سبکِنو

روش های کنترل میل جنسی؛ 25 روش برای کنترل و کاهش میل جنسی

روش های کنترل میل جنسی؛ 25 روش برای کنترل و کاهش میل جنسی

میل از جمله امیال طبیعی در تمام افراد جامعه بوده که در برخی از آنها منجر به شهوت زیاد و اعتیاد جنسی می شود. در صورتی که به کنترل میل جنسی توجه ای نگردد پیامدهای منفی زیادی برای فرد در پی خواهد داشت.

همچنین فرد از ابعاد مهم مختلف زندگی خود غافل شده و در معرض ابتلا به برخی بیماری های روانشناختی و جسمی قرار می گیرد. پس به احتمال زیاد فرد به دلیل شهوت با احساسات آزاردهنده ای چون شرم و گناه دست و پنجه نرم می کند. در نتیجه کنترل شهوت و میل جنسی برای وی دشوار خواهد شد.

کنترل میل جنسی چیست؟

قبل از تعریف کنترل میل جنسی باید با معنای واقعی میل جنسی و دلیل شهوت زیاد آشنا شد. پس فردی که به شهوت زیاد مبتلا است مدام به فکر رابطه جنسی می باشد و یا خواهان رابطه جنسی با افراد دیگر است. بنابراین یکی از علائم میل جنسی زیاد این است که فرد نمی تواند پروسه فکر کردن به این نوع رابطه را متوقف نماید.

همچنین به تماشای فیلم های جنسی پرداخته و مدام بی قراری می کند. شهوت زیاد نیز از بیداری میل جنسی در فرد خبر می دهد و خواب او را مختل می نماید. زمانی تنش فرد کاهش می یابد که رابطه جنسی با فرد دیگری برقرار کند.

از دیگر علائم شهوت زیاد جهت کنترل میل جنسی می توان به مورمور شدن اندام تناسلی اشاره کرد. پس فرد در چنین شرایطی شهوت زیادی را تجربه می کند و زمانی که تحریک جنسی می شود، خون در اندام تناسلی وی جریان می یابد. همین امر حساسیت را در ناحیه افزایش می دهد. همچنین ارفد دارای شهوت زیاد زمانی که از لحاظ جسمی ناکام شده و خودارضایی یا رابطه جنسی ندارند با استرس زیاد مواجه می گردند.

چه عواملی کنترل میل جنسی را مختل می کنند؟

روش های کنترل میل جنسی؛ 25 روش برای کنترل و کاهش میل جنسی

کنترل میل جنسی به دلیل شهوت زیاد و خارج از کنترل می تواند دشوار باشد. برخی مواقع نیز شهوت زیاد از مصرف یک دارو، بیماری یا مشکل پزشکی خبر می دهد. پس اگر فرد در میل جنسی خود تغییر و تحول غیرقابل توجیهی را تجربه کند برای کنترل آن باید از پزشک مشاوره بگیرد. در حالت کلی عوامل مختلفی در کنترل شهوت یا میل جنسی زیاد مختل هستند که به شرح زیر می باشند.

 • داشتن رابطه با پارتنر دارای میل جنسی کم
 • عدم توانایی در پردازش صحیح احساسات
 • اضطراب اجتماعی یا عزت نفس پایین
 • باورهای تغییر یافته درباره عشق
 • عدم کنترل احساسات بر زندگی
 • احساس شرم درباره تصویر بدنی، تجربیات جنسی و ترجیحات جنسی
 • آسیب روانی ادامه دار و حل نشده
 • افسردگی، اضطراب و استرس
 • سوگ

راه های کنترل میل جنسی

افرادی که دارای نشانه هایی از شهوت زیاد هستند بدون شک می توانند راه های مختلف کنترل میل جنسی را امتحان کنند. زیرا این راه ها به فرد کمک کرده که بر دیگر ابعاد زندگی تمرکز داشته باشد و از آسیب های ناشی از این احساس بر روابط اجتماعی و موقعیت شغلی خود بکاهد.

