نحوه طراحی Home Office یا دفتر کار خانگی و مزایا و معایب آن

برخی از افراد به دلیل شغلی که دارند در منزل کار می‌کنند که این شغل بخش بزرگی از زندگی آن‌ها را تشکیل داده است. آنقدری که می‌خواهند یک فضای را به آن اختصاص دهند تا بتوانند با نظم بیشتری به کار خود ادامه دهند و تمرکز بیشتری داشته باشند. در اینجا بحث Home Office یا همان دفتار کار خانگی به میان می‌آید. این مکان دفتر کار در منزل است که به شما امکان کار کردن در منزل را می‌دهد. بدین ترتیب، در این اتاق خبری از کمد لباس یا میز آرایش نیست و کاملا به وسایل کار اختصاص دارد. در این مقاله می‌خواهیم چگونگی دکوراسیون home office را به شما آموزش دهیم.

Home office یا دفتر کار خانگی چیست؟

نحوه طراحی home office یا دفتر کار خانگی و مزایا و معایب آن

اتاق کار در واقع بخشی از خانه است که در آن شرایط مناسب برای کار کردن فراهم می‌شود. این اتاق معمولا یک اتاق جداگانه، بالکن یا تراس پوشیده، بخشی از زیر پله و یک گوشه‌ای از خانه است. در دفتر خانگی شما وسایلی را می‌خواهید که در کارتان مهم است و به آن‌ها نیاز دارد. در نتیجه در این اتاق دیگر نیازی به کمد لباس یا تخت خواب ندارید. میز و کتابخانه، قفسه، یک میز و صندلی‌های اداری وسایل تشکیل دهنده هوم آفیس هستند. بهتر است تا وسایلی را در این اتاق قرار دهید که شرایط کار کردن شما را بهتر می‌کنند. معمولا افراد صاحب مشاغل کوچک مانند مشاوران وکلا، حسابداران، برنامه نویسان و … را فراهم می‌کند تا بتوانند به راحتی به صورت تمام وقت در منزل کار کنند.

هوم آفیس یک پدیده نوظهور است که در دکوراسیون داخلی اهمیت دارد. برای ایجاد و طراحی یک هوم آفیس زیبا و در عین حال کار آمد، دانستن نکاتی ضروری است. علاوه بر رعایت نکات، موارد دیگری مانند ایده یابی و اصول طراحی اتاق کار نیز اهیت دارد. در بخش‌های بعدی شما را در طراحی این نوع اتاق راهنمایی می‌کنیم.

مطلب مشابه: سبک طراحی داخلی ساحلی ؛ انواع مختلف این نوع چیدمان و تصاویر آن

مزایا و معایب هوم آفیس

نحوه طراحی home office یا دفتر کار خانگی و مزایا و معایب آن

در این بخش شما را با مزایا و معایب هوم آفیس یا دفتر کار خانگی آشنا می‌کنیم.

مزایای اتاق کار در منزل یا همان home office

نحوه طراحی home office یا دفتر کار خانگی و مزایا و معایب آن

قبل از اینکه تصمیم به ساخت و طراحی یک فضای جداگانه برای هوم آفیس بگیرید، بهتر است تا با مزایای آن آشنا شوید تا بدانید آیا واقعا اتاق کار در منزل مناسب شما است؟ در این بخش مزایای این نوع اتاق را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انعطاف پذیری زمانی

با هوم آفیس شما می‌توانید زمان کاری خود را بر اساس نیازهای شخصی و خانوادگی خود تنظیم کنید. در چنین شرایطی شما می‌توانید زمان‌هایی که برایتان بهتر و مناسب تر است را انتخاب کنید. با اتاق کار خانگی شما از لحاظ زمان کنترل و انعطاف پذیری بیشتری دارید. همچنین می‌توانید با ترافیک روزانه و هزینه‌های مربوط به مسافران را کاهش دهید.

صرفه جویی در هزینه‌ها

دفاتر خانگیبه شما این امکان را می‌دهند که تا هزینه‌های مربوط به اجازه یا خرید مکان کار، سرویس‌های حمل و نقل و هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک در خارج از خانه را کاهش دهید. همچنین با فراهم یک هوم آفیس شما هزینه‌های مربوط به لوازم و تجهیزات دفتری را نیز کاهش می‌دهید.

افزایش بهره‌وری

برخی افراد در محیط خانه بهتر و کارآمد‌تر عمل می‌کنند و ممکن است بدون ارتباط با کارمندان دیگر و مسائل اجتماعی تمرکز بیشتری داشته باشند. همچنین وجود نداشتن محدودیت زمانی و ترافیک نیز می‌تواند بر آرام‌تر بودن اعصاب شما و بهره‌وری بیشتر آن موثر باشد.

تعادل کار و زندگی

با فراهم کردن هوم آفیس شما می‌توانید بهترین ترکیب کار و زندگی را داشته باشید. می‌توانید بیشترین وقت را با عزیزان خود بگذرانید و به راحتی به مسائل شخصی و خانوادگی خود برسید. به همین ترتیب شما می‌توانید تعادل بهتری بین زندگی شخصی و حرفه‌ای خود داشته باشید.

کاهش استرس

برخی از افراد امکان دارد از محیط دفتری و فشارهای اجتماعی که به آن همراه است، استرسی بیشتری را تجربه کنید. اما در محیط اتاق کار در منزل شما می‌توانید با آرامش بیشتری کار کنید و اضطراب خود را به حداقل برسانید. بدین ترتیب، اگر در محیط کار خود استرس دارید، هوم آفیس بهترین گزینه برای شما است/

حفظ سلامتی

گاهی اوقات یک ویروس بین مردم شیوع پیدا می‌کند که گرفتن آن هم می‌تواند موجب گسترش بیشتر آن شود و هم می‌تواند باعث عقب ماندن از کارهای شما شود. اما با هوم آفیس شما می‎توانید از انواع بیماری‌های ویروسی یا آنفولانزا در امان بمانید و سلامتی خود را حفظ کنید.

حفظ محیط زیست

رفتن به محیط کار و استفاده بیشتر از خودروهای شخصی و وسایل نقلیه عمومی می‌تواند باعث آلوده شدن هوا و به خطر انداختن محیط زیست شود. اما با داشتن هوم آفیس شما به کاهش ترافیک روزانه، کاهش مصرف  مصرف سوخت و …. کمک می‌کنید.

معایب هوم آفیس

مانند هر چیزی، هوم آفیس علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد که شما برای تصمیم گیری بهتر باید با معایب آن نیز آشنا شوید تا با توجه به شرایط و روحیه خود بتوانید متوجه بشوید که آیا هوم آفیس برای شما مناسب است یا خیر. معایب هوم آفیس شامل موارد زیر هستند:

ایزوله شدن اجتماعی

برخی از افراد در محیط‌های اجتماعی انرژی بیشتری می‌گیرند و بهتر می‌توانند کار کنند. در نتیجه هوم آفیس برای این افراد مناسب نیست و می‌تواند باعث انزوا و ایزوله شدن اجتماعی آن‌ها شود.

کاهش ارتباط و همکاری

در محیط دفتر شما می‌توانید به راحتی با همکاران خود ارتباط برقرار کنید. اما در هوم آفیس باید یا آن‌ها به منزل شما بیایند یا شما از طربق برنامه‌های مختلف به صورت تصویری و آنلاین با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. این موضوع ممکن است کیفیت کار را کاهش دهد یا گاهی ممکن اتصال شما به اینترنت قطع یا ضعیف شود.

مرزهای شخصی و حرفه‌ای نامشخص

در دفتار خانگی ممکن است مرز بین زمان کاری و زمان آزادی شما نامشخص شود. این موضوع باعث افزایش استرس، کاهش تعادل در کار و زندگی می‌شود.

البته هوم آفیس با توجه به شرایط هر فرد و روحیه وی می‌تواند مشکلات دیگری به همراه داشته باشد. برای مثال اگر منزل نا آرامی دارید، هوم آفیس به جای افزایش آرامش می‌تواند شما را عصبی کند یا تمرکزتان را بهم بریزد.

طراحی هوم آفیس مدرن و زیبا

برای اینکه بتوانید یک هوم آفیس عالی و کارآمد را طراحی کنید، راهکارهایی وجود دارد. بدین ترتیب باید یک طراحی اصولی و تا حدودی مقرون به صرفه داشته باشید. همچنین برای تاثیر به عملکرد و پیشرفت کاری و انرژی بخشی روحی شما در حین کار شود. در این بخش نحوه طراحی این اتاق را برایتان شرح می‌دهیم.

انتخاب منزل مناسب

اولین چیزی که طراحی تمامی اتاق‌ها اهمیت دارد، موقعیت مکانی است. ابتدا این مکان را انتخاب کرده و سپس به سراغ طراحی آن بروید. برای اینکه بتوانید بهترین تاثیر را در محل کار و کار خود داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که دنج ترین بخش منزل خود را برای هوم آفیس انتخاب کنید. همچنین باید یادتان باشد که فضا یا اتاق کوچکی برای این کار انتخاب نکنید. چرا که در اتاق کوچک به راحتی نمی‌تواند وسایل مورد نظر را در آن جا دهید. در نتیجه اتاق بهم ریخته شده و این بهم ریختگی روی نظم و عملکرد کاری شما تاثیر خواهد گذاشت. البته این موضوع را باید با توجه به تعداد وسایلی که قصد دارید در اتاق کاری خود قرار دهید، در نظر گرفته و انتخاب کنید.

مطلب مشابه: گیاهان مناسب سرویس بهداشتی؛ 25 گل و گیاه زیبا با تصاویر

نور پردازی کافی و مناسب

در طراحی محیط‌های کاری، نور پردازی حرف اول را می‌زند. چراکه اگر در محیط کاری با نور کم کار انرژی شما را برای ادامه کار کاهش می‌دهد. همچنین نور کم برای سلامتی چشمان شما نیز مضر بوده و بازده کارتان را پایین می‌آورد. به همین دلیل باید نور اتاق خود را تنظیم کنید تا اتاق کارتان از نور پردازی کافی برخودار باشد. بدین منظور باید اتاق کار شما یک پنجره وسیع جهت بازتاب دهنده نور خورشید داشته باشد. اگر امکان چنین کاری را ندارید، می‌توانید با کمک لوسترهای بزرگ و چراغ‌های مدرن، برای مهیا نورپردازی اتاق کار خود استفاده کنید. امروزه با گسترش تنوع چراغ‌های LED و مصرف بهینه آن‌ها، استفاده آن‌ها بسیار رواج پیدا کده است که شما می‌توانید در صورت نبودن نور طبیعی، از این نورها استفاده کنید.

یکی از نکاتی که باید در نورپردازی هوم آفیس رعایت کنید، یکنواخت بودن سطح نور در فضای دفاتر است. در نتیجه باید لامپ مناسب به شاخص نمود رنگ را انتخاب کنید. شاخص نمود رنگ یا همان CRI توانایی نور چراغ را در نمایش رنگ واقعی اجسام مشخص می‌کند. هر جه این شاصخص به عدد 100 نزدیک‌تر باشد، یعنی نور جراغ شما به نور طبیعی خورشید نزدیک‌تر است. انتخاب چراغ به مواردی همچون کاربرد، فضای مورد نظر، روشنایی مورد نیاز، متریال سقف و طراحی معماری وابسته است. با استفاده از پنل LED چشم شما اذیت نمی‌شود. شما می‌توانید این جراغ‌ها را به صورت توکار و در بین تایل‌های سقف، یک نورپردازی ملایم زیبا برای هوم آفیس خود ایجاد کنید.

استفاده از گل و گیاه

با استفاده از گل و گیاه شما می‌توانید استرس و خستگی خود در محیط کار کاهش دهید. همچنین وجود گل و گیاه نه تنها در هوم افیس بلکه در هر مکانی موجب افزایش رضایت و سطح تمرکز افراد در محیط می‌شود. در هوم آفیسی که گل و گیاه وجود دارد، شما با لذت و راحتی بیشتری کار می‌کنید. علاوه‌بر این، بوی خوشی که برخی از گل و گیاهان دارند، باعث افزایش حس طراوت و شادی در آن‌ها می‌شود.

انتخاب یک کفپوش مناسب

در طراحی اتاق کار، شما نباید کفپوش‌ها را نادیده بگیرید و باید به آن‌ها نیز توجه کنید. کفپوشی که شما انتخاب می‌کنید باید مناسب، با دوام و دارای طراحی شیک مناسب اتاق کار باشد. چراکه اولین چیزی که با وارد شدن به اتاق کار به چشم شما می‌خورد، کفپوش‌ها هستند. برای این نوع اتاق‌ها معمولا کفپوش‌های چوبی مانند پارکت مناسب هستند و ظاهری شیک به هوم آفیس می‌دهند. البته شما باید به رنگ کفپوش خود دقت کنید و آن را با روشنایی اتاق هماهنگ کنید. برای این کار می‌توانید متریالی همچون وینیل و لمینت را خریداری کنید. وینیل از لحاظ ظاهری به سنگ چوب شباهت داشته که بسیار مقرون به صرفه است.

اما اگر می‌خواهید کفپوش شما شباهت بیشتری به چوب داشته باشد، می‌توانید لمینت را انتخاب کنید. اما فراموش نکنید که این نوع کفپوش‌ها بسیار گران قیمت هستند. همچنین این لمینت‌ها شرایط نگهداری خاصی دارند. برای مثال شما نباید روی آن‌ها آب یا مایعات بریزید. اما ظاهری شیک و زیبا به اتاق کار شما می‌دهند.

استفاده از رنگ‌ها به روش صحیح

در صورتی که شما یک هوم آفیس داشته باشید، رنگ‌هایی که در این اتاق استفاده می‌کنید نیز در کنار اندازه محیط و میزان نور در عملکرد شما تاثیر می‌گذارند. به همین دلیل سعی کنید هارمونی رنگ‌ها را در بین قسمت‌های مختلف هوم آفیس ایجاد کنید. با انتخاب رنگ درست در وسایل هوم آفیس روحیه کاری شما افزایش یافته می‌توانید موفقیت‌های بیشتری در این زمینه کسب کنید. ابتدا می‌توانید اولویت رنگ خود را بر پایه تناژ روشن و عموما سفید و طوسی قرار دهید.

از نظر روانشناسی، رنگ‌ها روی روحیه افراد تاثیر زیادی دارند. برای مثال رنگ قرمز باعث تحریک ذهن و افزایش تمرکز، رنگ زرد موجب تحریک اعصاب، رنگ نارنجی در بالا بردن سطح انرژی و رنگ آبی در کاهش درد و تسکین بیمار، رنگ نیلی در تسکین ناراحتی‌های پوستی تاثیر دارد. بدین ترتیب شما باید رنگی را انتخاب کنید که با روحیه شما سازگاری بیشتری دارد و حسی خوبی به شما می‌دهد. رنگ سفید از نظر روانشناسی به معنای بی‌گناهی، پاکیزگی و فروتنی است. با استفاده از این رنگ، اتاق کار شنا بزرگ‌تر و جادار تر نشان داده می‌شود. این رنگ همچنین به شما حس تمیزی، تازگی و سادگی را می‌دهد. رنگ طوسی نیز از نظر روانشناسی به معنای اعتماد، اطمینان، بی طرفی، عقل و هوش، آرامش، سازش، استقلال و رسمیت است.

مکانی برای ملاقات در نظر بگیرید

هوم آفیس می‌تواند به شکل‌های مختلفی داشته باشد. بعضی از افراد دورکار هستند و به طور کامل در منزل خود کار می‌کنند و کارهای خود از طریق فضای مجازی برای کارفرمای خود ارسال می‌کنند. اما برخی از هوم آفیس‌ها مانند کسایی که روانشناس هستند و قرار است که مراجعه کننده داشته باشند، می‌توانند طراحی متفاوتی داشته باشند. یا حتی برخی از این اتاق‌ کارها به گونه‌ای هستند که فرد همکاران خود را به آن اتاق برای کار روی یک پروژه دعوت می‌کنند. در نتیجه اگر قرار است مراجعه کننده داشته باشید، باید فضایی از اتاق را برای داشتن یک ملاقات کوچک اختصاص دهید. اما اگر همکاران شما به اتاق کار شما می‌آیند، باید چند صندلی و یک میز برای آن در نظر بگیرید تا امکان برگزاری جلسات، نشست‌های دوستانه و اداری فراهم شوند.

ساختن یک کتابخانه

داشتن کتابخانه‌ای متشکل از کتاب‌های مرتبط به کار و علایق‌تان یکی از اقلام ضروری است که در طراحی اتاق کار باید در نظر بگیرید. کتاب‌های موجود در کتابخانه توجه شما به حیطه کاری و توانمندی شما به سبب مطالعه را نشان می‌دهند. همچنین اگر روانشناس هستید، این کار می‌تواند به مراجعه کننده شما این اطمینان را بدهد که شما در حیطه کاری خود مسلط هستید. اما منظور ما این نیست که وانمود به این موضوع کنید، بلکه باید این موضوع را به او نشان دهید که شما یک فرد مسلط در حیطه شغلی خود هستند. سعی کنید کتابخانه‌ای استاندارد و متناسب با حیطه کاری خود انتخاب کنید.

مطلب مشابه: ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک؛ تصاویر چیدمان سبک سنتی و مدرن روستیک

امضای خود را فراموش نکنید

در اتاق کار خود چیزی را بر جای بگذارید که برای شما مهم است و شخصیت‌تان را نشان می‌دهد. آن چیز می‌تواند تابلوی مورد علاقه، یک دست نوشته با ارزش، گل مورد علاقه، عکس نویسنده یا شاعر مورد علاقه، نقاشی مورد علاقه یا حتی یک عکس از یک خاطره از یک سفری که برایتان عزیز و با ارزش است، باشد. این حس، همان حس زنده بودن است که باعث افزایش انگیزه و تلاش در شما می‌شود.

انتخاب مبلمان مدرن و مناسب

برای اتاق کار خود باید به سراغ مبلمان و میز و صندلی‌ای بروید که مناسب اتاق کار است. زیرا چیزی که همیشه باید مدنظر باشد برای طراحی اتاق کار، راحتی و آرامش کارکنان آن‌ها است. شما هنگام کار باید ساعت‌های طولانی پشت میز و صندلی سپری کنید. به همین دلیل مهم است که یک میز و صندلی استاندارد انتخاب کنید که مناسب کارتان باشد. این موضوع نه تنها در فضای کار اداری بلکه در فضای کار خانگی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. در نتیجه صندلی انتخاب کنید که انعطاف پذیر بوده و مطابق با استانداردهای ارگونومیک و متناسب با ابعاد و اندازه میز و فضای اتاق باشد.

استفاده بهینه از فضای کار

در آپارتمان معمولا فضای خانه در متراژهای متوسط طراحی و بهینه می‌شود. به همین دلیل شاید تنها وسعت کمی از فضا به اتاق کار اختصاص پیدا کند. طراحی داخلی مدرن اتاق کار، بر اساس استفاده بهینه از فضاها است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید با کمک آن از فضا استفاده بهینه کنید، طبقه بندی‌های دیوار یا شلف‌ها است. در نتیجه بدون نگرانی به محدود بودن فضای کار خانگی خود، وسایل مورد نیاز خود را بچینید. همچنین اگر اهل اکسسوری‌های مدرن هستید، استفاده از شلف می‌تواند موثر باشد. برای مدرن‌تر کردن فضایی کار خود می‌توانید چند گل و گیاه در آن قرار دهید. اگر چند عکس مدنظر دارید که به شما احساس خوبی می‌دهد، آن‌ها را قاب کرده و به دیوار اتاق کار خود بچسبانید.

چه میز و صندلی‌ای برای اتاق کار مناسب است؟

در این زمینه انتخاب میز و صندلی اداری متداول را باید در نظر بگیرید. شما همیشه باید سعی کنید که میز و صندلی‌های شیک و ساده‌ای انتخاب کنید. در ادامه انتخاب میز و صندلی مناسب را از چند نظر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

جنس

جنس میز و صندلی اولین چیزی است که باید هنگام انتخاب میز و صندلی، رعایت کنید. به همین دلیل باید میز و صندلی‌ای انتخا کنید که با کیفیت است و دوام و پایداری بالایی دارد.

ارتغاع

ارتفاع ایده‌آل ر صندلی با توجه به قد هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی ارتفاع استاندارد یک میز جدد 2 الی 30 اینچ است. همچنین اگر قدتان بلند است، میز قابلیت تنظیم ارتفاع را انتخاب کنید. این نوع صندلی‌ها، از آسیب رسیدن به ناحیه کمر و پشت شما جلوگیری می‌کنند.

راحتی

همانطور که در بخش‌های قبلی گفتیم، راحتی به شما این امکان را می‌دهد تا بتواند عملکرد کاری خوبی داشته باشید.

بهره‌وری

شما باید وسایل خود را طوری بچینید که بتوانید دسترسی سریع و آسانی به آن‌ها داشته باشید. به عنوان مثال وسایل خود را طوری نچینید که هر چند دقیقه یک بار مجبور به بلند شدن برای برداشتن چیزی شوید. زیرا با این کار تمرکز شما در کار بهم ریخته و سرعت‌تان کاهش می‌یابد. فضای میز شما باید به گونه‌ای باشد که بتوانید به راحتی دستگاه‌های الکترونیکی و لوازم کاری را روی آن قرار دهید.

ایستادن در مقابل نشستن

هر دو چیدمان میز اداری مزایا و معایب دارند. به همین دلیل گزینه‌ای را انتخاب کنید که به هر دو حالت تبدیل شود. نشستن طولانی مدت پشت میز می‌تواند شما را خسته کند به همین دلیل شاید گاهی نخواهید که پشت میز بشینید و بخواهید کمی ایستاده کار کنید. بدین منظور باید میزهایی را تهیه کنید که علاوه بر قابلیت نشستن، قابلیت ایستاده نیز دارند. این میزها در بازار موجود هستند که شما می‌توانید هر کدام از آن‌ها را با توجه به سلیقه و اتاق کار خود طراحی کنید.

از درب کشویی جهت مخفی کردن دفتر کار خود استفاده کنید

اتاق کار می‌تواند یک فضای کاملا شخصی باشد که شما شاید دوست نداشته باشید هر کسی به آن دسترسی داشته باشد یا بتواند آن را ببیند. یا حتی ممکن است مراجعه کننده داشته باشید که ان مراجعه کننده حریم شخصی خودش را دارد. یا حتی نمی‌خواهید اتاق کار شما قاتی پذیرایی و قسمت‌های دیگر خانه شود و می‌خواهید منزل شما نظم بیشتری داشته باشد. در چنین شرایطی می‌توانید از درب‌های کشویی استفاده کنید. این درب‌ها فضای زیادی از منزل را اشغال نمی‌کنند و می‌توانند یک بخش از منزل را از بخش‌های دیگر آن جدا کنند.

ارگونومی

جهت اطمینان از اینکه همیشه در یک زاویه راحت کار می‌کنید، یک میز و صندلی‌ای تهیه کنید که عناصر ارگونومی داشته باشید. عنصر اصلی ارگونومیکی که هنگام خرید صندلی اداری خانگی باید در نظر بگیرید و روی آن تمرکز کنید، تنظیم ارتفاع است.

جمع‌بندی

در این مقاله هوم آفیس را مورد بررسی قرار دادیم. دفتر کار خانگی به مکانی گفته می‌شود که در منزل افراد اتاقی یا مکانی برای کار در منزل اختصاص داده می‌شود که در آن وسایل مربوط به کار قرار دارد. همچنین در ادامه به مزایا و معایب این نوع اتاق پرداختیم. در بخش‌های دیگر درمورد مواردی که باید در اتاق کار رعایت کنید مانند میزان نور، نحوه چینش میز و صندلی، اتاق مناسب، درست کردن کمد و کتابخانه، وسایل دکوری و …. پرداختیم.

آیا شما نکته دیگری درمورد چینش این نوع اتاق می‌دانید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران