خواص انار بر روی سلامتی بدن؛ 15 فایده بی نظیر میوه انار برای سلامت

anar ghable khab

خواص انار کدامند؟ این میوه دارای طعم و مزه ای ترش، شیرین و گس می باشد که هواداران زیادی دارد. این میوه پرخاصیت و کم کالری دارای انواع ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر می باشد. همچنین با دارا بودن آنتی اکسیدان فواید زیادی دارد و به حفاظت در مقابل عارضه ها و حتی بهبود سلامت قلب هم کمک بسزایی می کند.

خواص انار برای بانوان

خواص انار زیاد می باشد و در طب سنتی به استفاده از این میوه مخصوصا برای بانوان خیلی تاکید شده است. همانطور که می دانید این میوه شامل مقدار چشمگیری آنتی اکسیدان لازم برای بدن انسان می باشد.

در نهایت بانوان با استفاده از دانه ها و حتی آب آن می توانند از ایجاد خیلی از سرطان های شایع در بانوان چون سرطان سینه و رحم جلوگیری کنند. این دسته از خانم ها، جهت حفظ تندرستی بدن خود به هیچ وجه خواص و فواید چشمگیر این میوه را فراموش نکنید.

انار حاوی چه ترکیباتی است؟

ویژگی های درمانی میوه ی انار 1

اگرچه به غیر از آنتی اکسیدان های لازم برای بدن، انار شامل مقدار زیادی ویتامین های سودمند جهت کارکرد صحیح چرخه های طبیعی بدن می باشد. بدن شما با استفاده از این میوه به صورت خودکار به جذب این ویتامین ها اقدام می کند. فولیک اسید از اصلی ترین ویتامین های مدنظر برای بدن بانوان می باشد. خوشبختانه خانم ها به آسانی و با استفاده از این میوه می توانند میزان ویتامین های مورد نظر بدن خود را تامین کنند.

فواید انار برای پوست

از دیگر خواص انار برای بدن خانم ها می توان به این مورد اشاره کرد که این میوه شامل میزان چشمگیری ویتامین ث می باشد. این ویتامین یکی از اصلی ترین مواد لازم جهت کلاژن سازی پوست بدن می باشد. در نهایت شما با مصرف مواد مغذی که میزان چشمگیری ویتامین ث دارند می توانید به پروسه کلاژن سازی و جوانسازی پوست خود کمک بسزایی کنید.

مطلب مشابه: فواید کدو حلوایی برای سلامت، ارزش غذایی و مضرت مصرف زیاد

آیا مصرف انار به خانم های باردار توصیه می شود؟

1 4

بانوان می توانند با خوردن این میوه پاییزی در دوران بارداری از زایمان زودرس جلوگیری کنند. در نتیجه مصرف این میوه می تواند از ایجاد افسردگی، وسواس و دلهره در بانوان پیشگیری نموده و باعث بالا رفتن حس نشاط و طراوت در آنها شود. استفاده آن می تواند باعث بالا رفتن حجم و تندرستی موی سر بانوان شود.

جلوگیری از ایجاد عارضه های قلبی و دیابت از دیگر خواص انار برای بدن خانم ها می باشد. در نهایت با ملاحظه به خواص متعدد این میوه ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم مصرف این میوه را فراموش نکنید.

خواص انار در کنترل و تنظیم دیابت

image 6

تحقیقات حاکی از آن است که خواص انار برای کاهش قند خون و همچنین تنظیم آن کمک بسزایی می نماید. این میوه شامل تلفیقات فیتوشیمیایی چون آنتوسیانین ها و پلی فنول ها می باشد که می توانند تاثیرات بسزایی در تنظیم و کنترل دیابت داشته باشند.

افزون بر این، فیبر موجود در آن می تواند به کم کردن جذب قند، چربی ها از روده کمک بسیاری نماید و سبب کنترل هر چه بهتر میزان قند خون شود. حتی آنتی اکسیدان های موجود در این میوه می توانند از تغییرات بسیار قند خون پیشگیری نمایند. همچنین خطر بروز عوارض قند خون وابسته به دیابت را کاهش می دهند.

تحقیقات اولیه نشان داده اند که کسانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند با شروع نوشیدن آب انار، استقامت به انسولین را بهبود بخشیدند. این میوه حتی می تواند به کسانی که دیابت ندارند در حفظ وزن ایده آل کمک بسزایی نماید.

مطلب مشابه: فواید نوشیدن آب کافی برای بدن؛ زیاد آب نوشیدن چه خطراتی دارد؟

خواص انار در جلوگیری از التهاب

التهاب مزمن می تواند در بروز خیلی از عارضه ها از جمله بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲ و سرطان اثرگذار باشد. خواص انار سبب شده به پیشگیری از التهاب وابسته با این وضعیت کمک بسزایی نماید.

بعضی پژوهشات حاکی از آن هستند که مصرف این میوه و فراورده های مشتق شده از آن می تواند به کم کردن نشانه های التهابی در بدن کمک نماید. این میوه شامل تلفیقات فیتوشیمیایی چون پونیکالاگین ها، آنتوسیانین ها و الاگیتانین ها می باشد که دارای خاصیت ضد التهابی می باشند.

این خواص انار تا حد بسیاری به تلفیقاتی به اسم Punicalagin ربط داده می شود که شامل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشند.

التهاب امکان دارد به علت فعالیت سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل صدمه زا باشد. ولی در بعضی موارد این عارضه های بیش از اندازه و بدون کنترل سبب ایجاد عارضه های مزمن چون آرتریت، التهاب مزمن معده و کلیه های می شود. آنتی اکسیدان ها و تلفیقات ضد التهابی موجود در این میوه می توانند به مهار این التهابات کمک نموده و به بهسازی وضعیت تندرستی کمک بسزایی نمایند.

خواص انار برای دستگاه ادراری

anar poost

خواص انار می تواند به حفظ تندرست سیستم ادراری و کاهش ایجاد سنگ کلیه کمک نماید. این میوه شامل فواید ضد میکروبی و ضد التهابی می باشد و به مبارزه با عفونت های ادراری و عدم قابلیت دفع ادراری می تواند کمک کند. این میوه شامل مقدار زیادی پتاسیم می باشد که به کنترل و تنظیم فشار خون کمک بسزایی می کند و در نهایت تندرستی کلی دستگاه مجاری ادرار را افزایش می دهد.

انار شامل خواص آب رسانی است که می تواند کمک بسزایی در پیشگیری از رسوبات ادراری و سنگ کلیه نماید. مصرف مرتب این میوه و فراورده های مشتق شده از آن سبب زیاد شدن میزان ادرار و کم شدن غلظت مواد اضافی در ادرار می شود. این مسئله می تواند به پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه و عارضه های ادراری مربوطه کمک نماید.

جهت بهره برداری هر چه بهتر از خواص این میوه برای سیستم ادرار، مصرف منظم انار تازه پیشنهاد می شود. همچنین پیشنهاد می شود یک رژیم غذایی سالم، درست و گوناگون را داشته باشید به میزان لازم روزانه آب میل نمایید و از استعمال دخانیات و مواد مخدر اجتناب نمایید تا به حفظ تندرستی دستگاه ادراری خود کمک بسزایی نمایید.

خواص ضد میکروبی انار

یکی از خواص انار، خواص ضد میکروبی آن می باشد. پژوهشات حاکی از آن می باشند که این میوه شامل تلفیقات فیتوشیمیایی متنوعی است که می توانند در برابر عفونت ها و میکروب ها اثربخش باشند. بعضی از این تلفیقات حاوی آنتی اکسیدان ها، فنولیک اسید و آنتوسیانین ها می باشند که شامل خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی می باشند.

این میوه پرخاصیت و خوشمزه می تواند به مبارزه با باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها کمک نماید. همچنین در کم کردن عفونت ها و التهاب ها می تواند اثربخش باشد. آنتی اکسیدان ها می توانند از صدمات اکسیداتیو در سلول پیشگیری نموده و از زیاد شدن میکروب ها جلوگیری نمایند. همچنین خواص ضد التهابی این میوه می تواند به کم شدن نشانه های التهابی وابسته به عفونت ها کمک نماید. این خاصیت سبب افزایش تندرستی دهان و دندان می شود.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف این میوه می تواند سبب از بین بردن بوی بد دهان شود. این خواص به عوامل ضد باکتریایی و ضد قارچی آن باز می گردد و به دلیل کم شدن نمو میکروب های موجود در دهان است که می توانند سبب بوی بد دهان و حتی پوسیدگی دندان شود.

خواص انار در کاهش وزن و لاغری

Pomegranate properties for colds

یکی از انواع خواص انار می توان به کاهش وزن و لاغری اشاره نمود. این میوه شامل میزان زیادی فیبر غذایی می باشد که می تواند به ایجاد حس سیری دراز مدت کمک بسیاری نماید. با بالا رفتن حس سیری، می توانید مصرف کالری را کم کرده و در نهایت وزن خود را کنترل نمایید.

این میوه شامل حداقل میزان چربی و حتی کم کالری است که می تواند در رژیم غذایی کاهش وزن فوری اثربخش باشد. توسط مصرف این میوه به جای مصرف میوه ها و خوراکی های پر کالری، می توانید کالری های زائد را از رژیم خود حذف نمایید.

آنتی اکسیدان های موجود در انار به بهسازی کارکرد سوخت و ساز بدن می توانند کمک بسزایی نمایند. این فواید می توانند در پروسه سوزاندن چربی ها و بالا بردن سرعت سوخت و ساز کمک نمایند و در نهایت به کم شدن وزن کمک کنند. جهت استفاده از خواص این میوه برای کاهش وزن، افزون بر داشتن یک رژیم غذایی درست با ورزش مرتب، می توانید به مدیریت و کم کردن وزن بدن کمک نمایید.

مطلب مشابه: خواص هلیله سیاه؛ فواید دارویی این گیاه از رفع بوی بد دهان تا درمان یبوست

خواص انار برای پوست

از دیگر خواص انار می توان به خواص آن برای پوست اشاره کرد. آنتی اکسیدان های که در این میوه وجود دارند من جمله ویتامین C و آنتوسیانین ها می توانند به حفظ تندرستی پوست و کم کردن صدمات اکسیداتیو وابسته به آن کمک کنند. این خواص می توانند به پیشگیری از پیری زودرس و کم کردن چین و چروک پوست کمک بسزایی نمایند.

این میوه همانطور که بیان شد دارای خاصیت ضد التهابی است که می تواند به کم کردن التهاب ها و آکنه های پوست نیز کمک نماید. تلفیقات ضد التهابی که در این میوه موجود می باشند می توانند به بهسازی عارضه های پوستی وابسته با التهاب، از جمله آکنه و قرمزی های کمک کنند.

برخی پژوهشات همچنین حاکی از آن بوده اند که استفاده از این میوه می تواند به بهسازی بازسازی و ترمیم ساختار پوست کمک کند. تلفیقات موجود در انار می توانند کمک بسزایی به بهبود بافت پوست و مسائل وابسته به صدمات و زخم ها نمایند.

خواص انار برای مو

pomegranate for hair schon jpg

خواص انار همانطور که بیان شدند زیاد می باشند که یکی دیگر از خواص آن برای مو می باشد. این میوه شامل مواد مقوی عمده ای است که می تواند به تقویت فولیکول مو تندرستی آنها کمک نماید. این میوه پر خاصیت می تواند با بالا بردن خون رسانی به پوست کف سر، سبب استحکام و تقویت مو ها شود. آنتی اکسیدان هایی چون ویتامین C و آنتوسیانین ها موجود در این میوه می توانند از صدمات اکسیداتیو وابسته به مو ها ممانعت نمایند و به حفظ تندرستی آن ها کمک بسزایی کنند.

این میوه حاوی ویتامین E نیز می باشد که به استحکام مو ها و ممانعت از شکنندگی و صدمه دیدگی مو ها کمک می کند. ویتامین E حتی می تواند به بازسازی مو های صدمه دیده و حتی شفافیت و لطافت مو کمک کند.

خواص انار در بهبود درد و ورم ماهیچه ها و التهاب ماهیچه

از دیگر انواع خواص انار می توان بهبود درد و ورم ماهیچه ها و التهاب ماهیچه را نام برد. انار شامل خاصیت ضد التهابی می باشد که می تواند در کم کردن التهابات و درد ماهیچه ها و کمک به التیام درد وابسته با آنها اثربخش باشد.‌

ترکیبات فتو شیمیایی موجود در این میوه از جمله آنتی اکسیدان ها و آنتی التهاب ها می توانند به کم کردن نشانه های التهاب های ماهیچه ها من جمله درد، ورم و بیماری های مزمن ماهیچه ایی چون آرتروز کمک کنند.

این میوه شامل مقدار بسیاری ویتامین C می باشد که می تواند به بهبود تندرستی بافت ها و کم کردن علائم صدمه رسان ماهیچه ها کمک کند. ویتامین c همانطور که می دانید جزء آنتی اکسیدان های قوی می باشد که می تواند به پیشگیری از صدمات اکسیداتیو و کم کردن استرس اکسیداتیو وابسته با مفاصل کمک نماید.

آیا انار برای پایین آوردن فشار خون موثر است؟

خواص انار برای کاهش فشار خون اثربخش می باشد. نوشیدن و میل یک لیوان آب انار در هر روز امکان دارد به پایین آوردن فشار خون سیستولیک کمک بسزایی نماید. یک ارزیابی کلی از تجربیات تصادفی سازی و مهار شده بیان کرد که استفاده هر روز آب این میوه برای تندرستی قلب سودمند است. در این صورت از خواص آن برای خون می توان کاهش فشار خون را نام برد.

این میوه بهشتی شامل مقادیر زیادی پتاسیم می باشد که می تواند به کنترل فشار خون کمک نماید. پتاسیم یک ماده معدنی عمده است که سبب بالا رفتن اختلاف الکترولیت ها در سلول ها و سبب پایین آوردن فشار خون می شود.

حتی آنتی اکسیدان هایی که در این میوه موجود هستند می توانند به کم کردن التهابات و صدمات وابسته به عروق و عصب ها کمک نمایند. این فواید می توانند به بهسازی کارکرد عروق و تسهیل گردش خون کمک نمایند و در نهایت فشار خون را پایین آورند.

خواص انار برای عملکرد جنسی

خواص انار بر هیچکس پوشیده نیست و همه می دانند که این میوه برای بدن فواید بسیاری دارد که یکی از آنها تقویت عملکرد جنسی می باشد. چنانچه شخصی به فشار خون، چربی بالا و همه عارضه هایی که عروق خونی را با صدمه روبه رو می کند، مبتلا باشد عروق خونی موجود در قسمت های تناسلی اشخاص هم از این صدمات دستخوش مشکل می شوند. انار می تواند به بهسازی وضعیت عروق خونی کمک زیادی نماید.

افزون بر آن عوض کردن سبک زندگی سبب کاهش باروری در جوانان شده است. پژوهشگران بر این باورند که این میوه می تواند بر سطح کیفی اسپرم و تخمک اثربخشی سودمند و مستقیم بگذارد. این مسئله می تواند منجر به افزایش باروری در جوانان شود.

مطلب مشابه: فواید سویا برای بدن؛ ارزش غذایی سویا و فواید عالی آن

اشتراک گذاری

نظرات کاربران