در صورت عدم پاسخگویی بدن به روش های کنترل شهوت بهتر است به روانشناس مراجعه کرده و داروهای تجویزی مصرف نمایید. در حالت کلی از مهم ترین راه های کنترل شهوت یا میل جنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

در مورد میل جنسی صحبت کنید

عدم توانایی در کنترل میل جنسی و علت شهوت زیاد هر چیزی که باشد که در زندگی فرد اختلال ایجاد کند بایستی از روانشناس کمک و مشاوره بگیرد. زیرا روانشناس افکار، خواسته های جنسی، تجربیات و احساسات فرد را کشف نموده و در تخلیه آنها به وی کمک می کند که همین امر کنترل شهوت و میل جنسی را به دنبال دارد.

بنابراین زمانی که فرد خواسته های واقعی را در زندگی خویش کشف می نماید و جهت دستیابی به آنها بهترین برنامه ریزی ها را می کند قطعا کنترل بهتری روی زندگی دارد. درنتیجه میل جنسی بر وی غلبه نکرده و تحت تاثیر شهوت زیاد قرار نمی گیرد.

بر اساس امیال جنسی عمل نکنید

روش های کنترل میل جنسی؛ 25 روش برای کنترل و کاهش میل جنسی

یکی از راه های کنترل میل جنسی این است که مطابق آن عمل نکنید. زیرا افرادی که درگیر شهوت زیاد خود هستند مسلما امیال جنسی را در اولویت قرار می دهند و مطابق آنها عمل می نمایند. پس همین موضوع باعث شده که قادر به متوقف امیال خود نبوده و در کنترل شهوت شکست می خورند.

بنابراین اگر مطابق شهوت و امیال جنسی خود عمل کنید بدون شک بر آن دامن می زنید. درنتیجه نباید این عمل را انجام دهید تا زمان کنترل امیال با مشکل مواجه نگردید. ناگفته نماند که ژیمناستیک ذهنی همچون تکرار جدول ضرب می تواند به فرد کمک کند.

انرژی خود را هدایت کنید

برخی افرادی انرژی جنسی خود را جهت انجام کارهای دیگر هدایت می کنند که احساس راحتی، غرور و لذت را تجربه می نمایند. البته این امر می تواند در انجام کاری خلاقانه، مهیج، معنوی یا فعالیت جسمی خود را نشان دهد. برای مثال فرد می تواند یوگا، کوهنوردی، دویدن، رقص، یادگیری یک ساز و یا درست کردن کاردستی را امتحان کند.

دوش بگیرید

یکی دیگر از راه های کنترل میل جنسی، دوش گرفتن با آب سرد است. البته تاثیر دوش آب سرد برای برخی افراد از برهنه شدن و افزایش شهوت خبر می دهد در حالی که برای برخی دیگر آرامش بخش است. در حالت کلی دوش آب سرد ارزش امتحان کردن را داشته و به احتمال زیاد در کنترل شهوت زیاد موثر خواهد بود.

ورزش کنید

به عقیده برخی از روانشناسان، تجربه شهوت زیاد از انرژی سرکوب شده جنسی خبر می دهد که باید آزاد گردد. البته در چنین شرایطی، مناسب ترین راه جهت آزادسازی این نوع انرژی جنسی، انجام فعالیت هایی به غیر از روابط جنسی می باشد.

پس قرار دادن ورزش در روتین روزانه در کنترل امیال جنسی نقش مهمی ایفا می کند. بنابراین زمانی که با میل جنسی زیاد مواجه شدید، فورا لباس ورزشی پوشیده و جهت رفتن به باشگاه یا دویدن از خانه بیرون بروید. زیرا این کار به فرد کمک کرده تا با کاهش تنش بدن، مغز خود را از امیال جنسی و شهوت زیاد منحرف نماید.

افکار جنسی را به بعد موکول کنید

زمانی که امیال جنسی به ذهن فرد خطور می کند باید آنها را پذیرفته و سپس از ذهن خود خارج کند. البته این امر به معنی رد کردن یا سرکوب افکار جنسی نیست. بنابراین هنگامی در انجام کاری نیازمند تمرکز هستید سعی گرده که افکار خود را منحرف نماید. پس در زمان مناسب این اجازه را به افکار جنسی داده که به ذهنتان خطور کنند. در نتیجه چنین عملی به مرور زمان باعث شده که شهوت به آرامی کاهش یابد. ناگفته نماند که دریافت مشاوره از راهبر در این شرایط می تواند به فرد کمک شایانی بکند.

یوگا انجام دهید

یوگا و رقص از جمله روش های کاربردی در کنترل میل جنسی بوده که فرد از این طریق انرژی جنسی خود را آزاد می کند. البته یوگا به اندازه دیگر ورزش ها همچون دویدن بر جسم فرد تاثیر می گذارد. بنابراین پوزیشن های معکوس در این ورزش جهت پخش انرژی جنسی و برقراری جریان آن در کل بدن عالی خواهد بود.

ماساژ بگیرید

اکثر مواقع انرژی جنسی در قسمت هایی از بدن جمع گردیده که منجر به ایجاد تنش جنسی در فرد می شود. پس در چنین شرایطی اجرای ماساژ بافت عمیق بسیار موثر و کمک کننده خواهد بود. البته ماساژ استخوان خاجی و کمر برای چنین مواقعی خیلی مفید است.

همچنین ذهن هر فرد فضای شخصی وی محسوب می شود که خطور افکار جنسی به فکر وی کاملا طبیعی است. ولی اگر چنین افکاری بر زندگی، شغل و روابط فرد تاثیر منفی بگذارد قطعا کنترل آنها ضروری خواهد بود.

مراقبه داشته باشید

امیال جنسی به همان اندازه که می تواند یک عملکرد بدنی باشد یک حالت ذهنی است. پس با کمک تمرینات ذهنی همچون مراقبه باید انرژی ها و امیال خود را کنترل کنید. بنابراین برای انجام چنین کاری باید در یک فضای آرام و ساکت بنشینید و ذهن خود را از هرگونه امیال جنسی رها کنید.

میل جنسی را با انجام کاری غیر شهوانی از بین ببرید

روش های کنترل میل جنسی؛ 25 روش برای کنترل و کاهش میل جنسی

برخی مواقع فرد به دلیل وجود افکار شهوانی در ذهن به شهوت زیاد دچار می شود. پس در چنین شرایطی لازم است که امیال خود را انجام برخی کارهای غیر شهوانی رفع نمایید. برای مثال تماشای یک فیلم کمدی یا خواندن داستان کمدی می تواند میل جنسی را در فرد کاهش دهد. زیرا خندیدن تمرکز فرد را به مسائلی غیر از روابط جنسی سوق می دهد.

همچنین برای کنترل امیال جنسی می توان به انجام یک کار افسرده ساز مشغول شد. زیرا هر شخص در دوره ای از زندگی با افسردگی دست و پنجه نرم می کند و در چنین شرایطی تنهای چیزی که به آن فکر می کند برقراری رابطه جنسی است. در نتیجه برای اینکه فرد کاهش شهوت موفق شود بهترین گزینه تماشای یک فیلم درام است.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

اگر هدف از میل جنسی و شهوت فرد این است که قصد دارد با این نوع رابطه از استرس خود بکاهد بایستی سراغ روش های دیگر برود. برای مثال راه های مناسب کاهش استرس می توان به تمرین های لمس غیرجنسی، تصویرسازی ذهنی، تنفس عمیق و … اشاره کرد.

رژیم غذایی را بهبود ببخشید

طبق تحقیقات انجام شده ایجاد هرگونه تغییر و تحول در رژیم غذایی رابطه مستقیمی با میل جنسی فرد دارد. همچنین داروها یا غذایی هستند که در افزایش شهوت فرد دخیل می باشند. البته داروهایی از جمله آنا فرودیزیک تاثیر عکس بر روی اینگونه امیال دارند. همچنین سال های زیادی است که برخی داروهای گیاهی به علت برخورداری از خواص آنافرودزیایی مصرف می شوند که به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

برای مثال مصرف شیرین بیان باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن می شود که در مورد ایمنی و تاثیر این گیاه باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد. سویا نیز از جمله گیاهی بوده که فرد با مصرف آن دچار کم میلی جنسی می شود.

مصرف مواد مخدر را متوقف کنید

مت آمفتامین و کوکائین از جمله مواد مخدری می باشند که میل جنسی و شهوت را در فرد افزایش می دهند. پس برای کنترل میل جنسی باید مصرف مواد مخدر را قطع کرد. البته ترک این مواد به تنهایی کار بسیار دشواری بوده و به همین دلیل باید کلینیک ترک اعتیاد را برگزید و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفت.

بر روی مشکلات رابطه کار کنید

افرادی که متاهل هستند و با همسران شان مشکل دارند بایستی برای حل چنین مشکلی اقدام نمایند. همچنین اگر فرد قادر به کنترل شهوت خود نباشد مدام از همسر درخواست رابطه جنسی داشته که با گذشت زمان بر روی رابطه زناشویی تاثیر منفی می گذارد. پس دو طرف سعی کرده صمیمیت را افزایش دهند و زمان با کیفیت تری را با همدیگر بگذرانند.

مصرف داروها

برخی از افراد برای کنترل میل جنسی خود از پزشک معالج، دارو درخواست می کنند. پس پزشک با توجه به شرایط جسمی، روحی و درخواست بیمار داروهای زیر را تجویز می نماید.

 • داروهای تجویز شده برای نازایی و سرطان سینه
 • قرص های HD, LD
 • داروهای ضد افسردگی مانند سرترالین و فلوکستین
 • استروئیدهای آنابولیک
 • سایمتیدین
 • داروی ضد قارچ یا همان کتوکونازول
 • داروهای هورمون درمانی جهت رفع سرطان پروستات
 • اکسی کدون و مرفین
 • داروهای پرتودرمانی یا شیمی درمانی
 • کورتیکواستروئیدها
 • مصرف داروهای گیاهی

برخی از داروهای گیاهی در کنترل میل جنسی نقش مهمی ایفا می کنند. پس از مهم ترین آنها می توان به شیر خشت، دم کرده سداب، تخم کاهو، تخم خرفه، روغن برزک، برگ شوید یا تخم شوید، جوشانده گل نیلوفر، کافور و عرق کاسنی یا تخم کاسنی اشاره کرد.

همچنین مصرف آب ترنج و آب انار سه بار در طول روز می تواند شهوت را کنترل نماید. البته اگر 0/5-1 گرم سداب را خوب بکوبید و در یک لیوان آب جوشیده به مدت 20 دقیقه دم کنید بدون شک از امیال جنسی خود می کاهید. ناگفته نماند که حذف برخی از غذاها می تواند در کنترل شهوت موثر باشد. برای مثال غذاهایی مانند تخم مرغ و میوه های نارگیل و موز می توانند سطح شهوت فرد را بالا ببرند.

جمع بندی

میزان شهوت در هر فرد نسبت به فرد دیگر کاملا متفاوت بوده و در صورت عدم کنترل میل جنسی فرد به بیماری های روانشناختی و جسمی مبتلا می شود. همچنین احساس شرم خواهد کرد که همین موضوع بر روابط اجتماعی و شغلی وی تاثیر منفی می گذارد.

البته برای کنترل اینگونه امیال روش های مختلفی وجود داشته که فرد با توجه به شناختی که از خود دارد یکی از آنها را در روتین روزانه خود قرار می دهد. همچنین مصرف داروهای تجویزی از سوی پزشک معالج یا داروهای گیاهی می تواند امیال جنسی را تا حدود زیادی کنترل کند.

منبع: healthline.com

مطالب مشابه