انشا درباره دریا؛ 6 انشا جدید دریا برای پایه های مختلف تحصیلی

یکی از موضوعات محبوب برای انشا نوشتن، موضوع دریا است؛ در این بخش 7 انشا با موضوع دریا (توصیفی، عینی و …) را برای پایه های مختلف تحصیلی گردآوری کرده ایم.

انشا عینی در مورد دریا

آن روز به یاد ماندنی نزدیک غروب بود و من کنار ساحل نشسته بودم؛ به صدای موج های دریا گوش می دادم، صدایی ک به من آرامش میداد، آرامشی که با کلمات نمی توان توصیفش کرد.

به فکر فرو رفتم و با خودم گفتم واقعا دریا یعنی چی؟ یعنی ساحلی با خرچنگ های زیبا و رنگارنگ که از شن های گرم سر بیرون آورده بودند؟ یا شنیدن صدای گوشنواز مرغ های دریایی؟ یا شاید هم یعنی وسعت یک زندگی بی انتها. هرچقدر که به غروب خورشید نزدیک تر می شد صدای موج های خروشان بیشتر به گوش می رسید و من بیشتر غرق در لذت بردن از دریا می شدم.

به غروب آفتاب خیره شدم، وقتی که خوشید در حال غروب بود انگار رفت و پشت دریا پنهان شد. مثل یک قاب نقاشی با ارزش و گران قیمت بود که یک نقاش ماهر و توانمند آن را می کشید.

اما دریا چه دل نجیب و پاکی دارد.
امشب حالات عجیبی دارد.
این موج ها که سر به صخره ها می کوبند.
چه شباهت عجیبی با حال من دارند.

انشا درباره دریا؛ 6 انشا جدید دریا برای پایه های مختلف تحصیلی

انشا درباره دریا به سبک داستانی

در یکی از سفرهایی که با خانواده به شمال رفته بودم یک روز تنهایی کنار دریا نشسته بودم. آرامش، سکوت، صدای موج ها و نسیم ملایمی که می‌ وزید و به صورتم می خورد واقعا قابل وصف نیست. غرق در خودم بودم و دائما به این فکر می کردم که چگونه رنگ دریا آبی است؟ و چرا خداوند مهربان دریا را به رنگ آبی آفریده است؟ و همچنین این همه زیبایی و عظمت دریا از کجا آمده است؟
در توصیف دریا هر کسی نظر خاص خودش را دارد ولی به نظر من دریا سراسر آرامش‌ است. مگر ممکن است کسی موج های پشت سر هم دریا و جوش و خروش آنها را ببیند، صدای پای دریا را بشنود و آرامش نگیرد؟ چه منظره زیبایی خلق می‌ شود زمانی که امواج به ساحل می‌ رسند و شن‌ های ساحل را می شوید و صدف ها را به ساحل هدیه می دهد؟ از دیدن غروب خورشید در کنار دریا نگویم که چقدر لذت بخش و زیبا است. فقط باید بر روی یکتخته سنگ نشست و به دریا خیره شد و عظمت خالق این همه زیبایی را ستایش کرد.
البته من از زمان کودکی دریا را دوست داشتم و همیشه برای رفتن به دریا دریا لحظه شماری می کردم. چه حس خوشایندی است وقتی پاها را روی شن‌ های گرم ساحل می‌گذاری و موج‌ های دریا به آرامی آنها را نوازش می‌کنند. وقتی که بچه تر بودم کنار دریا با شن‌ها، خانه زیبایی می‌ساختم و ساعت‌ ها مشغول ساختن آن می شدم. دریا یکی از مهربان ترین و پربرکت ترین ‌ترین نعمت‌ های خداوند است که آرامش را به ما هدیه می دهد. دریا خیلی زیبا است و من خاطرات خوش و خوبی از آن دارم.
بهترین خاطرات من در سفرهایی است که به دریا رفته و کنار آن قدم زده  و کم کم شروع به دویدن کرده ام. واقعاً که زیباست و خیلی لذت‌ بخش است. با دیدن این همه عظمت و زیبایی جهان پروردگارمان را شکر کنیم و قدر نعمت‌ های بی دریغ آن را بدانیم. بیایید سعی کنیم در حفظ پاکیزگی و نگهداری دریا بیش از پیش تلاش کنیم و مراقب زیبایی های آن باشیم. کاش زباله ها را در دریا نریزیم و زباله هایی که دیگران در دریا می ریزند را جمع کنیم. طبیعت مال همه است و باید در نگهداری آن کوشا باشیم.

مطلب مشابه: انشا هوای پاک؛ 6 انشا در مورد هوای تمیز و پاکیزه برای پایه های مختلف

انشا درباره دریا و زیبایی های آن با مقدمه و بدنه و نتیجه

مقدمه: دریا یکی از نعمت های بزرگ خداوند است که در سرسبزی و شادابی طبیعت نقش زیادی دارد به همین خاطر مناطقی که در مجاورت دریا هستند، بسیار زیبا و خرم هستند. رطوبت دریا باعث آبادانی زمین های اطراف دریا می شود و همین امر موجب سرزندگی و سرحالی آدم های ساکن در این نواحی هم می گردد.

خدایا به عظمتت سوگند که همه اینها از مهربانی توست، پرندگان و همه موجودات دریا را دوست دارم چون وجود نو را در حضور آنها حس می کنم. اما از قایق سواری که هر لحظه حس شکرگزاری را زنده می کند هم یادآور مهربانی بی دریغ توست.

بدنه: خداوندا چقدر بزرگ و مهربان هستی که دریای زیبا را برای ما آفریدی، موجودات زیبا و ماهی های هزار رنگ، نهنگ های بزرگ و جانداران ریز این آکواریوم بزرگ که هیچ دستگاهی لازم ندارد.

کاش دستم به خورشید میرسید و می توانستم آن را لمس کنم. کاش می توانستم با قایق به دریا بزنم و تا آن دوردستها بروم. چقدر دوستت دارم و دلم برای تو تنگ می شود. آبی رنگ و پر از نعمت. نمک، ماهی ها و صدف‌ هایت را خوب نگاه می کنم قشنگ و سراسر تنوع هستند. ای دریای بی کران گاهی اوقات چقدر ساکت می شوی، گاهی خیلی آرامی و گاهی موج داری. در کنار تو که قدم می زنم خیلی لذت می برم. موجهای خروشانت را دوست دارم، ساحل شنی و صخره ای ات را دوست دارم. قایق های رنگارنگ همه را دوست می دارم. تو رودها را جان می دهی، تو ابر را بوجود می آوری. خدا را شکر می کنم که این نعمت بزرگ را به ما هدیه داد، مراقبت هستم.

نتیجه گیری: دریا یکی از زیباترین و پربرکت ترین نعمت های خداوند است که همه انسان ها آن را دوست دارند. اما باید در حفظ و نگهداری این عرصه بی کران کوشا باشیم. دریا باعث شادابی و سرحالی هرچه بیشتر طبیعت شده است. همیشه دوستت دارم نیلگون دوست داشتنی.

انشا درباره دریا؛ 6 انشا جدید دریا برای پایه های مختلف تحصیلی

انشا در مورد دریا با مقدمه و نتیجه گیری پایه نهم

مقدمه انشا در مورد دریا برای پایه نهم

دریای آبی با موج های زیبایش آرامشی عجیب برایم دارد، کنار ساحل نشستم چشمهایم را بستم و یک لحظه به این فکر کردم که خدا چقدر توانا است چقدر دانا است که این همه زیبایی را خلق کرده است.زیبایی هایی دریا مثل خود دریا بی پایان هستند.

متن و بدنه انشا در مورد دریا برای پایه نهم

دریا یعنی آرامش، شنیدن صدای دریا برایم خاطرات خوش کودکی را تداعی می کند وقتی که با پای برهنه روی شن های گرم برای بالا بردن بادبادکم این طرف و آن طرف می دویدم،صدف هایی زیبا جمع می کردم و با شن های نرم و زیبا قلعه رویایی می ساختم.امروز که دریا آرام و ساکت است چقدر تماشای آن لذت بخش تر است، امروز باید روی شن ها بشینی و به صدای خروش موج های بی پایان دریا گوش بدهی. اما از صدای خروش موج ها زیباتر تماشای غروب خورشید است، بازتاب غروب خورشید در آبی دریا عجیب چشم نواز است.کمی آنطرف تر مرد ماهیگر تلاش می کند تا تور ماهی را از قایقش خارج کند روز خوبی داشته خوشحال و راضی است که با دست پر از دریا برگشته.دریای امروز آرام و ساکت است موج هایش آرام آرام به ساحل می آیند و می روند، انگار نه انگار که این همان دریای دیروز بوده،دریایی که خشمگین شده بود و موجهایش را با شدت بر صخره ها می کوبید.دریای طوفانی دیروز دوبار آرام شده مرغ های ماهیگر سرو صدایشان همه جا را پر کرده، نسیم خنکی صورتم را نوازش می کند در دلم می گویم خدایا از تو ممنونم که این نعمت زیبا این آبی نیلگون بیکران را به ما ارزانی داشتی.

نتیجه گیری انشا در مورد دریا برای پایه نهم

دریا و زیبایی های بی پایانش تا همیشه برایم از زیباترین مناظر هستند.در زندگی همیشه از خدا به خاطر این نعمت های زیبایی که به ما ارزانی داده شاکرم.از طوفان دریا درس گرفته ام که در همه سختی ها فقط باید به خدا اعتماد کنم،چون خدا حتما بعد از هر طوفانی و سختی آرامشی برایم رقم میزند و مرا تنها نمی گذارد.

مطلب مشابه: انشا چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم؟ 2 انشا زیبا برای دستان

انشا درباره دریا و زیبایی هایی خاص آن

مقدمه: دریا یکی از نعمت های الهی است که نقش زیادی در شادابی و سرسبزی طبیعت دارد.مناطقی که در حوالی دریا هستند، بسیار زیبا و سرسبز و شاداب هستند. رطوبت و نم دریا موجب آبادانی می شود. دریا این آبی بی کران موجب شادی و سرحالی انسان ها هم می گردد. قایق سواری و حس کردن عظمت خداوند روی آب، حس شکرگزاری را در وجود هر بنده زنده می کند. خدایا به عظمت و بزرگی‌ات سوگند که همه از وجود نازنین توست،دریای بزرگ و همه موجوداتش را دوست می دارم.

بدنه: خدایا تو چه قدر بزرگ هستی که دریای به این زیبایی را خلق کرده ای، موجودات زیبا و عروس دریایی‌اش، ماهی های هزار رنگ و گیاهان زیبا، نهنگ های بزرگ و موجودات ریزش، ماهی های رنگی و بی رنگ، چه آکواریوم بزرگی که نیاز به هیچ دستگاهی ندارد. ماهیانی که هر صبح خودشان را به مردم ساحل نشان می دهند. در کنار دریا که می ایستم، خدا را می بینم که چه قدر به من نزدیک است.

کاش دستم برسد به افق و خورشید را لمس کنم. کاش بتوانم با قایق روی دریا حرکت کنم. چه قدر زیبایی و بزرگ، چه قدر دوستت دارم و برای سفر به سمت تو دلم تنگ می شود. آبی زیبایی و پر از نعمت. نمکت،ماهیانت، صدف‌هایت همه را خوب نگاه می کنم، صاف و قشنگ و پر از تنوع. ای دریا چه قدر در ماه های سرد سال ساکت می شوی، گاهی موج داری و گاهی هم آرامی. در کنارت قدم می زنم و لذت می برم. موجهایت را دوست دارم، ساحل نرم شنی را، قایق های زیبا، همه را دوست دارم. تو رودها را زنده نگاه می داری، تو ابر را پدید می آوری. خدا را شکر که چنین نعمت بزرگی به ما هدیه داد، مراقبت هستم.

نتیجه گیری: دریا یکی از بهترین و زیباترین نعمت های خداوند است که هر انسانی آن را دوست دارد،اما باید در جهت حفظ و نگاه داری ان کوشا باشد. دریا موجب شادابی و سرحالی طبیعت گردیده است. دوستت دارم ای دریای بزرگ و زلال و آبی.

مطلب مشابه: انشا درباره مدرسه؛ 5 انشا با موضوع مدرسه، طنز، حیاط مدرسه و دوری از مدرسه

انشا توصیف دریا

مقدمه: خداوند روزی که دریا را می آفرید، انگار مدادی آبی به دست داشت و با عشق تمام آن را می کشید. مکانی رویایی همراه با همسایگانی سبز و درختانی عاشق. دریا را که می بینم انگار خدا در همین حوالی است. موج بی نظیرش، صدف رنگارنگ و قایق های بی تابش، مردان دریا خوب می دانند که دریا محل عاشق شدن و دل دادن به خورشید است جایی که دریا به افق می پیوندد و خورشید عروس می شود. جایی که محفل عاشقی برپاست. من کنار دریا می ایستم و از خدای دریا لذت می برم.

بدنه: دریا ای مواج بی کران، تمام آبی بیکرانت را به قایق ها سپرده ای، همان قایق زیبای سهراب، تنت زخمی پاروهای دوران است. آب زلال بی انتها، آبی پر حرف، دوستت دارم. در حوالی ساحل نرم تو بود که قایق خاطره را به آب انداختم و عاشق پرنده مهاجر شدم. ای پاک ترین و زلال ترین. هر بار که تو را دیدم دست به دست خورشید بودی. چه زیباست عروس دریایی تو و چه نقاش حرفه ای موجودات را نقاشی کرده.

کف تو مانند یک فرش دست بافت است. سبز و قرمز و بنفش و هزار رنگ. چه ماهیانی، نهنگی، ستاره ای، موجودات رنگارنگ و پر عظمتی، خدای خودت می داند که تو چه قدر بزرگی که تو را چنین جذاب و زیبا خلق کرده است. ای همه لطف و نعمت خدا، ای پر از عشق و خاطره و مهربانی. تمام روزهایی که در کنارت بودم، برایم خاطره شد. دفتر شعرم همه از تو پر شد. دریا ، دریا ای عشق نایاب، ای همدم تنهایی. ای همه وجود من …صاف و زلال و پر آب بمان تا دنیا شاداب بماند.

نتیجه گیری: دریا این زلال بی همتا را چون نعمت های دیگر خداوند پاس بداریم تا با وجودش جهان سرسبز و شاداب باشد. زباله دانش نکنید و ماهی ها و موجوداتش را از بین نبرید. این نعمت بی حد و اندازه را چون تن خویش دوست بدارید تا آیندگان هم استفاده کنند. قدردانی از نعمت ها موجب فراوانی نعمت است. خدایا شکرت که دریا را دادی و از ان بهره می بریم.

انشا درباره دریا کوتاه و ادبی

نمی دانم خدا در خلقت دریا چه چیزی قرار داده که سراسر آرامش محض، زیبایی و شکوه است. با شنیدن اسم دریا، آبی نیلگون و بی انتها با موج های زیبایش در ذهن همه نقش می بندد، اما این تمام زیبایی دریا نیست تماشای تلالو خورشید صبحگاهی و غروب آفتاب که کم کم از پهنای آسمان رخت می بنند و در دریای آبی غرق می شود چشم نوازترین منظره ای است که می توان دید. بر ساحل نشتن و تماشای این همه عظمت و زیبایی ما را با خود به عمق دریا می برد. در برابر عظمت آبی دریا کلمات قاصرند تنها می توان تماشا کرد و تماشا خروش موج ها برای رسیدن به ساحل، تلاش مرغ دریا برای بقا ، مرد ماهیگیر با تور ماهی هایش، صدف هایی که سوار بر موج به ساحل رسیده اند و قایقی خسته که با موج ها تکان می خورد. دریا یعنی امید ،زندگی ،آرامش و شکوه بر ساحل بنشینید و ناظر این همه زیبایی باشید و سر تعظیم دربرابر پرودگار فرود بیاورید.

مطلب مشابه: انشا سفرنامه؛ مجموعه 3 انشا کامل با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

اشتراک گذاری

نظرات کاربران