چگونه روتین پوستی صحیحی داشته باشیم؟ روتین و مراقبت از انواع پوست ها

پوست بزرگ‌ترین و حساس‌ترین اندام حیاتی بدن محسوب می‌شود. به طور معمول هر مشکل بدنی روی پوست خود را نشان می‌دهد. با ماشینی شدن امروز و وجود کارخانه‌ها و در نتیجه آلودگی هوا، پوست شما ضرر زیادی می‌بیند. آلودگی هوا منجر به آکنه و مشکلات پوستی مختلف می‌شود. به همین دلیل باید بیشتر مراقب پوست خود باشیم. با کارهایی همچون تغذیه مناسب و داشتن یک روتین پوستی صحیح می‌توان پوست سالمی داشت. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که چگونه روتین پوستی صحیحی داشته باشیم؟ پس اگر می‌خواهید بدانید چگونه روتین پوستی صحیحی داشته باشید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب

چگونه روتین پوستی صحیحی داشته باشیم؟ روتین و مراقبت از انواع پوست ها

روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی به فعالیت‌های روزانه‌ای گفته می‌شود که باعث سلامت پوست شما شده و مشکلات آن را برطرف می‌کند. این فعالیت اعم از استفاده منظم و روزانه از محصلات مختلف پوستی هستند. روتین پوستی می‌تواند در هر فرد تفاوت داشته باشد. زیرا یک فرد ممکن است مشکلات پوستی مختلفی داشته و محصولات مختلفی استفاده کند و یک فردی نداشته باشد و محصولاتش با دیگران تفاوت داشته باشد. همچنین نوع پوست هم یا حساسیت‌های فرد هم می‌تواند در تفاوت محصولات آن با دیگران موثر باشد.

البته یک سری اصول وجود دارند که بین همه افراد یکسان بوده و همه باید آن‌ها را رعایت کنند. یکی از این موارد ترتیب استفاده از محصولات محسوب می‌شود. اما مجددا ممکن است با توجه به نوع پوست یک سری از محصولات استفاده نشوند. بدین دلیل در طول این مقاله به ترتیب انجام روتین پوستی و روش صحیح آن صحبت کنیم.  این ترتیب شامل پاکسازی یا شست و شوی پوست، بالانس کردن یا استفاده از تونر، هیدراته کردن یا استفاده از مرطوب کننده هستند. اما قبل تمامی این‌ها باید نوع پوست خود را بشناسید.

انواع پوست

انواع پوست صورت با توجه به مقدار چری ترشح شده، اندازه منافذ، خواص ارتجاغی پوست تعیین می‌شود. که بر همین اساس انواع پوست طبقه بندی می‌شوند که 5 گروه اصلی بوده و به شرح زیر هستند:

پوست نرمال

پوست نرمال به نوع پوستی گفته می‌شود که از لحاظ چربی و رطوبت در حالت معتدلی قرار دارد. این نوع پوست به علت گردش خون مناسب در بافت‌های پوست، وجود آب کافی در بدن و عملکرد متعادل غدد ترشح کننده چربی است. ویژگی‌های این نوع پوست به شرح زیر هستند:

 • قابلیت ارتجاعی مناسب
 • دارای منافظ بسیار ریز
 • بافت یک دست و عاری از جوش
 • ظاهری سالم
 • بدون حساسیت های شدید و التهاب

پوست ترکیبی

در برخی از پوست‌ها ممکن است بخش‌هایی از پوست همچون پیشانی و بینی، چربی بالایی داشته و قسمت‌های دیگر خشک، شکننده و حساس باشند. به این نوع پوست ترکیبی گفته می‌شود. نام دیگر این نوع پوست مختلط نیز است. ویژگی‌های پوست ترکیبی شامل موارد زیر هستند:

 • وجود جوش‌های سرسیاه
 • دارای منافذی بازتر در مقایسه با پوست نرمال
 • ظاهری درخشنده خصوصا در قسمت پیشانی و بینی

پوست خشک

این نوع پوست ساختاری شکننده داشته و با مشکلاتی همچون پیری زودرس، ترک، التهاب، سرخی، پوسته ریزی و … رو به رو می‌شود. ویژگی‌های این نوع پوست اعم از:

 • منافظ بسیار ریز و تقریبا نامرئی
 • ظاهری کدر، زبر و شکننده
 • دارای التهاب و سرحی
 • قابلیت ارتجاعی پایین

پوست چرب

پوستی که از چربی بالایی برخوردار است و با مشکلاتی مانند بروز انواع پوست دست و پنجه نرم می‌کند، پوست چرب محسوب می‌شود. این موضوع به علت تغییرات هورمونی وابسته به بلوغ و عملکرد بیش از اندازه غدد چربی زا است. ویژگی‌های این نوع پوست شامل موارد زیر هستند:

 • ظاهری براق و کدر
 • ضخامت بالای پوست
 • منافذ باز
 • وجود جوش‌های سر سیاه، آکنه و مشکلات دیگر
 • قابلیت ارتجاعی پوست

پوست حساس

پوست حساس معمولی دارای مشکلاتی مانند التهاب، خارش، سرخی، شکنندگی است. شدت بروز حساست در نوع حساس تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد. افرادی که پوست حساسی دارند، باید این عوامل را بشناسند و از آن‌ها اجتناب کنند. حساسیت پوست با توجه به شرایط ممکن است افزایش یا کاهش یابد. ویژگی‌های این نوع پوست شامل موارد زیر هستند:

 • سرخی
 • خارش
 • التهاب
 • احساس سوزش
 • خشکی و شکنندگی
 • قابلیت ارتجاعی پایین

مطلب مشابه: فواید شکر بر زیبایی پوست و طرز تهیه انواع اسکراب شکر

عواملی که در تعیین نوع پوست تاثیر دارند

مهم ترین عواملی که در تعیین نوع پوست نقش دارند شامل موارد زیر هستند:

 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • عوامل هورمونی
 • میزان آب مصرفی
 • عادات غذایی  سبک زندگی
 • شرایط فصلی و محیطی
 • وضعیت سلامت جسم و روان

عواملی که در تامین سلامت پوست نقش دارند

عواملی که می‌توانند روی سلامت پوست شما تاثیر بگذارند اعم از:

 • استفاده منظم از گرم و لوسیون‌های ضد آفتاب
 • نوشیدن آب و مایعات کافی
 • پیروی از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین
 • دنبال کردن یک برنامه منظم برای مراقبت و رسیدگی به پوست
 • استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی مناسب با نوع پوست
 • استفاده منظم از کرم مرطوب کننده برای انواع پوست
 • پاکسازی منظم پوست

ترتیب مراحل روتین پوستی

چگونه روتین پوستی صحیحی داشته باشیم؟ روتین و مراقبت از انواع پوست ها

یکی از چیزهایی که باید در داشتن روتین پوستی صحیح به آن توجه کنید، ترتیب مراحل روتین پوستی که برای روز و شب کمی متفاوت است. ترتیب روتین پوستی شب و روز به شرح زیر هستند:

روز

۱. پاک کننده صورت

۲. تونر

۳. سرم صورت

۴. کرم دور چشم

۵. درمان لک‌های پوستی

۶. مرطوب کننده

۷. روغن صورت

۸. ضد آفتاب

شب

۱. پاک کننده صورت

۲. تونر

۳. سرم صورت

۴. کرم دور چشم

۵. درمان لک‌های پوستی

۶. مرطوب کننده

۷.‌ رتینول

۸. روغن صورت

مطلب مشابه: درباره پودر برنزه کننده؛ مراحل استفاده و نکات مهم پوست برنزه

چگونه یک روتین پوست صحیح داشته باشیم؟

چگونه روتین پوستی صحیحی داشته باشیم؟ روتین و مراقبت از انواع پوست ها

برای اینکه بتوانید روتین پوستی صحیحی داشته باشید باید روتین پوست خود را در ۸ مرحله انجام دهید. اما اگر تازه شروع به انجام روتین پوستی کرده اید، تنها سه مرحله پاک کننده، مرطوب کننده و ضد آفتاب را انجام دهید. همچنین روتین پوستی برای پوست‌های نرمال شامل همین سه مرحله است. مگر اینکه پوست شما مشکلاتی همچون چربی زیاد، خشکی بیش از حد، لک جوش، آکنه و …. داشته با‌شد. در صورتی که پوست خشکی دارد و دنبال روتین مراقبت از پوست خشک هستید، بهتر است برای لطافت پوست از یک روغن صورت یا سرم آبرسان در کنار سه محصول مذکور استفاده کنید.‌ همچنین اگر دائم با جوش‌های خود درگیر هستید، پیشنهاد می‌کنیم یک رتینوئید یا تونر ضد آکنه نیز استفاده ‌کنید.‌ برای مشاهده نتایج روتین پوستی باید روتین خود را به صورت مداوم ادامه دهید. برای این کار بهتر است روتین پوستی ساده‌ای داشته باشید تا کلافه نشوید.‌

مراحل روتین پوستی

هشت مرحله روتین پوستی که باید به صورت روزانه انجام دهید به شرح زیر هستند:

مرحله اول: پاک کننده

قبل از استفاده محصولات مراقبت پوستی مخصوصا اگر روی پوست خود لوازم آرایش دارید، ابتدا صورت خودرا بشویید تا ترکیبات به درستی جذب پوست‌تان شود. پوست شما باید تمیز و بدون هرگونه چربی و آلودگی باشد. در یک روتین پوستی درست شما باید برای پاک کننده از روغن پاک ‌کننده  صورت برای از بین بردن چربی پوست خود استفاده کنید.‌سپس پاکسازی یا شستن پوست خود را با یک پاک کننده فومی یا کرمی انجام دهید. این کار خصوصا برای کسانی که آکنه یا جوش دارند از اهمیت زیادی برخوردار است.

به طور کلی‌‌، میشلار واتر نیز اگر به طور علمی فرموله شده باشد، محصول متابی برای پاکسازی منافذ پوست از آلودگی‌ها و تنظیم ‌PH پوست محسوب می‌شود. این مرحله باید به درستی و با دقت انجام شود. چرا که اگر به درستی انجام نشود، مراحل دیگر تاثیری نخواهد داشت. این مرحله تنها به دلیل وجود آرایش نبوده و حتی برای پوست مردان نیز اهمیت زیادی دارد.

مطلب مشابه: روش های جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

مرحله دوم: تونر

در گذشته تونر‌ها حاوی الکل بودن که این الکل موجود در تونرها شدیدا صورت را تحریک کرده و موجب سوزش پوست می‌شدند. با این تفاوت که تونرهای امروزی دارای ترکیبات ملایم و آبرسان هستند که جهت ترمیم پوست خشک و لایه‌های بردارهای شیمیایی جهت درمان جوش ساخته شده اند. بعد از مصرف تونر شما به هیچ وجه احساس سنگینی نخواهید کرد و در اصل پوست شما برای جذب بهتر محصولات پوستی آماده می‌شود.

چگونه یک تونر مناسب برای پوست خود انتخاب کنیم؟

برای انتخاب تونر باید به دنبال تونرهای دارای ویتامین C و ترکیبات طبیعی با بتا هیدروکسی اسیدها همچون اسید سالیسیلیک یا آلفا هیدروکسی همچون اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک باشید. این ترکیبات به مرور زمان انسداد منافظ پوست را از بین می‌برند، از بروز آکنه جلوگیری کرده و جوش‌های سر سیاه را رفع می‌کنند.

در صورتی که نوع پوست‌تان خشک است، تونرهایی که دارای آلفا هیدروکسی اسیدها هستند را امتحان کنید. اما اگر پوست چربی دارید، باید به سراغ تونرهایی که بتا هیدروکسی اسیدها را دارند بروید. آلفا هیدروکسی اسیدها یا همان AHA، اسیدهای محلول در آب هستند که از طریق میوه‌های قندی تامین می‌شوند. آلفا هیدروکسی پوست شما را لایه برداری کرده و پوست شما را با یک پوست جدید با رنگی یکنواخت جایگزین می‌کند. بتا هیدروکسی یا BHA اسیدهای محلول در چربی هستند و می‌توانند در مقایسه با AHA ها به لایه عمیق‌تری از پوست نفوذ کنند، سلول‌های مرده و چربی‌های اضافه را خارج و پاکسازی کنند.

تونر آبرسان برای انواع پوست

برای استفاده از تونر شما باید از یک تونر آبرشان استفاده کنید تا به سلول‌های پوست کمک کند و آب از دست رفته هنگام شستشو و خشک کردن پوست را جایگزین کند. بعد از پاکسازی پوست، هر صبح یا شب یا روزانه دو نوبت روی پوست تمیز و خشک خود تونر بزنید. فراموش نکنید که رطوبت رسانی بیش از حد وجود نداشته و رطوبت باعث طراوت پوست می‌شود. در نتیجه برای شادابی و رطوبت خود از تونر استفاده کنید.

نحوه استفاده از تونر

برای استفاده از تونر بعد از شستشوی صورت، تونر را یک شب درمیان یا یک روز درمیان (در صورت استفاده از رتینول) روی پوست تمیز و خشک بزنید. سپس بعد از گذشت 5 دقیقه کامل یا حداقل تا خشک شدن آن از هیچگونه محصولی استفاده نکنید. چرا که اگر از ترکیب بعدی بلافاصله استفاده کنید؛ اسیدهای تونر خنثی شده و کارایی خود را از دست می‌دهند. در صورتی که پوست شما تونر را به خوبی تحمل می‌کند؛ تحریک یا خشک نمی‌شود، می‌توانید هر روز یا هر شب از آن استفاده کنید.

مرحله سوم: سرم پوستی

سرم‌ها محصولات پوستی هستند که دارای منبع غنی از مواد مغذی، آبرسان و آنتی اکسیدان‌ها با غلظت بالا هستند که بعد از استفاده، سلامت پوست شما را تقویت می‌کنند. البته برخی افراد استفاده از سرم صورت را نادیده می‌گیرند. درحالی که سرم‌ها ارتقاء دهنده روتین مراقبت از پوست محسوب می‌شوند. به طور کلی، استفاده از سرم پوست کاملا اختیاری است اما قدم خوبی برای بهبود روتین مراقب از پوست محسوب می‌شود.

مزایای استفاده از سرم پوست هنگام صبح

اغلب متخصصان پوست معتقد هستند که سرم ویتامین c از پوست شما در برابر التهاب و آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد در طول روز محافظت کرده و در عین حال باعث روشن شدن پوست و برطرف شدن لک‌های تیره آن می‌شود. سرم‌ها درواقع یکی از ترکیبات حیاتی و مهم روتین‌های پوستی به شمار می‌روند. برخی از نکات را باید رعایت کنید که به شرح زیر هستند:

ویتامین c ترکیبات قدرتمندی دارند. در نتیجه اگر پوست حساسی دارید، ابتدا با سرم‌های حاوی غلظت کمتر ویتامین سی شروع کرده و یک روز در میان از آن استفاده کنید تا زمانی که سرم با پوست شما سازگار شود.

بهترین زمان برای استفاده از سرم صبح است چرا که آنتی اکسیدان موجود در سرم برای محافظت در برابر مواردی همچون آلودگی و اشعه ماورا بنفش که معمولا در طول روز معرض آن‌ها هستید، کمک می‌کند. اما یادتان باشد که غلظت پایین ویتامین c برای ستفاده در صبح و طول روز مناسب هستند. به طور کلی، به علت اثرات لای برداری ویتامین سی و احتمال سوزش پوست ناشی از تابش اشعه فرابنفش نباید در طول روز از غلظت بالای ویتامین c یعنی بالاتر از 10 درصد استفاده کنید.

سرم‌هایی که ویتامین c دارند، برای نواحی حساس اطراف چشم استفاده نمی‌شوند.

مزایای استفاده از سرم پوستی در شب

هنگام شب باید از سرم‌های دارای حاوی اسید هیالورونیک استفاده کنید. این ترکیب، رطوبت را از هوا به داخل پوست کشیده و در زمان خواب پوست شما را مرطوب نگه می‌دارد. محصولات ضد آکنه یا محصولات ضد پیری باعث خشکی و تحریک پوست می‌شود. در نتیجه قبل از مصرف این محصولات، پوست خود را تا حد ممکن مرطوب نگه دارید.

مرحله چهارم: کرم‌های دور چشم

کرم‌های دور چشم نسبت به مرطوب‌کننده‌ها سبک‌تر و رقیق‌تر هستند. در نتیجه باید آن‌ها را قبل از مصرف از روغن‌ها و انواع کرم‌ها استفاده کنید. درواقع در روتین پوستی شما باید ابتدا از سبک‌ترین محصولات شروع کنید  و بعد سراغ محصولات سنگین بروید. زیرا محصولات رقیق‌تر از محصولات غلیظ‌تر عبور نمی‌کنند. کرم‌های دور چشم اثرات ضد پیری دارند و جزء محصولات مهم در روتین مراقبت از پوست محسوب می‌شوند. اما مصرف آن‌ها برای تمامی افراد ضرورتی ندارد. اغلب مردم گمان می‌کنند که کرم دور چشم باید در شب و برای رفع خطوط زیر باید دارای رتینول باشد. در صورتی که اطراف چشم ناحیه بسیار حساس و ظرفی است که دائما در معرض تحریک و بثورات پوستی است. در نتیجه شما باید کرم دور چشم را با ملایمت بزنید.

مرحله پنجم: درمان لک‌های پوستی

از کرم‌های ترمیم کننده زخم یا لکه‌های تیره باید هنگام شب استفاده کنید چرا که در طول شب پوست شما بیشتری تلاش را جهت ترمیم انجام می‌دهد. البته در صورتی که از تونر ضد آکنه استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم به جای شب در هنگام صبح از آن استفاده کنید. تا پوست شما به یک باره تحریک نشود.

زمان مناسب استفاده از محصولات ضد لک

بهتر است قبل از مرطوب کننده از محصولات ضد لک استفاده کنید تا محصول بدون نیاز به عبور از سد دیگری به پوست شما نفوذ کند و اثر خود بگذارد.

درمان لکه‌های تیره و جای جوش

یک محصول ضد لک دارای نیاسینامید یا همان vitamin B3 است که به مرور زمان باعث روشن شدن لکه‌ها و جای جوش می‌شود. این ویتامین می‌تواند به صورت روزانه مصرف شود و بیشتر فرمولاسیون‌های این گروه باعث تحریک پوست نمی‌شوند. علاوه بر این، این ویتامین می‌تواند مکانیسم‌های ترمیم DNA را بهبود بخشیده و از این طریق در ترمیم آسیب‌های ناشی ز پرتوهای فرابنفش که منجر به سرطان پوست می‌شود، به سلول‌های پوستی کمک می‌کند. وجود این ماده در غذا جایگزین ضد آفتاب و روش‌های دیگر مراقبت پوست نمی‌شود.

درمان جوش

بنروئیل پراکسید و سالیسیلیک اسید دو مورد از پرکاربردترین ترکیبات برای درمان جوش محسوب می‌شود اما وچود هم زمان این دو ترکیب در محصولات ضد جوش پوست را تحریک می‌کنند. طبق مطالعات انجام شده، بنزوئیل پراکسید باکتری‌های عامل جوش را از بین می‌برند. در حالی که این نوع اسید، چربی و سلول‌های مرده پوست را کاهش می‌دهد.

نحوه استفاده از محصولات ضد لک

محصولات ضد لک نحوه مصرف یکسانی دارند. برای این کار باید یک لایه نازک از کرم ضد لک را آهسته روی لک یا جوش خود بمالید و یک دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس ابتدا مرطوب کننده خود را در اطرف لک‌ها بمالید تا محصول ضد لک به نواحی دیگر صورت جا به جا شوند. بعد از اینکه صورت شما با مرطوب کننده پوشیده شد، یک لایه مرطوب کننده را مستقیما روی محل لکه با ضربه بزنید تا بدون مالیدن آن به اطراف، در محل مورد نظر جذب شود.

مرحله ششم: مرطوب کننده

بدون توجه به نوع پوستی خود باید دو بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده تنها محصولی است که سد محافظتی پوست شما را که موجب زیبایی و طراوت چهره شما می‌شود را سالم نگه می‌دارد. مرطوب کننده پوست شما را آبرسانی کرده و به جذب و اثربخشی محصولات دیگر نیز کمک می‌کند.

بهترین مرطوب کننده صورت در روز

برای انتخاب مرطوب کننده، باید مرطوب کننده‌ای سبک و ملایم با پایه هیالورونیک اسید انتخاب کنید که هیچگونه سنگینی و چربی روی پوست شما نداشته باشد و آن را آبرسانی کنید. قبل از آرایش بگذارید مرطوب کننده حداقل 5 الی 15 دقیقه روی پوست شما بماند.

بهترین مرطوب کننده صورت در شب

همانطور که گفتیم، پوست شما در شب وارد حالت ترمیم شده و آسیب‌ها را بازسازی و ترمیم می‌کند. در نتیجه مرطوب کننده شب باید دارای ترکیباتی باشد که به طور طبیعی آن‌ها تولید کند و از آن مقادیر هم به درستی استفاده کند. این ترکیبات شمل هیالورونیک اسید، لیپیدها و پروتئین‌ها می‌شوند. در شب از کرم ضد چروک نیز می‌توانید ستفاده کنید که دارای دوز کاهش یافته رتینوئیدها هستند. این نوع کرم ملایم‌تر بوده و برای پوست حساس استفاده می‌شوند.

مرحله هفتم: رتینول

رتینوئید به تمامی مشتقات Vitamin A از جمله رتینول گفته می‌شود. مشتقات ویتامین A به اعماق پوست نفوذ کرده و با تسریع جایگزینی سلول‌های مرده پوست با سلول‌های جدید پوست شما را شاداب‌تر، نرم‌تر و چروک کمتر تبدیل می‌کند.

اثر بخشی ریتونیل برای پوست

اثر رتینوئیدها مانند تمامی ترکیبات با گذشت زمان مشخص می‌شود که این زمان برای ان مشتقات چهار الی شش ماه تخمین زده شده است. اما این زمان بدین معنا نیست که شما اثرت مصرف رتینوئیدها را کمتر از 4 یا 6 ماه مشاهده نمی‌کنید. طبق تحقیقات علمی این مشتقات تولید کلاژن را تحریک کرده و با لایه برداری سلولی باعث بهبود لکه‌های پوستی تیره و جای زخم شده و منافذ پوستی را پاک می‌کنند. این ترکیبات از بروز جوش صورت جلوگیری کرده و پوست را درخشان می‌کنند.

نحوه استفاده از رتینوئیدها در روتین مراقبت از پوست

ابتدا جهت کاهش عوارض تونر همچون حساسیت پوستی و پوسته پوسته شدن، از مقدیر کم و با فاصلع زمانی زیاد شروع کنید و به تدریج افزایش دهید. این اندازه به اندازه یک قطره به اندازه نخود برای کل صورت ابتدا یک شب در هفته، سپس دو شب در هفته و در هفته سوم سه شب در هفته  و در نهایت یک شب درمیان استفاده کنید. در صورتی که نوع پوست شما حساس است، 10 دقیقه قبل و بعد استفاده ا این محصولات یک لایه بردار مرطوب کننده بزنید تا با رقیق کردن کرم حاوی رتینوئید تحرک پوستی خود را کاهش دهید.

مرحله هشتم: روغن‌ها

روغن‌‌های مسدودکننده (Occlusive) هستند و بدین معنی است که آن‌هااز تبخیر هرگونه محصولات پوستی که استفاده کرده‌اید، جلوگیری می‌کند. روغن‌ها به تنهایی باعث مرطوب شدن پوست نمی‌شوند. اما هنگامی که آن‌ها را روی محصولات پوستی دیگر استفاده می‌کنید، اثربخشی آن‌ها را افزایش می‌بخشند و پوست شما را نرم و لطیف می‌کنند.

چگونگی استفاده از روغن‌ها

روغن را باید در مرحله آخر استفاده کنید. روغن‌ها به راحتی می‌توانند در مرطوب‌کننده‌ها، سرم‌ها و درمان‌های پوستی نفوذ کنند، در مقابل هیچ محصولی نمی‌تواند در آن نفوذ کند. در نتیجه حتما آن را بعد از محصولات دیگر استفاده کنید.

پوست مناسب برای استفاده روغن

برخلاف تصور اکثر افراد این محصول تنها برای افرادی که پوست خشکی دارند مناسب نیستند. چراکه برخی از آن‌ها مانند روغن میوه گل رز Rosehip Oil و روغن جوجوبا چربی اضافی پوست را کاهش می‌دهند. همچنین اگر پوست‌تان حساس و تحریک‌شده است، می‌توانید از روغن‌های مارولا و آلوورا استفاده کنید.

مرحله آخر: ضد آفتاب

همانطور که در بخش‌های قبلی گفتیم، آخرین مرحله برای روتین‌های پوستی ضد آفتاب است، اما از نظر فنی ضد آفتاب آخرین مرحله است. روغن‌ها مانند محصولات پوستی دیگر جهت اثر گذاری باید به اعماق پوست نفوذ کنند. در نتیجه آخرین مرحله روتین پوستی در نظر گرفته می‌شوند. این نوع محصول جهت محافظت از پوست استفاده شده و از پوست شما در برابر سلول‌های پوستی در برابر پرتوهای آسیب‌رسان ماوراء بنفش و حتی نور مرئی محافظت می‌کند. ضد آفتاب ترکیب اضافه روی پوست شما ایجاد نمی‌کند بلکه تنها از آن محافظت می‌کند. درواقع زمانی که خارجی‌ترین لایه پوست شما باشد، می‌تواند به صورت موثر از آن محافظت کند.

SPF چیست؟

بی‌شک نام SPF را در کنار کلمه کرم ضد آفتاب یا حتی روی محصول آن دیده‌اید، SPF فاکتور محافظتی در برابر نور خوشید است که SPF لازم برای محافظت از پوست صورت، SPF 30 در یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده محسوب می‌شود. در صورت استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب عوارضی همچون پیری زودرس، بدتر شدن جای جوش، لک یا حتی سرطان به سراغ فرد می‌آیند.

جمع‌بندی

در این مقاله به داشتن یک روتین پوستی صحیح و مراحل آن به ترتیب پرداختیم. همچنین انواع پوست را برای شما شرح دادیم تا بهتر بتوانید محصول متناسب با پوست خود انتخاب کنید. مراحل انجام روتین پوستی با روز و شب کمی فرق دارد. اما به طور کلی شامل سه مرحله پاک کننده، مرطوب کننده و ضد آفتاب هستند. انواع پوست به 5 گروه تقسیم می‌شوند که شامل حساس، خشک، چرب، معمولی و مختلط هستند. آخرین مرحله در روتین پوستی شما ضد آفتاب محسوب می‌شود که پوست شما را در برابر اشعه‌ها ماورا بنفش و سایر آلودگی‌ها محافظت می‌کند.

پوست شما کدام نوع است؟ آیا روتین پوستی خود را به درستی انجام می‌دهید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *