا همان سرمایه گذاری است. البته این روش در چند گروه مختلف تقسیم بندی می شود که به شرح زیر است.

خرید ملک

یکی از راه های اخذ اقامت در اسپانیا از طریق سرمایه گذاری، خرید ملک است. پس متقاضی با خرید ملک با ارزش مالی 100-499 هزار یورو در ابتدای کار می تواند اقامت یکساله را دریافت نماید. البته این روند برای دومین سال به تمدید هر دو سال یک بار نیاز دارد. سپس در پایان چهارمین سال و بعد از سال پنجم مهاجر می تواند با گذراندن مراحل قانونی اقامت دائم این کشور را دریافت کند. البته این روش از سرمایه گذاری به حضور متقاضی نیازی نداشته و فرد با دادن وکالت به شرکت یا کسی می تواند کارهای خود را به انجام برساند. ناگفته نماند که درصد تورم در اسپانیا بالا بوده و قبل خرید ملک بهتر است از افراد مقیم این کشور مشورت گرفته شود.

گلدن ویزا

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق گلدن ویزا به ویزای سرمایه گذاری طلایی مشهور می باشد که به حداقل 500 هزار یورو سرمایه نیاز است. تفاوت Golden Investor Visa Spain با ویزا از طریق خرید ملک در این است که در ابتدا ویزا دارای اعتبار 5 ساله می باشد. سپس با رعایت همه قوانین لازم، اقامت دائم کشور اسپانیا به فرد اعطا می گردد.

تمکن مالی

تمکن مالی یکی دیگر از راه های اخذ اقامت در اسپانیا از طریق سرمایه گذاری است. البته برای ارائه این ویزا بسته به میزان درآمدهای فرد سرمایه گذار در این کشور تصمیم گیری می شود. از مزایای ویزای سرمایه گذاری از طریق تمکن مالی این است به محض تصمیم گیری متقاضی، پاسپورت کشور اسپانیا به او ارائه می گردد. البته این ویزا محدودیت سنی نداشته و افراد بالای 18 سال به شرطی که مجرد باشند همچنان تحت پوشش پدر و مادر قرار می گیرند. همچنین ویزا تمکن مالی به مدرک زبان نیازی نداشته و فرد باید کار راه اندازی نماید یا اشتغال زایی کند. زیرا اجازه کار در شرکت یا برای کسی را ندارد.

ثبت شرکت

متقاضیان برای دریافت اقامت در اسپانیا از طریق سرمایه گذاری می توانند شرکت خود را ثبت نمایند. پس با تاسیس یک شرکت در یکی از شهرهای اسپانیا و یا اجرای پروژه های تجاری با ارزش 1 میلیون یورو می توانید اقامت کشور اسپانیا را دریافت کنید. البته این روش به 5 سال زمان نیاز دارد و روال کار آن به شرح زیر است.

 • در مرحله نخست کسب و کار متقاضی باید بتواند اشتغال زایی و کارآفرینی کند.
 • تاثیر چشمگیری بر اقتصاد اسپانیا داشته باشد.
 • نوآوری علمی و تکنولوژی یا منفعت عمومی داشته باشد.
 • حداقل استخدام یک نفر اسپانیایی در شرکت الزامی است.

اوراق قرضه دولتی

برای دریافت اقامت در اسپانیا از طریق سرمایه گذاری می توان اوراق قرضه دولتی را به ارزش 2 میلیون یورو خریداری نمود. همچنین کشور اسپانیا از همه سرمایه گذاران برای اجرای پروژه های عمرانی شهری مشارکت می پذیرد. البته جهت دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق سرمایه گذاری به یک سری مدارک نیاز است که به شرح زیر هستند.

 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • 4 قطعه عکس
 • مدارک شغلی
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • سند ازدواج (اگر متقاضی بخواهد همسر را به همراه داشته باشد)
 • اسناد دارایی ها و مدارک
 • گواهی ثبت عدم هرگونه بدهی
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوء سابقه یا سوء پیشینه
 • اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت های اقتصادی در طول 3 سال گذشته

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق ازدواج

اقامت در اسپانیا از طریق ازدواج بسیار آسان است. پس اگر افراد با یکی از طبعه کشور اسپانیا پیوند زناشویی داشته باشند مسلما به اقامت در این کشوری دست می یابند. البته طی نمودن پروسه حقوقی برای این امر الزامی است.

همچنین شخص اصلی بایستی دارای یک منبع درآمد تعیین شده باشد تا ثابت نماید که طرف مقابل را از لحاظ مالی تامین می کند. پس جهت اخذ اقامت کشور اسپانیا باید با فرد دارای سیتیزن اسپانیا 5 سال زندگی کرد تا واقعی بودن ازدواج شما به اثبات برسد. سپس با گذشت این بازه زمانی می توانید اقامت کشور اسپانیا را کسب نموده و برای درخواست پاسپورت اقدام نمایید. ناگفته نماند که مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج به شرح زیر است.

 • ترجمه شدن گواهی فوت در صورت وجود و سند طلاق به زان اسپانیایی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه کارت اقامت و ویزا
 • گواهی عدم سوء سابقه یا سوء پیشینه
 • پاسپورت
 • پرداخت هزینه فرم اپلیکیشن به مبلغ 60-100 یورو

اخذ اقامت در اسپانیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

یکی دیگر از روش های مهاجرت و اخذ اقامت در اسپانیا از طریق تولد است. البته والدین به واسطه فرزند قادر به دریافت اقامت این کشور خواهند بود مگر در شرایطی که دارای 5 سال ویزای اقامت در کشور اسپانیا باشند. همچنین مدارک مورد نیاز برای اخذ این نوع اقامت به شرح زیر است.

 • گواهی بیمارستانی که فرزند به دنیا آمده است.
 • پر کردن فرم درخواست
 • عدم سوء سابقه یا سوء پیشینه
 • چند قطعه عکس
 • پاسپورت
 • مدارکی جهت اثبات تولد فرزند در کشور اسپانیا
 • گواهی ازدواج والدین

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق پناهندگی مهاجران از طریق پناهندگی می توانند اقامت اسپانیا را دریافت نمایند. زیرا اسپانیا از جمله کشورهایی بوده که پناهنده را می پذیرد. البته متقاضی که می خواهد از طریق پناهندگی به این کشور سفر کند بایستی دلایل منطقی و واقعی برای این کار ارائه کند. برای مثال فرد در کشور خود از نظر گرایش جنسی، جنسیت، عقاید سیاسی، ملیت، نژاد و مذهب مورد اذیت و آزار قرار گرفته است.

در حالت کلی از زندگی کردن در کشور خود واهمه دارد که این ترس کاملا واقعی و اثبات شده می باشد. البته این روش به طور صددرصد غیرقانونی بوده و با وجود هزینه کم، خطرات زیادی دارد. بنابراین فرد با مشکلاتی همچون عدم توانایی کاری، عدم تحصیل در مقاطع بالا تا زمان دریافت تابعیت، عدم توانایی بازگشت به کشور خود و خطرات سفرهای غیرقانونی و قاچاقی دست و پنجه نرم کند.

مراحل دریافت اقامت در اسپانیا

همه چیز در مورد اقامت در اسپانیا؛ بررسی تمام شرایط لازم برای اخذ اقامت

متقاضیان پیش از درخواست جهت اقامت در این کشور باید ویزای اقامت را دریافت نمایند. زیرا ویزای اقامت به فرد اجازه داده که برای اخذ اقامت وارد کشور اسپانیا شود. البته مراحلی برای دریافت اقامت این کشور نیاز است که به شرح زیر می باشند.

روش مهاجرت به اسپانیا را انتخاب کنید

نخستین قدم در مراحل اخذ اقامت اسپانیا این است که فرد با توجه به شرایط خود مسیر مهاجرتی را انتخاب نماید. همچنین برای این کار بایستی از کلیه روش های مهاجرتی، قوانین و شرایط آن آگاهی کامل را داشته باشد. البته آژانس های مهاجرتی اطلاعات لازم را در مورد روش های مهاجرتی در اختیار متقاضیان می گذارند و بسته به نیاز و شرایط یکی از آنها را برمی گزینند.

مدارک مورد نیاز را آماده کنید

مدارک ضروری که از طرف سفارت کشور اسپانیا اعلام می شود بایستی تهیه و جمع آوری گردد.

مدارک را ارائه نموده و از سفارت وقت بگیرد

بعد از ارائه مدارک به سفارت متقاضی موظف است که هدف خود از مهاجرت به کشور اسپانیا را با دلیل و مدرک توضیح دهد. سپس از سفارت اسپانیا وقت بگیرد.

ویزای خود را دریافت کنید

با گذشت 2-3 ماه از تحویل مدارک مورد نیاز، کنسولگری اسپانیا در کشور محل سکونت متقاضی نتیجه را اعلام می کند. اگر فرد دارای تمام شرایط باشد ویزای اسپانیا به او تعلق می گیرد. به محض دریافت ویزا می توان کارهای مهاجرت را انجام داد.

به اسپانیا سفر کنید

هنگامی که ویزای کشور اسپانیا صادر می شود فرد یک ماه زمان دارد تا به این کشور مهاجرت کند.

مجوز اقامت در اسپانیا

افرادی که در اسپانیا ساکن نیستند برای سرمایه گذاری، زندگی و کار در این کشور باید مجوز دریافت نمایند. البته مجوز اقامت در کشور اسپانیا در سه نوع مجوز کوتاه مدت، موقت و دائم ارائه می گردد.

اقامت کوتاه مدت در اسپانیا

نخستین اقامت در اسپانیا از نوع کوتاه مدت می باشد که فرد با دریافت این نوع ویزا یا ویزای شنگن می تواند به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا به مدت 3 ماه در این کشور بماند. البته اکثر مجوزها از طریق ویزای توریستی قابل دریافت نمی باشد. پس فرد با ویزای کوتاه مدت نمی تواند وارد کشور اسپانیا شود و بعد از آن مجوز اقامت را درخواست کند.

اقامت موقت در اسپانیا

متقاضیانی که می خواهند برای بازه زمانی طولانی در کشور اسپانیا زندگی کنند بایستی درخواست مختص اقامت موقت این کشور را ارائه دهند. همچنین اقامت موقت انواع متعددی از مجوزهای اقامتی را در بر می گیرد که مهاجر می تواند از آن بهره ببرد.

بنابراین متقاضیان با دریافت مجوز موقت می توانند به مدت 1-2 سال کار و زندگی قانونی در این کشور داشته باشند. ناگفته نماند اگر فرد با گذشت این دوره همچنان از شرایط لازم برخوردار باشد قادر به تمدید مجوز خود برای 1-2 سال دیگر می شود.

اقامت دائم در اسپانیا

یکی از شرایط جهت دریافت این نوع اقامت در اسپانیا این است که متقاضی شهروند غیر اتحادیه اروپا باشد. سپس به طور قانونی و مداوم و به مدت 5 سال در اسپانیا زندگی را سپری کرده باشد. در چنین شرایطی فرد می تواند مجوز اقامت دائم را دریافت نماید و در این کشور مشغول به زندگی و کار شود.

البته کار مهاجر در این کشور به عنوان کارمند با حقوق برابر هر شهروند اسپانیایی یا به صورت اشتغالی خواهد بود. در نتیجه کارت اقامت نامحدود اسپانیا تنها به شهروندان غیر اتحادیه اروپا تعلق می گیرد. همچنین دارندگان این نوع مجوز می توانند بدون هیچ مشکل قانونی به مدت 6 ماه خارج از اسپانیا زندگی کنند. این بازه زمانی را می توان به مدت یک سال و در قالب اعتبار 5 ساله اقامت نامحدود تمدید نمود.

مدت زمان صدور اقامت در اسپانیا

همه چیز در مورد اقامت در اسپانیا؛ بررسی تمام شرایط لازم برای اخذ اقامت

حداکثر زمان لازم برای بررسی درخواست متقاضیان اقامت اسپانیا از سوی اداره مهاجرت این کشور 3 ماه است. پس در طول این 3 ماه تمام اسناد تجزیه و تحلیل می شوند با اعلام نتیجه مثبت یا منفی، دریافت یا عدم دریافت اقامت را رقم می زنند.

پس متقاضی در بازه زمانی 3 ماهه پاسخ مثبت یا منفی اخذ ویزا را دریافت می نماید. اما اگر با گذشت این بازه زمانی هنوز متقاضی هیچ گونه پاسخی دریافت نکرده باشد از دو حالت زیر خبر می دهد.

سکوت مثبت اداری

اگر درخواست متقاضی برای تمدید کارت باشد این نوع عدم پاسخگویی به سکوت مثبت اداری اختصاص دارد. بنابراین در صورت عدم پاسخگویی در این بازه مشخص از تایید شدن کارت اقامت خبر می دهد. پس متقاضی با درخواست وقت قبلی می تواند برای دریافت کارت فیزیکی یا TIE اقدام نماید.

سکوت منفی اداری

در صورتی که درخواست متقاضی به اداره مهاجرت اسپانیا برای دریافت کارت اقامت اولیه باشد، شرایط کمی دشوار خواهد بود که به سکوت منفی اداری معروف است. درنتیجه با گذشت 3 ماه و عدم پاسخگویی اداره مهاجر می توان به این نتیجه رسید که درخواست فرد رد شده است. البته مهاجر در این مرحله می تواند درخواست تجدید نظر نماید که در اکثر مواقع موفقیت آمیز نخواهد بود.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *